Olomoucký kraj schválil zásadní investiční záměry, které mají už brzy zvýšit kvalitu sociálních služeb poskytovaných v regionu. Zároveň bude pokračovat v transformaci služeb pro osoby se zdravotním postižením, aby se lépe a rychleji začlenily do společnosti.

„Naším cílem je nabídnout lidem sociální služby na úrovni jednadvacátého století. Velká část investic půjde do modernizace domovů pro seniory a na humanizaci domovů pro osoby se zdravotním postižením a domovy se zvláštním režimem. Konkrétně se jedná například o Nové Zámky, Vincentinum Šternberk či Paprsek v Olšanech,“ informoval Ivo Slavotínek, první náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Pro zvýšení pobytového standardu vybuduje kraj rovněž novou budovu Centra sociálních služeb v Prostějově. Rozsáhlá rekonstrukce potom čeká šternberské Vincentinum a do nového přesídlí i obyvatelé domova pro seniory v Libině. Další budovu má podle krajského plánu získat také Domov pro seniory Červenka.

„Je zřejmé, že všechny tyto akce si vyžádají nemalé finanční náklady. Kraj se proto v následující době zaměří na získání prostředků z externích zdrojů, aby projekty mohl realizovat. Konkrétně se jedná například o dotační tituly státu a Evropské unie,“ přiblížil strategii financování náměstek Slavotínek.

Uvedené investiční záměry bude hejtmanství ještě upravovat tak, aby splňovaly podmínky financování i nároky na nejvyšší kvalitu nabízených sociálních služeb. Klíčová bude také majetkoprávní příprava.