Členové Hospodářské komory pokračují v podpoře občanů a podnikatelů na jižní Moravě, které zasáhla bouře doprovázená tornádem. Vedle střešních nebo zednických prací a dodání obalových materiálů Hospodářská komora zprostředkovala přes začleněné Společenstvo kominíků ČR také bezplatné revize spalinových cest pro občany a podniky v zasažené oblasti nebo dřevěný materiál na prvotní úpravy poničených střech. Komora upozorňuje zároveň na nutnost robustnější státní pomoci firmám.

Z hlediska domácností i firem je v současné době stěžejní oprava střešních konstrukcí, které během tornáda doznaly škody v podstatě na všech domech. „Začleněné řemeslné cechy velmi rychle zmobilizovaly své síly a oslovily členské firmy s prosbou o podporu jižní Moravě. V nejbližších dnech se první týmy řemeslníků zapojí do prvních oprav poničených budov. Vedle nezbytné finanční pomoci se tedy podařilo zajistit i personální a odborné kapacity. Mimo jiné z řad klempířů nebo pokrývačů,“ vysvětluje viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer. „Sdílíme sounáležitost se všemi, které postihlo tornádo v obcích na Hodonínsku a Břeclavsku. V těchto dnech už v postižených oblastech pracují desítky našich členů. Ti provádí zdarma kontroly a revize komínů, aby zjistili rozsah poškození a stanovili způsoby a možnosti provedení jejich nutných oprav či rekonstrukcí. Aktuálně oslovujeme další členy s prosbou o zajištění revizí komínů v poničených domech,“ uvedl prezident Společenstva kominíků ČR a člen představenstva Hospodářské komory Jaroslav Schön.

„Podnikatelům a záchranným složkám v současnosti pomáhají i dopravní firmy v regionu, které daly záchranným složkám své parkovací plochy k dispozici. Poskytují také potřebné pohonné hmoty a další služby spojené s nutnými pracemi na místě,“ připomíná člen představenstva Hospodářské komory Martin Mikl a místopředseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů.

Do pomoci lidem na jižní Moravě se zapojili i členové OHK v Prostějově. „Velice děkuji našim skvělým členským firmám Alika z Čelčic a Pila Javořice ze Ptení za jejich velkorysé dary lidem postiženým tornádem na jižní Moravě,“ prozradila Helena Chalánková, ředitelka OHK v Prostějově.

Zatímco ALIKA zrealizovala závoz základního lékařského vybavení, kartonů pro přípravu drobných materiálů a součástek na stavby, pracovní rukavice, helmy, ochranné brýle, kolečka a další, Pila Javořice darovala obcím postiženým tornádem tolik chybějící latě a desky na střechy. „Okresní hospodářská komora v Prostějově vyjadřuje obrovskou lítost a podporu všem lidem postiženým tornádem na jižní Moravě. Prosím držte se, i další naše členské firmy se zapojí do pomoci vám,“ vzkazuje Chalánková.

Pro podnikatele k nabídkám materiální nebo personální pomoci jižní Moravě nadále funguje mailová adresa Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo přímo na OHK Prostějov Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., kam mohou směřovat své nabídky.