(Aneta Lednová, tiskový odbor AGEL) Jako každý rok, tak i letos, se síť laboratoří AGELLAB v listopadu 2023 připojí k celosvětovému boji proti rakovině prostaty a varlat v rámci kampaně Movember. Až do konce měsíce mohou zájemci z řad pánské populace nad 45 let věku navštívit vybrané odběrové místo sítě AGELLAB a požádat zdarma o vyšetření PSA.

Karcinom prostaty je jedním z nejčastějších karcinomů u mužů, jeho výskyt je vázán na věk a vysoké riziko představuje rodinná anamnéza tohoto onemocnění. Síť laboratoří AGELLAB se snaží pomoci s prevencí tohoto zákeřného onemocnění a prostřednictvím bezplatné a rychlé formy vyšetření zachytit potencionální výskyt nemoci. „Včasné odhalení karcinomu prostaty dá pacientovi především šanci na úplné vyléčení onemocnění,” připomíná hlavní účel preventivní akce Adam Fojtík, zástupce vedoucího Laboratoře klinické biochemie, Laboratoře AGEL a.s. Nádory prostaty postihují zejména starší ročníky, nicméně ani u mladší skupiny nejsou výjimkou. „Po padesátém roku života by si měl proto každý muž jednou ročně nechat stanovit hodnotu specifického prostatického antigenu, tzv. PSA”, upozorňuje Fojtík.

„Nabídkou vyšetření indexu zdraví prostaty se AGELLAB již počtvrté připojuje k celosvětové akci zaměřené na včasné odhalení a prevenci tohoto onemocnění. V předchozích letech navštívilo každý rok naše odběrová místa až dvě tisícovky pacientů, pět procent vzorků přitom vykazovalo rizikové hodnoty a pacienti byli odeslání k vyšetření na specializované pracoviště. Věříme, že i letošní ročník pomůže včas odhalit příznaky rakoviny prostaty, což je nezbytný předpoklad úspěšného léčení,” přidává Ivana Kubalová, vedoucí laboratoře klinické biochemie společnosti Laboratoře AGEL.

Preventivní vyšetření je možné zdarma bez objednání absolvovat do 30. listopadu 2023. Nespornou výhodou akce je možnost podstoupit test kdykoliv během otevírací doby odběrové místnosti, a to bez nutnosti předložení žádanky od svého obvodního lékaře. Zájemcům bude pouze odebrán vzorek krve ke stanovení všech potřebných hodnot.

Veškeré informace jsou k dispozici na www.agellab.cz.