Městská policie Prostějov v rámci Programu prevence kriminality bude v měsících červnu a červenci pokračovat v páté etapě značení jízdních kol a invalidních vozíků syntetickou DNA. Pro zájemce je tato služba zdarma. Značení kol bude probíhat už od středy 2. června.

Značit se bude každé pondělí a středu na služebně Městské policie Prostějov v době od 8.00 do 11.00 a od 12.00 do 16.00 hodin. „Značení je určeno nejen pro obyvatele města Prostějova, ale ze všech obcí prostějovského regionu. V případě zájmu je třeba se objednat přes objednávkový systém na webových stránkách města Prostějova, který je již aktivní, nebo kontaktovat Skupinu prevence telefonicky na číslech 582 402 261 nebo 737 671 221,“ informuje Petr Zapletal, tiskový mluvčí Městské policie Prostějov. „S sebou je nutné přivézt očištěné jízdní kolo, předložit občanský průkaz, doklad o nabytí jízdního kola, popřípadě je možné jej na místě nahradit čestným prohlášením. Značení nelze provádět za deštivého počasí a při teplotách nižších jak 10 stupňů Celsia,“ upozorňuje Petr Zapletal.

Zájemci o značení kol nebo kompenzačních pomůcek se již mohou objednávat a vybrat si termín, který jim vyhovuje.

 

Co je značení kol syntetickou DNA?

Forenzní značení syntetickou DNA je moderní metodou ochrany majetku, především s preventivním účinkem. Vyznačuje se vysokou odolností vůči vnějším vlivům a dlouhou životností. Syntetická DNA je na kolo nanesena na zhruba 10 místech. Za 24 hodin po aplikaci je tekutina s obsahem mikroteček dokonale vytvrdnutá a stává se pouhým okem neviditelná. Všechny takto označené předměty jsou vybaveny samolepkami, které varují pachatele, že je dopravní prostředek (kolo/vozík) speciálně označen a může být snadněji identifikován městskou policií či Policií ČR. Takto označený předmět se stává, z pohledu jeho dalšího zpeněžení, pro potenciálního zloděje bezvýznamný. V kombinaci s dalšími způsoby ochrany, jako je evidence jízdního kola dle jeho typu, barvy, čísla rámu, fotografie, v lokálním registru MP Prostějov i národním registru REFIZ, může značení pomoci odradit případné pachatele krádeže nebo je usvědčit ze spáchání trestného činu nebo přestupku.