Dobré ráno, dnes je středa 21.8.2019
svátek slaví Johana,
zítra Bohuslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

15 hradbyVedení magistrátu se jakž takž konečně dohodlo s památkáři a připravuje výběrové řízení na rekonstrukci městských hradeb ve Školní ulici. Aby se tato starodávná pamětihodnost Prostějova brzy nerozpadla, je potřeba do rozsáhlých oprav investovat až pět milionů korun!

„Zatím rada města odsouhlasila vypsání výběrového řízení na dodavatele stavby a všichni věříme, že konkurzem dosáhneme výrazného snížení původně naplánované částky za rekonstrukci městských hradeb,“ potvrdil Večerníku Zdeněk Fišer, náměstek primátora Statutárního města Prostějov. „Po dlouhé době došlo ke kompromisu s památkáři a tak můžeme zrealizovat upravený projekt. Původně jsme sice hradby chtěli zabezpečit proti zatékání vodou stříškou, která by je chránila před deštěm, nakonec ale na zásah památkářů půjde o jiné opatření. V současnosti je vršek hradeb pokryt kameny, které jsou vyspárovány betonem. Nyní budou jakousi stříšku tvořit břidlicové pláty se zhruba deseticentimetrovým okapem směrem do Smetanových sadů,“ popsal hlavní smysl rekonstrukce Fišer.

Nově však bude vyspárováno i celé zdivo hradeb. „To ale bude podle mého názoru trpět vlhkostí i nadále. My jsme původně chtěli zhotovit větší střechu na hradbách tak, aby dešťová voda nestékala po svislých stěnách, ale dál od hradeb. Bohužel, památkáři byli jiného názoru,“ povzdechl si dále náměstek.

Blížící se rekonstrukci městských hradeb vítá i radní a předsedkyně Okrašlovacího spolku Milada Sokolová. Tímto se jí totiž otvírá možnost rozšířit po hradbách malby židovských domů, které do roku 1970 ve Školní ulici stály. „Poté, jak se hradby opraví, bychom chtěli pokračovat v našem projektu malování, alespoň do poloviny hradeb. Myslím však, že památkáři budou proti, ale budeme s nimi každopádně jednat,“ pousmála se Sokolová, která je současně i radní a předsedkyní kulturní komise.

Total Comments

  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments