Tak se to potvrdilo! Říjnový zásah po zuby ozbrojeného policejního komanda v Polské ulici v Prostějově byl veden proti vařičům pervitinu. Obyvatelé zchátralého domku stojícího naproti nákupního centra Haná byli zapojeni do sítě výrobců drog působící rovněž v Přerově a na Kroměřížsku.

Komando v Prostějově přistihlo tři muže, kteří pervitin právě vyráběli. O případu exkluzivně informoval Večerník již v předminulém vydání, nyní přinášíme rozsáhlé informace přímo z policejních zdrojů. Ti je kvůli probíhajícímu vyšetřování dlouho drželi pod pokličkou.

Na tomto případě policejní specialisté ze Zlína pracovali několik měsíců! Poslední říjnovou neděli pak rozkryli síť výrobců a distributorů pervitinu. Postupně zadrželi 10 lidí, 4 z nich putovali rovnou do vazby. Dlouho připravovaný zásah byl naplánovaný na neděli 25. října. „V tento den zadrželi v Prostějově, Přerově a na Kroměřížsku prvních šest osob, z toho jednu ženu.  Další dva muže zadrželi v následujících dnech a posledního v pátek šestého listopadu.  Při policejním zákroku byly také zajištěny další dvě osoby v celostátním pátrání,“ přiblížila Lenka Javorková, tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Zlínského kraje.

Měli u sebe i zbraň

Při zásahu v nenápadném domku v Prostějově přistihli kriminalisté tři muže, kteří právě pervitin vařili. Výrobu už dokončit nestihli. „Při čtyřech domovních prohlídkách kriminalisté zajistili kompletní varnu pervitinu, velké množství chemických látek a další věci potřebné k výrobě drogy. Zajistili také několik kilogramů sušené marihuany a plynovou zbraň,“ vypočítala Javorková.

Organizovaná skupina

Hlavními organizátory výroby pervitinu byli dva muži z Kroměřížska ve věku 37 a 44 let. „Další se pak na výrobě různými způsoby podíleli, nakupovali a dováželi chemikálie, laboratorní skla nebo poskytovali prostory pro výrobu, která probíhala většinou dvakrát týdně na nejméně třech místech, která se měnila. Někteří pomáhali přímo při výrobě tak, že míchali chemikálie, další ze skupiny pak měli za úkol drogu distribuovat především ve Zlínském, ale i Jihomoravském a Olomouckém kraji,“ přidala policejní mluvčí ze Zlínska další podrobnosti.

Znali policejní postupy

Většina z obviněných jsou uživatelé pervitinu. Při své činnosti se snažili trestnou činnost krýt, byli velmi obezřetní a opatrní, znali standardní metody a postupy policie. „Dvojice organizátorů má v současné době zákaz řízení motorových vozidel a z tohoto důvodu využívali k dovozu a převozu materiálů, ale i jejich dovozu na různé schůzky, další členy skupiny,“ přiblížila dále Javorková.

Do obchodu s drogami zapletl dceru

Vyšetřovatel devět zadržených ve věku od 21 do 56 let obvinil ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za který jim hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. Jedinou obviněnou ženou v této kauze je jedenadvacetiletá dcera hlavního organizátora, která společně se třemi muži skončila po sdělení obvinění ve vazbě. Tři z obviněných už byli v minulosti za drogovou trestnou činnost trestáni. „Přesné množství vyrobeného pervitinu bude upřesněno znaleckými posudky a následným vyšetřováním,“ připomněla tisková mluvčí.

Při zásahu měřili teplotu

Celý zásah byl komplikovanější z důvodu situace v souvislosti s pandemií koronaviru. „Všem osobám museli policisté při zadržení nasadit roušky a další ochranné pomůcky, změřit teploty a ještě před zásahem zjistit, zda nejsou v karanténě. Při jedné z domovních prohlídek museli mít všichni zúčastnění vzhledem ke zdravotnímu stavu zadržené osoby ochranný oděv,“ uzavřela Lenka Javorková.