Vichřice s prudkým deštěm, která se předminulou neděli prohnala městem, za sebou nechala spoušť v podobě vyvrácených, zlomených stromů a ulomených větví. Jejímu řádění neušel ani městský hřbitov, kde padající stromy poničily hroby. Pracovníci FCC následky odklízeli po celý uplynulý týden.

 

„V pondělí ráno vyrazili do terénu jak pracovníci FCC, tak pracovníci odboru správy a údržby majetku města, aby zmapovali škody, které vichřice napáchla. Popadané a polámané stromy a větve byly prakticky na území celého města,“ uvedla pro večerník tisková mluvčí magistrátu Jana Gáborová.

„Chodím do práce přes Kolářovy sady. Když jsem v pondělí ráno u jedné z cest uviděla vyvrácený strom a vedle obrovskou větev, raději jsem si zašla a park obešla. Nechtěla jsem riskovat, že by na mě něco spadlo,“ sdělila Večerníku obyvatelka České ulice.

Řádně pocuchané bylo i stromořadí akátů a jeřabin ve Valentově ulici, kterému nepomohla ani ochrana přilehlých panelových domů.  Své si zakusila i vegetace v biokoridoru Hloučela, kde kalamitu uklízeli i v areálu občerstvení U Abrahámka. 

Nejhůře dopadl městský hřbitov, který musel být v pondělí ráno uzavřen. „Požádal jsem o pomoc dobrovolné hasiče z Vrahovic, kteří společně s pracovníky FCC odklidili popadané stromy," uvedl primátor František Jura. Místo posledního odpočinku bylo pro veřejnost otevřeno ve středu, stále se ale odklízejí následky. Padající stromy zdemolovaly i několik hrobů. „Jeden z nich je náš. Jsem ráda, že je místo zapáskované a nemohu se na to podívat blíž. Asi bych to odnesla nervovým záchvatem,“ poplakávala letitá dáma, kterou Večerník potkal na místě.   

Přesný souhrn škod ještě město nevyčíslilo.