Již dnes, tj. v úterý 3. listopadu se občané Spojených států amerických rozhodnou, kdo další čtyři roky povede tuto severoamerickou velmoc. V souboji o křeslo nejmocnějšího muže planety se utkají stávající prezident Donald J. Trump a jeho protikandidát Joe Biden.

Čtyřiasedmdesátiletý Donald Trump si ve své funkci od roku 2016 vedl velmi kontroverzně. Po porážce Hillary Clintonové v přechozích prezidentských volbách získal mnoho příznivců, ale také odpůrců. Mezi jeho největší kauzy patří například postupně vznikající zeď mezi Mexikem a USA. S plány na její stavbu se chlubil ještě před svým prvním zvolením. Je zarytým odpůrcem Číny, na kterou z velké části uvalil obchodní embargo. Na druhou stranu se sešel s jiným komunistickým vůdcem Kim Čong-unem. A ne jednou. Tyto kontroverzní kroky posledních let mu při volbách příliš nehrají do karet. Stejně jako absolutně nezvládnutá koronavirová krize. „Při epidemii se v Americe nakazilo téměř deset milionů lidí a 230 tisíc jich zemřelo,“ informovala Světová zdravotnická organizace. Covidem se nakazil dokonce sám Trump.

Jeho protikandidát Joe Biden je oproti stávajícímu prezidentovi společnosti neznámý. Mezi lety 2009 a 2017 sloužil jako viceprezident během působení Baracka Obamy. Tento sedmasedmdesátiletý politik má velké zkušenosti. Byl senátorem za stát Delaware, a to v letech 1973–2009. Dokázal uspět v pěti volbách do senátu USA za sebou! Je zarytým odpůrcem Trumpovy zdi mezi Mexikem a USA. Zároveň na rozdíl od něj podporuje hispánskou a afroamerickou komunitu, u které chce snížit kriminalitu a zlepšit životní podmínky.

Předvolební průzkumy hovoří vcelku jasně. Podle oficiálních průzkumů webů FiveThirtyEight a RealClearPolitics vede Joe Biden před Donaldem Trumpem o 7–8 procentních bodů.

Volby však mohou dopadnout jakkoli. Před čtyřmi lety v průzkumech vedla Clintonová před Trumpem v průměru o 4 procenta. Výsledky se dozvíme 4. listopadu po sečtení hlasů ze všech států USA.