Dobré poledne, dnes je neděle 20.9.2020
svátek slaví Oleg,
zítra Matouš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

24 hemerkovaNebylo to v předešlých letech zvykem, ale letos se konečně magistrátu podařilo vysadit více stromů, než které radní nebo úředníci odboru životního prostředí nechali pokácet. Ani v rozpočtu města pro příští rok nepřijde veřejná zeleň zkrátka. Zastupitelé budou schvalovat opět více než milionovou částku na výsadbu stromů, okrasných keřů či květin v Prostějově.


Na toto téma Večerník v rámci své pravidelné rubriky vyzpovídal Ivanu Hemerkovou (na snímku), náměstkyni primátora statutárního Prostějov, která je na radnici zodpovědná za životní prostředí.

S jakou částkou počítá rozpočet města pro rok 2014 na výsadbu zeleně? „Rada města navrhuje zastupitelům ke schválení částku jeden milion a sto třicet jedna tisíc korun, která má přijít do fondu zeleně pro příští rok.“ To je poměrně hodně peněz, kde na ně město vezme? „Zmíněná částka je tvořena z několika zdrojů. Jednak jde o výtěžek z poplatků za zábor veřejné zeleně, dále z pokut udělených odborem životního prostředí, pokut od inspekce životního prostředí a také odvodů za vynětí půdy ze zemědělského fondu. Každoročně je částka určená do fondu zeleně obdobná a příliš se nemění. V roce 2011 jsme navíc z městského rozpočtu přidali milion a čtyři sta tisíc korun na rozšíření botanické zahrady, následující dva roky jsme se věnovali hlavně obnově veřejné zeleně v ulicích města.“ A pokud v úterý zastupitelé vámi uváděnou sumu peněz schválí, tak na co bude využita? „Účel vynaložených prostředků se nezmění, znovu budou tyto peníze použity na výsadbu zeleně a vytvoření nových zelených ploch v lokalitách, které budeme vytipovávat v lednu. Samozřejmě jsme při výběru závislí na tom, jak jsou po městě rozmístěny inženýrské sítě, nebo kde se budou teprve budovat či rekonstruovat. V těchto lokalitách vysazovat nové stromy nemůžeme. Příkladem je Olomoucká ulice, kde jsou inženýrské sítě usazeny v zemi vedle silnice tak mělce, že sázet zde stromy bylo nemožné. Tady jsme je nahradili výsadbou okrasných keřů.“ Jak je to vůbec se zelení v Prostějově, je jí dost nebo naopak málo?
„Tak například v letošním roce jsme vysadili rekordní počet stromů, celkem 479 kusů a přes devět tisíc keřů. Takže rok 2013 byl opravdu výjimečný. Náklady na výsadbu v tomto roce dosáhly částky jednoho milionu a sedmi set padesáti tisíc korun. A to v této sumě není započítána vysazená zeleň všeho druhu ve Smetanových sadech! Jinak bych řekla, že zeleně je v Prostějově poměrně dost, i když sami ještě cítíme určité rezervy.“

Když odbočíme právě ke Smetanovým sadům, prý chystáte jednu významnou novinku...
„Jak už všichni ví, v tomto centrálním parku se již vysadily desítky nových stromů a stovky keřů. Chceme jednotlivé druhové zastoupení stromů i keřů označit cedulkami, aby občané věděli, co zde vůbec vysazeno je a sledovat průběh růstu jednotlivých stromů. Cedulky by byly jednoduše plastové a klasického formátu. Na jejich pořízení nepočítáme s žádnou enormní částkou, půjde řádově o tisíce korun. V tomto případě jde o reakci na početné dotazy občanů, které zajímalo, co se v parku sází.“

Řekla jste, že se letos v Prostějově vysadilo 479 stromů. Kolik se jich ale pokácelo? „Letos jsme v našem městě nechali pokácet pouze 249 stromů. Znovu do tohoto počtu ale nejsou započítány Smetanovy sady. Je pravda, že v minulých letech se kácelo více. Tato tendence se ale již zastavila a já jsem přesvědčena o tom, že nyní už bude stromů a veřejné zeleně vůbec v Prostějově jenom přibývat.“

Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Byli jste na prostějovských hodech? A jak se vám slavnosti líbily?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Nástupce Berdycha?

Skvělé představení odehrál v uplynulém týdnu osmnáctiletý talent TK Agrofert Prostějov Jiří Lehečka, který zazářil na letošním ročníku Moneta Czech Open a díky semifinále se může těšit na posun ze šesté stovky světového žebříčku. Pochvalu zaslouží i organizátoři z TK PLUS, kteří přes všechny koronavirové nástrahy uspořádali turnaj na jedničku. Ostatně jako vždycky.

Manko v Národním domě!
Postupně ale přece jen unikají informace o tom, co předcházelo odvolání Jiřího Hlocha z funkce ředitele Národního domu. Audit nařízený magistrátem odhaluje nesrovnalosti v účetnictví. Dle kusých zpráv vyplývá, že po bývalém šéfovi zbyly finanční i materiální nesrovnalosti v řádu statisíců korun. Radní nevylučují trestní oznámení.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

KATARÍNA KNECHTOVÁ

Vystoupení vynikající prešovské zpěvačky, kytaristky a skladatelky společně se skupinou Peha bylo zlatým hřebem letošních Hanáckých slavností v Prostějově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

6

Ač se na základě dlouhého programu nepředpokládal hladký průběh úterního jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějov, komunální politici stihli vše projednat v rekordním čase šesti hodin...

33

Total Comments

Výrok týdne

„PANÍ NAICLEROVOU BERU JAKO ZNEUZNANOU POLITIČKU, KTERÁ TRPÍ FRUSTRACÍ!“

Prostějovský radní Miloš Sklenka takto reagoval na osobní útoky opoziční zastupitelky.

Total Comments

-