Na základě dvou aktuálních případů z pondělního rána důrazně upozorňujeme, aby řidiči v horkých dnech nenechávali uvnitř uzamčených vozidel děti a zvířata. Slunečné počasí a venkovní teploty atakující čtyřicítku mohou udělat z vozidla past, která může mít fatální následky. 

Jen během dnešního dopoledne olomoučtí hasiči vysvobodili 2 děti z uzamčených automobilů. Nejprve vyjížděli do Horky nad Moravou, poté na Kafkovu ulici v Olomouci. V obou případech se nejednalo o lehkomyslnost, ale o zabouchnutí auta i s klíčky uvnitř. Pomoc si na místo přivolali bez prodlení sami rodiče uvězněných dětí. Hasičům se v obou případech podařilo do vozidel dostat bez jejich poškození a velmi rychle, takže nebylo třeba na místo volat k dětem zdravotnickou záchrannou službu. K jejich vysvobození jsme využili technické prostředky pro otevírání uzavřených prostor.

V horkých dnech se teplota uvnitř automobilu zvyšuje závratnou rychlostí. Každých 10 minut stoupá o 10 stupňů. Teplota v autě, které stojí na přímém slunci, může už za necelou půlhodinu dosáhnout 50 °C. I ve stínu však teplota roste. V těchto podmínkách je rizikové nechat dítě zavřené v rozpáleném autě i na pouhých několik minut.

Proto pokud dítě ve vozidle zabouchnete i s klíči a nemáte po ruce náhradní, neprodleně volejte hasiče. To stejné platí i pro případ, že zpozorujete uzamčené dítě či zvíře uvnitř auta bez dozoru. Ani zde by nikdo neměl váhat a okamžitě vše oznámit na tísňovou linku. Zjistěte, zda dítě reaguje na podněty a zda jeví známky přehřátí – malátnost, zarudnutí, nadměrné pocení. Vše ohlaste operátorovi. Ten vám také poradí, jak dále postupovat. Od automobilu neodcházejte a vyčkejte na příjezd složek HZS.