Polní kuchyně, v níž bublala poctivá bramboračka, historická i současná vojenská technika, panely o II. světové válce a osvobození, členové Klubu vojenské historie, pietní akt a koncert orchestru Ježkovy stopy. To byly čtvrteční oslavy a vzpomínka na konec II. světové války, které na hlavním náměstí uspořádalo město Prostějov. Na své si tak přišli milovníci historie i dobrého jídla. Velké pozornosti se těšil historický skvost, malý tank z výzbroje rumunské armády. „80 let od konce války je velmi významné výročí a zasloužilo si patřičnou připomínku. Jsem nesmírně ráda, že se pečlivě sestavený program setkal s velkým zájmem prostějovské veřejnosti,“ sdělila Večerníku 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.
V Prostějově válka skončila 9. května 1945. Již na počátku května se sice sovětská a rumunská vojska přiblížila, ale zastavila se u Brodku u Prostějova a dále na linii Hradčany – Pivín – Skalka – Klenovice – Tovačov. Sovětské velení se totiž v dalších dnech rozhodlo přes jižní Moravu směřovat k Praze, kde 5. května vypuklo povstání. Němci před Prostějovem navíc tvrdě vzdorovali a došlo i k velké tankové bitvě u Skalky a Klenovic. Na straně osvoboditelů se do bojů v těchto dnech u Prostějova zapojil i 1. československý armádní sbor.
Situace v samotném městě byla velmi tíživá. Přestala fungovat elektřina a město bylo několikrát bombardováno sovětským letectvem. Nálety se soustředily hlavně na letiště, poškozeny byly i další části města. Už 5. května uteklo nacisty vytvořené vedení města v čele s německým starostou Grabingerem a vlády ve městě se ujala německá armáda.
Fronta se několik dnů nacházela ve vzdálenosti 12 kilometrů od města a pohnula se až ráno 8. května. Následoval další nálet na město, které bylo rovněž odstřelováno sovětským dělostřelectvem. Němci vyhodili do povětří mosty přes Hloučelu a Romži a poškodili objekty a sklady pohonných hmot na letišti u Stichovic. Na další den si Spojenci naplánovali velký útok 45. rumunské armády a 1. československého armádního sboru. Ten se už ale v plné síle neuskutečnil, protože o půlnoci z 8. na 9. května vstoupila v celé Evropě v platnost německá kapitulace.
Brzy ráno bylo již město vyklizeno a kolem páté ráno zavlál nad radnicí bílý prapor na znamení kapitulace. Zástupci města vyjeli k Brodku a Čelčicím informovat spojenecké armády, že se Němci stáhli. Kolem sedmé do města začali vstupovat sovětští, rumunští a následně i českoslovenští vojáci. Na radnici se objevila československá vlajka a lidé začali slavit v ulicích.
Více čtěte v tištěném vydání