S nadcházejícím zimním obdobím hrozí zvýšené riziko vloupání do rekreačních chat a chalup, ale také do „zazimovaných“ zahrádkářských kolonií. V posledních dnech policistézaznamenali hned několik krádeží vloupáním do rekreačních objektů, a to napříč celým Olomouckým krajem. Například se policisté zabývají vloupáním do zahradní chatky šestapadesátileté majitelky. Prozatím neznámý pachatel pravděpodobně v noci na 31. října vypáčil uzamčené vstupní dveře chatky a její majitelku připravil o ponorné čerpadlo a aku vrtačku.

 

„Pachatelé krádeží vloupáním si vybírají především odlehlé, nedostatečně zabezpečené objekty, které jsou ale zároveň snadno přístupné. Objekty si často předem natipují a na místě se snaží setrvat co nejkratší dobu. Před ukončením sezóny je důležité si celý objekt řádně zajistit a z chaty odvézt vše, co by mohl zloděj odcizit. Taktéž není dobré v okolí chat a chalup nechávat volně přístupné nářadí, nebo třeba žebřík, pomocí kterého by se mohl zloděj dostat do objektu, a my bychom mu tímto usnadnili přístup,“ konstatuje Jiřina Vybíhalová, preventistka Krajského ředitelství Policie ČR v Olomouci.

Policie dále doporučuje mít objekt pojištěn nejen proti násilnému vniknutí a krádežím, ale také proti požáru. „V mnoha případech pachatel využije zázemí jen k přespání, nebo hledá něco k snědku. Při jeho pobytu může dojít k zahoření objektu od nedopalku cigarety nebo svíčky. Jeden takový nezvaný host se na sklonku října ubytoval bez vědomí majitele v rekreační chalupě ve Vysokých Žibřidovicích na Hanušovicku. V kamnech si zatopil bukovým dřevem, vypil několik piv a dvě lahve vína. Nakonec se mu hodil i ubrus a koberec a zmizely i tři dřevěné židle,“ poskytla konkrétní případ Jiřina Vybíhalová. „V případě zjištění vloupání doporučujeme z důvodu osobní bezpečnosti do objektu nevstupovat, ale ihned informovat policisty na lince 158. Pro policii je důležité včasné oznámení a neznehodnocení případných stop,“ dodala ještě preventistka krajské policie Jiřina Vybíhalová.

V rámci Olomouckého kraje policie eviduje v období od začátku letošního roku do konce měsíce října celkem 38 případů krádeží vloupáním do víkendových chat a 318 případů vloupání do ostatních objektů, jako jsou různé přístavky, garáže a zahradní chatky. V porovnání se stejným obdobím roku 2020 je to u krádeží vloupáním o dva případy méně a u případů vloupání do ostatních objektů je to o osmdesát dva případů méně. „Závěrem bychom chtěli majitele nemovitostí, kteří mají zájem dobře zabezpečit svůj majetek, upozornit na možnost využití mobilní aplikace s názvem „Zabezpečte se!“, dostupné v App Store i v Google Play, která navíc nabízí také přehled certifikovaných odborníků v regionech,“ upozornila ještě Jiřina Vybíhalová.