Dobrý večer, dnes je čtvrtek 2.4.2020
svátek slaví Erika,
zítra Richard
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

05 06_svetlaProstějovským radním se na stůl dostala atraktivní nabídka jednoho z českých dodavatelů elektrické energie. Zajímavá je v tom, že firma nabízí mnohé výhody, mimo jiné pětimilionovou úsporu v nákladech na dodanou elektřinu potřebnou k osvětlení prostějovských ulic a také zdarma totální rekonstrukci veřejného osvětlení včetně výměny starých žárovek za nové a úsporné. Konšelé zatím na věc nemají jasný názor a o nabídce se bude diskutovat...

„Mohu potvrdit, že taková nabídka skutečně existuje a je aktuální,“ informoval Večerník Zdeněk Peichl, člen Rady statutárního města Prostějov. „V podstatě jde o to, že firma je připravena v průběhu následujících deseti let investovat v našem městě zhruba čtyřicet milionů korun s tím, že vymění na vlastní náklady několik desítek kilometrů kabelů veřejného osvětlení, které mají svoji životnost z větší části za sebou. Navíc pak nabízí z celkového počtu tří tisíc svítidel vyměnit šest nebo sedm set z nich, to znamená žárovky, které jsou staré a mají zbytečně velkou spotřebu elektrické energie. Kromě toho je pak v plánu firmy vyměnit na čtyřicet rozvaděčů, jež mají už také odslouženo,“ objasnil radní Peichl. Tyto věty se dobře poslouchají, ale co za to? Rozhodně to nebude jenom tak, firma chce za to uzavřít s městem smlouvu na dodávku elektrické energie. „Ano, je to tak. Firma ale nabízí levnější elektřinu, než jakou jsme pro veřejné osvětlení odebírali doteď. Navíc deklaruje, že pomocí výběrových řízení zajišťuje nejlevnější energii pro zhruba tři stovky měst a obcí v celé republice. Je to pochopitelné, tím, že obhospodařuje tolik obcí, dosáhne při konkurzech od dodavatelů velmi příznivých cen a tyto může nabídnout i Prostějovu. Mimo to by tato prozatím nejmenovaná společnost v rámci smluvní ceny prováděla po celou dobu dodavatelského vztahu i kompletní údržbu veřejného osvětlení v našem městě,“ vysvětlil základní parametry aktuální nabídky Zdeněk Peichl. „Podle toho, jak lze porovnat náklady na to, co jsme za elektřinu na veřejné osvětlení platili doposud, s novou nabízenou cenou, tak by magistrát ročně ušetřil až pět milionů korun. A to je velmi významná částka, načež to celé vypadá velmi atraktivně. Nyní očekávám od firmy konkrétní a přesné návrhy, abychom o nich mohli v radě města jednat,“ dodal prostějovský radní. Nabídka firmy na zajištění levnější dodávky energie se líbí
i prvnímu náměstkovi primátora statutárního města Prostějov Jiřímu Pospíšilovi. Ovšem s jednou výhradou...  „Jedná se o nabídku celkové rekonstrukce veřejného osvětlení, která je skutečně zajímavá. Firma by na vlastní náklady zrekonstruovala veškeré veřejné osvětlení, zoptimalizovala by celý systém, čímž by docházelo v nákladech k úspoře několika milionů korun. Z úspory by pak město splácelo náklady, které firma investovala. Hlavní výhoda je tedy v tom, že město nemusí investovat své finanční prostředky, nemusí si brát úvěr a v konečném důsledku bude mít zcela nové veřejné osvětlení,“ vidí vše ze svého pohledu Jiří Pospíšil. Zároveň ale jedním dechem dodává, že veřejné osvětlení není v Prostějově vůbec v katastrofálním stavu. „Musím podotknout, že my investujeme ročně do veřejného osvětlení přibližně osm milionů korun a dnes máme z pětadevadesáti procent osvětlení ve výborném stavu. Za posledních pět roků se nám podařilo také obnovit všechny elektrické rozvodny veřejného osvětlení. Můžeme říci, že naše město je světlou výjimkou v rámci celé republiky. Náklady na provoz snižujeme také nákupem elektrické energie na burze,“ zdůraznil Jiří Pospíšil. Jak celá záležitost kolem světla v Prostějově dopadne, bude Večerník pochopitelně sledovat.

Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co říkáte na nezodpovědné jedince, kteří nedodržují vládní nařízení a tím ohrožují sebe i své okolí?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar