Dobré odpoledne, dnes je středa 8.4.2020
svátek slaví Ema,
zítra Dušan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
Post by: Michal Kadlec

Radní na svém úterním jednání rozhodovali o poskytnutí dalších dotací z rozpočtu města Prostějova. Tentokrát finance poputují jedenadvacítce subjektů, které organizují kulturní a společenské akce. Celkem radní rozdělili 644 000 korun.

Post by: Michal Sobecký

 Divadlo Plyšového medvídka je známé řadou akcí. Většinou jsou určené dětem, ale neomezuje se jen na malé ratolesti.

Post by: Redakce

Básník proletářské poezie a jeden z nejznámějších prostějovských rodáků se narodil 29. března 1900. Je proto nasnadě si právě připomenout jubilejních 120 let od jeho narození. K této příležitosti již byla na začátku března představena v městské knihovně čtyřdílná publikace Wolkerovy poezie a odhalena byla pamětní deska, kterou bude možné nalézt v knihovně po ukončení nouzového stavu. Další oslavy jeho výročí ovšem letos kvůli koronavirové pandemii nebudou.
Život Jiřího Wolkera byl velmi krátký, zemřel ve věku nedožitých 24 let. Jeho dílo ale žije dodnes. Mezi nejznámější patří básnické sbírky Host do domu a Těžká hodina. Věnoval se ale také překladu, novinařině. V roce 1923 se mu stala osudná tuberkulóza, kterou se snažil léčit ve Vysokých Tatrách, ale na začátku roku 1924 se vrátil domů, kde této nemoci nakonec podlehl.
Jiří Wolker je pochován na městském hřbitově v Prostějově, kde si ještě před smrtí napsal i svůj epitaf. Na jeho počest nese název prostějovské gymnázium, které v loňském roce oslavilo také stodvacáté výročí od svého založení.

Post by: Michal Sobecký

Do funkce ředitelky Muzea a galerie v Prostějově nastoupila na podzim roku 2018. Doba hájení je tak u konce, Soňa Provazová (na snímku) má za sebou půldruhý rok v pozici ředitelky jedné z nejvýznamnějších kulturních organizacích města. Byl to rok plný novinek, rekonstrukcí a zajímavých výstav či workshopů. Ale také nečekaných zpráv. Třeba o odchodu Karla Trutnovského z prostějovské hvězdárny. Muzeum celkově poutalo značnou pozornost svými aktivitami.

Post by: Redakce

Prostějovští radní projednávali minulé úterý také další osud nedávno vzniklé letní scény na nádvoří prostějovského zámku. Místo tam najdou všichni umělci, divadelníci, umělecké spolky a jiní, kteří budou letní scénu pro svá představení potřebovat.

Post by: Michal Kadlec

Už v úterý 10. března, kdy vláda České republiky zakázala akce „jen“ s účastí do 100 osob, rozhodl Magistrát statutárního města Prostějov coby zřizovatel uzavřít provoz kina Metro 70. Všechna naplánovaná představení se tak musela zrušit.

Post by: Michal Kadlec

Přestože Kulturní klub Duha byl jedním z prvních, kteří zrušili všechny pořádané akce, dlouho to vypadalo, že vernisáž děl mladých malířů Martina Salajky a Lucie Jindrák Skřivánkové proběhne alespoň neveřejně. Ovšem i tato akce nakonec musela být zrušena.

Post by: Martin Zaoral

FOTOGALERIE: Čtyřdílná publikace Jiří Wolker – Dílo byla pokřtěna ve čtvrtek 5. března v Městské knihovně Prostějov. Za vydáním Díla stála zejména iniciativa ředitele prostějovské knihovny Aleše Procházky. Byl to právě on, kdo před lety v Divadle Point připravil oceňovanou inscenaci Nahý Wolker. Na vydání tentokrát úzce spolupracoval zejména s Lenkou Sehnalovou, která po několik uplynulých měsíců prováděla korektury celého díla, které souborně vyšlo naposledy v roce 1940. U toho prostě Večerník nemohl chybět.

Post by: Michal Sobecký

FOTOGALERIE: Vystavovatelskou premiéru v Prostějově má za sebou po čtvrtku Pavlína Novotná. Autorka, která z města pochází a stále v něm působí, se předminulý čtvrtek vpodvečer pochlubila ve výstavních sálech zdejšího zámku svými snímky. A nechyběl u toho ani Večerník.

Post by: Redakce

Městské divadlo, Městská knihovna, kino Metro 70, Kulturní klubu Duha, Muzeum a galerie v Prostějově včetně hvězdárny. To je seznam kulturních institucí, které jsou již od čtvrtka uzavřeny kvůli koronaviru.

Post by: Michal Kadlec

Jedna z nejoriginálnějších skupin v historii české populární hudby vystoupila uplynulou sobotu večer v sále Společenského domu v Prostějově. Bratři Kryštof, Marek a David Ebenové společně již sedmnáct let soustavněji nekoncertují, letos to ale chtějí napravit a Prostějov je jedním z měst, kde se na dvě hodiny zastavila jejich nová koncertní šňůra. Vyprodaný sál bratři náramně bavili, zejména Marek Eben lehkým humorem rozechvíval bránice diváků. U toho prostě Večerník nemohl chybět!

Post by: Martin Zaoral

FOTOGALERIE: Bez světla není fotografie a bez vody není života... Přesně v tomto duchu se nese už jedenáctá výstava členů Fotoklubu Prostějov, která byla v úterý 3. března slavnostně zahájena v prostorách Státního okresního archivu v Prostějově. Lidé jejím prostřednictvím mohou vidět nejrůznější snímky zachycující řeky, potoky, rybníky, jezera, přehrady, prameny, pramínky či kaluže z celého Prostějovska.

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co vám nejvíce chybí v době koronavirových zákazů?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Zdražení nájemného odloženo!

Potěšující zpráva pro všechny, kteří aktuálně bydlí v městském bytě. Jak Večerník už během února letošního roku informoval, prostějovští radní rozhodli o poměrně razantním zdražení nájemného. Minulý týden se ale konšelé platnost tohoto opatření rozhodli odložit na neurčito.

Mladí nejdou příkladem.

Mnozí omladinu chválí za jejich příkladný přístup k nouzovému stavu i za to, že na rozdíl od jedinců ze starší generace nosí poctivě roušky. Ovšem případ kouření na dětském hřišti za Penny marketem na sídlišti Hloučela, kdy skupinka několika mladíků měla roušky bůhvíkde, svědčí o něčem úplně jiném.

Osobnost týdne

PETR HANZLÍK

S jedním z nejznámějších prostějovských disidentů a chartistů se minulý týden rozloučila prostějovská veřejnost. Známý antikomunista a normalizační diskžokej zemřel ve věku 75 let.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

11 630 000

Přesně takovou sumu peněz hodlá už letos proinvestovat prostějovský magistrát v rámci první etapy rekonstrukce Sídliště B. Šmerala. Stavební investice je rozdělena na pět etap do tří let a městskou pokladnu má stát v součtu bezmála osmačtyřicet milionů korun.

Výrok týdne

„MATKOU PANA PETRÁŠKA NENÍ“

Spisovatelka a publicistka Blanka Kovaříková na adresu prostějovské rodačky Manon Chaufour, která měla vztah s Janem Werichem.