„Z tiché ulice si udělali obchvat. Sice tu platí zákaz vjezdu, přesto sem denně vjede takových 150 aut! Ohrožují děti, které jsou zvyklé si tu bezstarostně hrát,“ popsala situaci s bezohlednými řidiči v Mostkovicích Magda Paráková. Přestože úplná uzavírka hlavní silnice v obci začala už v červnu, neukáznění řidiči objíždějící uzavírku mostu se dodnes nepolepšili. Nezabraly ani namátkové kontroly ze strany policistů. Dlouhodobý problém se zřejmě vyřeší až začátkem prosince, kdy by měla být hlavní silnice po výstavbě nového mostu opět průjezdná.

Úzká ulice Generála Kraváka v Mostkovicích vede kolem říčky Hloučely od občerstvení U Čápa k obecnímu úřadu. Za normálních okolností je jednosměrná, ovšem kromě lidí, jež tu bydlí, sem nikdo nemá potřebu vjet. Souběžně s touto komunikací totiž vede průtah obcí. Ten je však kvůli rekonstrukci mostu již od června uzavřen. Přestože na tento fakt upozorňuje celá řada značek, mnozí řidiči je nerespektují a uzavírku ulicí objíždějí. „Platí tu zákaz vjezdu, ale jezdí tu tolik aut, že jsem se byla už i dívat, jestli tu značku někdo neukradl. Sice tam stále je, ale hodně lidí to má prostě na háku,“ komentovala situaci Magda Paráková, která se bojí, že by v ulici mohlo dojít k vážné dopravní nehodě.

Riziko pro děti

 „Děti jsou zvyklé si tu hrát přímo na silnici, kousek mají hřiště, běžně tu pobíhají, některé se tu učí jezdit na kole či na kolečkových bruslích. A řidiči, kteří tudy přes zákaz projíždějí, jsou zase nervózní a chtějí být rychle pryč. To je dosti nebezpečná kombinace, která tu panuje už od léta,“ uvažuje Paráková. Podle ní sice byla situace nejhorší ze začátku, nicméně ani v následujících měsících se situace nijak výrazněji nezlepšila. „Auta tady jezdí pořád. Protože je část vozovky vyfrézovaná, některé to po průjezdu ulicí berou i po chodníku kolem autobusové zastávky,“ dodala žena, která na celou záležitost již upozornila policisty. „Před třemi týdny jsem to už nevydržela a zavolala jim. Do té doby jsem je tam totiž viděla pouze jednou. Jeli si tam sice pak na nějakou dobu stoupnout, vybrali pár pokut, ale z dlouhodobého hlediska se bohužel nic nezměnilo,“ dodala Paráková, podle níž by možná bylo nejlepší, kdyby ulice zůstala volně průjezdná. „Aspoň by rodiče věděli, že si na děti musí dávat pozor,“ uzavřela.

Zvýší se počet kontrol?

S tímto názorem ovšem zdejší starosta razantně nesouhlasí. „To by nebylo šťastné, to už bychom z toho měli úplnou dálnici. Situace mě také štve. Vím, že před uzavírkou tu auta prakticky nejezdila, přestože mohla. Teď je tam zákaz a projede jich tam víc než předtím. Mluvil jsem o tom opakovaně s policisty. Těch pokut, co tam vybrali, bylo opravdu hodně, prý si i museli vzít více bločků. Ale řidiči na to i tak kašlou a je jasné, že hlídka tam prostě nemůže stát pořád,“ okomentoval celou věc Jaroslav Peška. Pokud se tedy nezvýší frekvence policejních kontrol a řidiči se z pokut nepoučí, nezbývá místním než vyhlížet konec listopadu, kdy by uzavírka měla skončit. „Kvůli stavbě mostu máme každý týden schůzku a navzdory všem nepříznivým okolnostem zatím vše nasvědčuje tomu, že termín bude dodržen,“ přislíbil přes Večerník mostkovický starosta.