Dobré ráno, dnes je pondělí 16.9.2019
svátek slaví Ludmila,
zítra Naděžda
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

05 06_svetlaProstějovským radním se na stůl dostala atraktivní nabídka jednoho z českých dodavatelů elektrické energie. Zajímavá je v tom, že firma nabízí mnohé výhody, mimo jiné pětimilionovou úsporu v nákladech na dodanou elektřinu potřebnou k osvětlení prostějovských ulic a také zdarma totální rekonstrukci veřejného osvětlení včetně výměny starých žárovek za nové a úsporné. Konšelé zatím na věc nemají jasný názor a o nabídce se bude diskutovat...

„Mohu potvrdit, že taková nabídka skutečně existuje a je aktuální,“ informoval Večerník Zdeněk Peichl, člen Rady statutárního města Prostějov. „V podstatě jde o to, že firma je připravena v průběhu následujících deseti let investovat v našem městě zhruba čtyřicet milionů korun s tím, že vymění na vlastní náklady několik desítek kilometrů kabelů veřejného osvětlení, které mají svoji životnost z větší části za sebou. Navíc pak nabízí z celkového počtu tří tisíc svítidel vyměnit šest nebo sedm set z nich, to znamená žárovky, které jsou staré a mají zbytečně velkou spotřebu elektrické energie. Kromě toho je pak v plánu firmy vyměnit na čtyřicet rozvaděčů, jež mají už také odslouženo,“ objasnil radní Peichl. Tyto věty se dobře poslouchají, ale co za to? Rozhodně to nebude jenom tak, firma chce za to uzavřít s městem smlouvu na dodávku elektrické energie. „Ano, je to tak. Firma ale nabízí levnější elektřinu, než jakou jsme pro veřejné osvětlení odebírali doteď. Navíc deklaruje, že pomocí výběrových řízení zajišťuje nejlevnější energii pro zhruba tři stovky měst a obcí v celé republice. Je to pochopitelné, tím, že obhospodařuje tolik obcí, dosáhne při konkurzech od dodavatelů velmi příznivých cen a tyto může nabídnout i Prostějovu. Mimo to by tato prozatím nejmenovaná společnost v rámci smluvní ceny prováděla po celou dobu dodavatelského vztahu i kompletní údržbu veřejného osvětlení v našem městě,“ vysvětlil základní parametry aktuální nabídky Zdeněk Peichl. „Podle toho, jak lze porovnat náklady na to, co jsme za elektřinu na veřejné osvětlení platili doposud, s novou nabízenou cenou, tak by magistrát ročně ušetřil až pět milionů korun. A to je velmi významná částka, načež to celé vypadá velmi atraktivně. Nyní očekávám od firmy konkrétní a přesné návrhy, abychom o nich mohli v radě města jednat,“ dodal prostějovský radní. Nabídka firmy na zajištění levnější dodávky energie se líbí
i prvnímu náměstkovi primátora statutárního města Prostějov Jiřímu Pospíšilovi. Ovšem s jednou výhradou...  „Jedná se o nabídku celkové rekonstrukce veřejného osvětlení, která je skutečně zajímavá. Firma by na vlastní náklady zrekonstruovala veškeré veřejné osvětlení, zoptimalizovala by celý systém, čímž by docházelo v nákladech k úspoře několika milionů korun. Z úspory by pak město splácelo náklady, které firma investovala. Hlavní výhoda je tedy v tom, že město nemusí investovat své finanční prostředky, nemusí si brát úvěr a v konečném důsledku bude mít zcela nové veřejné osvětlení,“ vidí vše ze svého pohledu Jiří Pospíšil. Zároveň ale jedním dechem dodává, že veřejné osvětlení není v Prostějově vůbec v katastrofálním stavu. „Musím podotknout, že my investujeme ročně do veřejného osvětlení přibližně osm milionů korun a dnes máme z pětadevadesáti procent osvětlení ve výborném stavu. Za posledních pět roků se nám podařilo také obnovit všechny elektrické rozvodny veřejného osvětlení. Můžeme říci, že naše město je světlou výjimkou v rámci celé republiky. Náklady na provoz snižujeme také nákupem elektrické energie na burze,“ zdůraznil Jiří Pospíšil. Jak celá záležitost kolem světla v Prostějově dopadne, bude Večerník pochopitelně sledovat.

Total Comments

  • Basket
  • Floria Dušičky
  • Dny evropského dědictví
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Kdo je podle vás největším fotbalistou prostějovské historie?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments