Je vůbec možné, aby se někdo během pouhých tří měsíců dopustil takové porce trestných činů? Bohužel je! Více než šest desítek vloupání má na svědomí recidivista, kterého minulý týden zatkli prostějovští kriminalisté. Mladý poberta se po výsleších přiznal k desítkám vloupání do vozidel na různých místech Prostějova i v celém regionu, stejně tak k vloupáním do prodejen či na zahradu u rodinného domu. A jelikož většinu těchto zlodějen muž páchal v době vyhlášeného nouzového stavu, hrozí mu tím pádem i extrémně vyšší trest.

 

Mladý recidivista toho má na svědomí opravdu hodně. „Z trestných činů krádeže, porušování domovní svobody, poškození cizí věci a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku viní prostějovští kriminalisté devětadvacetiletého muže z Prostějovska. Těchto skutků se měl podezřelý dopustit v období od srpna do října tohoto roku v Prostějově a několika obcích jihovýchodním směrem od Prostějova,“ uvedl pro začátek František Kořínek, tiskový mluvčí Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje pro Územní odbor Prostějov. 

V uvedeném období se zadržený chlapík měl vloupat do 48 zaparkovaných vozidel, devíti různých provozoven a na jeden pozemek u rodinného domu. „Do vozidel i provozoven vnikal většinou hrubou silou, na pozemek u rodinného domu v Bedihošti pak vnikl po překonání oplocení. Ze zahrady rodinného domu odcizil jízdní kolo, z provozoven většinou peníze a z vozidel elektroniku, oděvy, tašky či nářadí. V několika případech při vloupání nic k odcizení nenašel a do dvou vozidel a jedné provozovny se mu ani s použitím násilí proniknout nepodařilo. Výše způsobených škod byla dosud vyčíslena na bezmála šest set tisíc korun. Celková výše škod se však dalším šetřením bude upřesňovat a bude určitě vyšší,“ zdůrazňuje Kořínek.

V rámci prověřování uvedené trestné činnosti se kriminalistům podařilo zjistit, že dalších pěti vloupání do objektů se obviněný muž měl dopustit také ve spolupráci s dvaatřicetiletým komplicem z Prostějova. „Společně způsobili škodu dosud vyčíslenou na dalších bezmála třicet tisíc korun. Také tento muž byl pro své jednání obviněn, a to z přečinu porušování domovní svobody a zločinu krádeže,“ podotkl policejní mluvčí. „Pod tíhou důkazního materiálu, který proti obviněným shromáždili kriminalisté ve spolupráci s policisty místně příslušných obvodních oddělení, obviněným nezbylo než se k činům přiznat. Uvedeného jednání se dopustili přesto, že byli v minulosti pro obdobnou trestnou činnost již pravomocně odsouzeni. S přihlédnutím k trvajícímu nouzovému stavu jim za uvedené jednání v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let,“ uzavřel František Kořínek.