Tragédií skončil vzlet pilota cizí státní příslušnosti s ultralightem. Uplynulý čtvrtek dopoledne se zřítil na pomezí regionů Olomoucka a Prostějovska, asi kilometr nedaleko od Olšan u Prostějova. Třiapadesátiletý Rakušan pád malého letadla s červenými a žlutými pruhy nepřežil. Příčiny nehody nyní řeší Policie ČR.

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Aspoň v Olšanech u Prostějova se tohle vousaté tvrzení potvrdilo. Kromě televizních štábů místo, kde havaroval pilot, přitahovalo také obyvatele nedaleké obce na Prostějovsku. Ovšem policisté na polní cestu vedoucí k místu neštěstí nikoho nepustili a kdo přeci nejdříve ušel jejich pozornosti, toho brzy vykázali.

Brzy se ale z médií mohli dovědět smutnou zprávu. Letecké neštěstí, k němuž došlo na poli přibližně kilometr severozápadně od Olšan, skončilo smrtí.

„Provedli jsme průzkum trosek ultralehkého letadla a protipožárně jsme místo zabezpečili, následně jsme jej předali k vyšetřování okolností a příčin policii,“ poznamenala Lucie Balážová, tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje s tím, že na místě zasahovala profesionální jednotka z Prostějova a jednotka SDH Olšany u Prostějova, která byla u letecké nehody první. „Došlo k havárii ultralightu, kterou o půl jedenácté nahlásil náhodný svědek nehody. Pilot utrpěným zraněním na místě podlehl,“ uvedl přímo na místě nehody František Kořínek, tiskový mluvčí Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. K dalším zraněním na místě nedošlo.

Podle dostupných informací se nejednalo o stroj z okolních letišť, ani o pilota aeroklubů z blízkého okolí. Na dotaz Večerníku, zda šlo o jejich člena, odpověděly letecké oddíly v Prostějově i Olomouci záporně. „Zřejmě jde o letoun s francouzskou imatrikulací F-JCEC, tedy pilot byl pravděpodobně cizinec,“ zareagoval například nejmenovaný zástupce Hanáckého aeroklubu Olomouc.

Že šlo o pilota cizí státní příslušnosti, se nakonec potvrdilo. Podle policejních informací se mělo jednat o třiapadesátiletého muže. „Se svým strojem odstartoval v zahraničí a zřejmě se byl nad naším územím jen tak proletět. Nikdo další v letadle nebyl,“ doplnil mluvčí. Policie nyní společně s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod zjišťuje příčiny pádu dvoumístného motorového letadla.