Příjemnou noc, dnes je sobota 24.8.2019
svátek slaví Bartoloměj,
zítra Radim
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

42 odpadProstějovští radní stojí před zásadním rozhodnutím. Jak jsme informovali v minulém čisle, už v těchto dnech se tvoří rozpočet města pro příští rok. A v něm bude ve výdajích zcela jistě zahrnuta i úhrada za odvoz komunálního odpadu v částce přesahující 20 milionů korun. „Příští rok to bude zcela jistě víc, protože likvidace odpadů je stále dražší,“ uvedl Miroslav Pišťák, primátor statutárního města Prostějova.

Již zmíněných dvacet milionů korun je rozdíl mezi tím, co se vybere na poplatcích za odvoz komunálního odpadu od občanů Prostějova a celkovou částkou, která se každoročně platí za odvoz a likvidaci odpadu. „Musíme vymyslet opatření, abychom jako město co nejméně dopláceli a přitom abychom příliš nezatěžovali naše spoluobčany dalšími náklady. Budeme hledat nějaký kompromis. Uvědomujeme si závažnost situace, rada projednávala tuto záležitost a shodli jsme se na tom, že si vyžádáme ještě další podklady. Například budeme chtít vědět, kolik dlužníků za odvoz odpadu registrujeme a jak se dlužné částky daří vybírat,“ řekl Miroslav Pišťák, primátor Prostějova. Na přímou otázku, zda se od nového roku pro občany zvýší poplatek za odvoz komunálního odpadu, však přímá odpověď nepadla. „Všech jedenáct radních napříč politickým spektrem se shodlo na tom, že nechceme jít cestou maximálního navyšování. Jak víte, dnes Prostějované platí 492 koruny ročně, obce však mohou navýšit poplatek až do výše jednoho tisíce korun. To určitě neuděláme. Nicméně je potřeba vnímat výdajovou stránku městského rozpočtu, který není nafukovací,“ pronesl primátor.

Město se do nezáviděníhodné situace dostane od ledna příštího roku. „Zatímco ještě letos zaplatíme za likvidaci jedné tuny tisíc korun, od nového roku to už bude tisíc pět set až dva tisíce korun. To znamená dvojnásobné náklady. Město tak nebude v budoucnu moci takové náklady utáhnout,“ dodal Jiří Pospíšil, první náměstek primátora.   

Jak se radní na středeční tiskovce také shodli, za likvidaci odpadu mohou města a obce výrazně ušetřit jediným způsobem. „Ekologická spalovna odpadu si nachází čím dál tím více příznivců. A já věřím, že do několika málo let taková spalovna bude v Olomouckém kraji fungovat,“ uzavřel toto téma Jiří Pospíšil.

O tom, jestli občané budou od příštího roku platit za odpad více, se má rozhodnout za týden.

Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments