Bahno, zarostlé a neudržované břehy, zejména zanesené dno. Při prvním pohledu vodní nádrž v lokalitě Pod Zápovědským kopcem nedaleko Kostelce na Hané vypadá zanedbaně. Při bližším zase chodec vidí, že se hned pod hrází bortí do řeky břehy, dokonce i bok hráze. „Tady dříve bývaly dva metry, teď je to tak padesát centimetrů a hromada bahna. Asi před dvaceti lety proběhlo bagrování, ale jen po domky pro kachny. Nedodělali to do konce,“ láteřil pan Jiří, obyvatel Kostelce na Hané, který Večerník na problematiku zanedbané nádrže upozornil.

Hned je vidět, co tím myslí. Voda v přehradě nezůstává, ale ve velkém se valí pryč. Horní část, proti proudu řeky, je zčásti vyschlá, a to i v letošním roce bohatém na srážky. „Romže byla dříve města. Každá jednotlivá část byla měst a obcí, všichni se o to starali, dávali do toho peníze. Nakonec ale došlo k vrácení společnosti Lesy ČR,“ podotýká Jiří a hned pokračuje rozladěně. „Štve mě, že to město dalo pryč. Teď je zde velký nepořádek, nikdo se o to nestará. Kolísání vodní hladiny by mělo být minimalizováno, jinak ryby nepřežijí,“ hořekuje.

Skoro posměšně pak působí nedaleká cedulka oznamující, že jde o rybářský revír. Jeho existenci potvrzuje i Pavel Müller z Moravského rybářského svazu v Prostějově. „Nádrž je Lesů České republiky a s jejím stavem prakticky nemůžeme nic dělat. Rybářský revír tam tedy stále je, ale už asi tři čtyři roky tam ryby nedávám,“ konstatuje jednatel prostějovské organizace s tím, že by ryby při nedostatku vody v nádrži při větší zimě pomrzly. „Chtěli tam vyhlásit přírodní památku, teď tam tedy mohou bagrovat dno jen kousek od hráze. Už jsem to odpískal,“ povzdechl si Müller.

Večerník státní podnik oslovil s dotazy, zda má v plánu bagrování zanešeného dna a úpravy hráze. „Poslední deště poškodily vývar horní přehrážky, což zahrneme do hlášení zabezpečovacích prací a vyřešíme to záhozem po obeschnutí/zámrzu příjezdové polní cesty. Teď se tam technika nedostane. Jinak jsou přehrážky v pořádku a bezpečnost vodního díla není ohrožená,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Na to, zda organizace chystá bagrování dna, však neodpověděla.

Je tak pravděpodobné, že se se stavem nádrže v budoucnu nic zásadního nestane. A oči pro pláč zůstanou jak rybářům, tak těm, kteří by jinak lokalitu využívali třeba k rekreaci. „Na vše se berou dotace – na mokřady, na rybníčky. A přitom Kostelec a Smržice tu mají dvě existující přehrady, které vůbec neplní svůj účel. Je tady nepořádek a nikdo se o to nestará, i když by měl. Mohlo by zde být klidně i zázemí pro rybáře,“ dodává rozlíceně pan Jiří.