Čtyři a půl roku. A teď konec. Projekt Pošta Partner může nyní v Malém Hradisku skončit. Dosavadní provozovatelka pobočky Lenka Sekaninová se rozhodla dát výpověď. Informováno o tom bylo na svém posledním zasedání zastupitelstvo obce. Ženě byla nabídnuta finanční kompenzace, zatím to ale vypadá, že pošta v dosavadní podobě může načas v obci skončit. Kritické scénáře však starosta Malého Hradiska Marian Fiedler vylučuje. „Určitě o poštu nechceme přijít,“ vzkazuje veřejnosti.

 

Předmětem sporu mezi provozovatelkou pobočky a obcí se stal záskok paní Sekaninové. Žena v případě své nepřítomnosti neměla za sebe koho na pobočku poslat, přitom by pošta měla být otevřena podle určitých pravidel. „V mezidobí starosta žádal Českou poštu o omezení provozní doby pošty Partner v obci. Bylo mu odpovězeno, že omezením provozní doby však danou situaci nelze řešit. Česká pošta je povinna postupovat dle stanovených pravidel a v souladu s platnou legislativou. Provoz každý pracovní den v týdnu,“ stojí v zápise ze zastupitelstva.

To nakonec ženě nabídlo a následně schválilo 13 500 korun jako roční finanční podporu na případný záskok. Podle Lenky Sekaninové, kterou redakce oslovila, však tento krok neřeší podstatu věci. „Řekli mi ‚najdi si záskok, přispějeme finančně‘. To je však taková pomoc, nepomoc. Teď tedy čekám, zda si obec poštu vezme zpět pod sebe nebo ne,“ uvedla žena, která potvrdila, že ke 4. květnu podala výpověď. „Pokud by ke konci opravdu došlo, tak je zde více řešení, jak dále postupovat. Vše se teprve rozjelo. Komunikuji s poštou, čekám nyní na její vyjádření, počítám ale, že by pobočka znovu spadala pod poštu,“ vyjádřil se Marian Fiedler. A zdůrazňuje, že obec o pobočku nechce přijít.

Pošta Partner je projekt, který byl zahájen před pěti lety. Zejména v menších obcích se státní podnik Česká pošta snažil předat své pobočky buď k provozování ze strany obcí, nebo soukromníků. V některých obcích, třeba ve Vranovicích-Kelčicích nebo třeba v Kladkách, se snahou Česká pošta uspěla. Jinde ale ne. „Propočítali jsme si to. A když jsme zjistili výsledek, co bychom museli investovat, třeba do zabezpečení, tak jsme do toho nešli,“ uvedl k tomu mimo jiné starosta Ptení Jiří Porteš. „Na druhou stranu nás pak z pošty nikdo nenutil, abychom dodatečně změnili názor,“ ocenil.