Příjemnou noc, dnes je pátek 23.10.2020
svátek slaví Teodor,
zítra Nina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

15 hradbyVedení magistrátu se jakž takž konečně dohodlo s památkáři a připravuje výběrové řízení na rekonstrukci městských hradeb ve Školní ulici. Aby se tato starodávná pamětihodnost Prostějova brzy nerozpadla, je potřeba do rozsáhlých oprav investovat až pět milionů korun!

„Zatím rada města odsouhlasila vypsání výběrového řízení na dodavatele stavby a všichni věříme, že konkurzem dosáhneme výrazného snížení původně naplánované částky za rekonstrukci městských hradeb,“ potvrdil Večerníku Zdeněk Fišer, náměstek primátora Statutárního města Prostějov. „Po dlouhé době došlo ke kompromisu s památkáři a tak můžeme zrealizovat upravený projekt. Původně jsme sice hradby chtěli zabezpečit proti zatékání vodou stříškou, která by je chránila před deštěm, nakonec ale na zásah památkářů půjde o jiné opatření. V současnosti je vršek hradeb pokryt kameny, které jsou vyspárovány betonem. Nyní budou jakousi stříšku tvořit břidlicové pláty se zhruba deseticentimetrovým okapem směrem do Smetanových sadů,“ popsal hlavní smysl rekonstrukce Fišer.

Nově však bude vyspárováno i celé zdivo hradeb. „To ale bude podle mého názoru trpět vlhkostí i nadále. My jsme původně chtěli zhotovit větší střechu na hradbách tak, aby dešťová voda nestékala po svislých stěnách, ale dál od hradeb. Bohužel, památkáři byli jiného názoru,“ povzdechl si dále náměstek.

Blížící se rekonstrukci městských hradeb vítá i radní a předsedkyně Okrašlovacího spolku Milada Sokolová. Tímto se jí totiž otvírá možnost rozšířit po hradbách malby židovských domů, které do roku 1970 ve Školní ulici stály. „Poté, jak se hradby opraví, bychom chtěli pokračovat v našem projektu malování, alespoň do poloviny hradeb. Myslím však, že památkáři budou proti, ale budeme s nimi každopádně jednat,“ pousmála se Sokolová, která je současně i radní a předsedkyní kulturní komise.

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Souhlasíte s vládními opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-