Problémy s koronavirem a s ním související tvrdá vládní opatření plná omezení zatím nemají žádný negativní vliv na pracovní trh v Olomouckém kraji. V říjnu se souhrnný počet uchazečů o zaměstnání dokonce snížil na 15 255 osob, počet hlášených volných pracovních míst klesl na 7 718 a podíl nezaměstnaných stagnoval na hodnotě 3,6 procenta. To jsou základní a nejdůležitější statistická data k 31. říjnu, která Večerník obdržel z Úřadu práce, Krajské pobočky v Olomouci. 

Počet nezaměstnaných osob je tedy o 193 nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku pak vyšší o 4 274 osob. „Z tohoto počtu bylo 14 292 dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, což je o 183 méně než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku byl jejich počet vyšší o 4 268 osob,“ uvedl Jaroslav Mikšaník, hlavní analytik trhu práce Krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci.  

V průběhu října bylo nově zaevidováno 2 161 osob, což je ve srovnání s minulým měsícem o 1 035 osob méně a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku dokonce o 351! Z evidence odešlo 2 354 uchazečů o zaměstnání. „Bylo to o tisícovku osob méně než v předchozím měsíci a o 556 osob než ve stejném měsíci minulého roku. Do zaměstnání z nich ve sledovaném měsíci nastoupilo 1 609, to je o 612 méně než v předchozím měsíci a o 112 než ve stejném měsíci minulého roku. Dále 332 uchazečů o zaměstnání bylo umístěno prostřednictvím úřadu práce, což je o 104 osob méně než v předchozím měsíci a o 205 než ve stejném období minulého roku, 745 uchazečů bylo vyřazeno bez umístění,“ rozebral opět velmi podrobně stav pracujících Mikšaník.

Vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých regionech Olomouckého kraje byl poněkud rozdílný – ve třech došlo k mírnému poklesu nezaměstnanosti, ve zbývajících dvou (na Prostějovsku a Jesenicku) se počet uchazečů o zaměstnání mírně zvýšil. K největšímu poklesu došlo na Olomoucku (122 osob), naopak na Jesenicku se zvýšil nejvíce, a to o 6 osob. „Ke konci měsíce bylo evidováno na krajském úřadu práce 7 761 žen. Jejich podíl na celkovém počtu uchazečů činil jedenapadesát procent. V evidenci bylo 2 353 osob se zdravotním postižením, což představovalo patnáct procent z celkového počtu. Evidováno bylo 962 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých, jejich počet klesl ve srovnání s předchozím měsícem o 98 osob a ve srovnání se stejným měsícem minulého roku byl vyšší o 269 osob,“ prozradil hlavní analytik trhu práce Krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci s tím, že na celkovém počtu se podíleli šesti procenty.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 4 740 uchazečů, což činí 31 procent vedených v evidenci. Podíl dosažitelných osobve věku od 15 do 64 let k obyvatelstvu stejného věku, meziměsíčně stagnoval na hodnotě 3,6 procenta, to je 0,1 procentního bodu pod celorepublikovou úrovní. Podíl nezaměstnaných osob vyšší než republiková hodnota vykázaly regiony Přerovsk a Jesenicka. Nejnižší podíl byl naopak zaznamenán na Prostějovsku, konkrétně 2,5 procenta.

Co se týká přímo Prostějova, zdejší pracoviště úřadu práce evidovalo k 31. říjnu 1 873 nezaměstnaných, z toho 1 053 žen. „Hlášeno je zde 1 617 volných pracovních míst,“ prozradil Jaroslav Mikšaník.

Z aktuálních statistik lze také vyčíst, že podíl nezaměstnaných mužů klesl o 0,1 procentního bodu na 3,4 procenta, u žen na hodnotu 3,7 procenta. Olomoucký kraj evidoval k poslednímu říjnovému dni celkem 7 718 volných pracovních míst. Jejich počet byl o 158 nižší než v předchozím měsíci a o 2 560 nižší než ve stejném měsíci minulého roku. (red)