Azylové centrum provozuje od 22. ledna loňského roku ve Svatoplukově ulici Potravinovou banku. Od prvního oficiálního výdeje si pro balíčky přišlo přes dva tisíce lidí v nejrůznějších životních a sociálních situacích. Jde o osamělé rodiče s dětmi, seniory, osoby pobírající dávky hmotné nouze, rodiny, kde jeden z partnerů přišel o zaměstnání a podobně. Po roce se do výdejny přišla podívat také náměstkyně primátora Marcela Župková, která má v gesci sociální oblast.
„K dispozici máme tři druhy potravinových balíčků. Studený, určený pro osoby bez domova, začáteční obsahující olej, těstoviny, rýži, mouku apod. a pokračovací balíček,“ vysvětlil Jan Kalla, ředitel Azylového centra Prostějov. Podle jeho slov byly na základě individuálních potřeb vyhotoveny i potravinové balíčky s bezlepkovými potravinami. Pro kojence a batolata je ve výdejně k dispozici sunar, kaše, kojenecká výživa.
Standardně vzniká nárok na tři výdeje, vzhledem k okolnostem klienta může být výdej ve výjimečných případech rozšířen o další. Opětovně do výdejny může přijít klient po půl roce od posledního výdeje. Průměrná návštěvnost ve výdejní den je asi 40 osob. „Velkou výhodou u nás je, že ve výdejně pracuje sociální pracovnice ze služeb NDC a Noclehárna s letitou praxí a ochotou pomoci nad rámec výdeje potravin,“ doplnil Kalla.
Podle Marcely Župkové vznikl projekt „Výdejny“ z aktivity Potravinové banky. „Finančně ji podporuje statutární město Prostějov a Krajský úřad Olomouckého kraje. Komodity jsou dodávány z ministerského programu Pompo III /potravinová a materiální pomoc/.“ Jak doplnila, je velmi ráda, že si do výdejny našli cestu také senioři: „Díky osvětové kampani se už přestali stydět o pomoc požádat. Chodí sem třeba lidé, kteří čekají na výplatu důchodu,“ vysvětlila náměstkyně s tím, že ve spolupráci s Azylovým centrum bude město i nadále oslovovat potřebné. Z města na podporu výdejny zamíří letos, stejně jako v loňském roce, půl milionu korun.