Obchůdky s Albertem zpříjemňují zákazníkům nakupování dvakrát ročně, o velikonočním a v adventním čase. Letos proběhne jejich již desátý ročník, na který se malí obchodníci z dětských domovů a sociálně ohroženého prostředí připravovali poslední měsíce. Zákazníci najdou v online obchůdcích ručně vyrobené velikonoční ozdoby nebo dárky, jako například náramky, svíčky či hrníčky. Díky projektu Nadačního fondu Albert si děti takto osvojují základy finanční gramotnosti a připravují se na vstup do dospělého života.

Velikonoční Obchůdky s Albertem právě odstartovaly. Děti z dětských domovů a sociálně ohroženého prostředí si letos připravily pro zájemce desítky ručně vyrobených dárků a dekorací, které nabízejí online na stránkách Nadačního fondu Albert. „Obchůdky pořádáme už desátým rokem, za tu dobu se do nich zapojily stovky dětí a jejich vlastnoručně vyrobené dekorace potěšily tisíce zákazníků. Projekt, kterým Obchůdky jsou, rozvíjí děti v plánování, výtvarných dovednostech a také ve finanční gramotnosti,“ říká Petra Režná z Nadačního fondu Albert. „Z velikonočních Obchůdků s Albertem se stala hezká jarní tradice, která děti baví, a ještě je učí samostatnosti,“ dodává.

Malí obchodníci přípravu na Obchůdky s Albertem rozhodně nepodceňují. Dárky totiž musí nejprve vymyslet, následně si naplánovat výrobu, nakoupit materiál a pak je vytvořit, nacenit a nafotit. „Letos jsme se na ně chystali zhruba dva měsíce. Přemýšleli jsme, co vyrábět, aby se to našim zákazníkům líbilo, produkty byly univerzální a dělaly jim radost i po Velikonocích. Kromě toho jsme museli brát ohled na to, aby nebyly výrobky příliš křehké a mohli jsme je posílat poštou. Moc se těšíme, až je našim zákazníkům hezky zabalíme a pošleme,“ vysvětluje Ivona Šťovíčková ze sdružení S.T.O.P, které pomáhá dětem ze sociálně ohroženého prostředí. „Důležité také bylo, aby děti vyráběly doma, pokud by k nám nemohly chodit, což se nakonec ukázalo jako důležité hledisko,“ doplňuje.

Velikonoční slepička, jutový zajíček či náramky

Na přípravě dárků a dekorací si děti již tradičně nechávají pořádně záležet. Letos vlastnoručně vyrobily desítky produktů, z nichž si vybere opravdu každý. Malí obchodníci nabízejí například látkové slepičky, edukační hračky, voňavé svíčky, jutové zajíčky, univerzální látkové tašky, náramky či háčkované síťovky.

Dárky z obchůdků neudělají radost jenom kupujícím či obdarovaným, ale i jejich malým tvůrcům. Celý výdělek získaný prodejem putuje zpět k dětem. „Využití výtěžku necháme na dětech, aby si za něj pořídily to, co jim udělá radost,“ říká Ivona Šťovíčková.