Dobré dopoledne, dnes je pátek 29.5.2020
svátek slaví Maxmilián a Maxim,
zítra Ferdinand
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

20 auditorkaHlavním důvodem, proč primátor Miroslav Pišťák svolal na minulé úterý mimořádné jednání zastupitelstva, bylo schválení řádné účetní uzávěrky města a jím zřízených organizací za rok 2013. A nejednalo se o nic jednoduchého! Jak Večerník už v polovině března informoval, zastupitelé se vzhledem k novele občanského zákoníku velmi zdráhali přijmout odpovědnost za uzávěrku. Za správnost účetnictví města totiž nově ručí každý ze zastupitelů vlastním majetkem! Však se kvůli tomu také v úterý odpoledne strhla na půdě radnice ostrá diskuze...

„Finanční výbor zasedal v pondělí dvanáctého května za účasti auditorky, která nám některé sporné body vysvětlila. Na základě toho náš výbor doporučil zastupitelům schválit účetní uzávěrku města za rok 2013,“ řekl hned na začátku diskuze Radek Zacpal, předseda finančního výboru města. Vzápětí jak ostravská auditorka Marie Ptáčková, tak členové rady města, byli zasypáni dotazy ostatních zastupitelů. Probíraly se jednotlivé položky účetnictví, ale většina otázek směřovala k nedávno odhalenému finančnímu průšvihu na Základní škole Dr. Horáka. „Jak po mně může někdo chtít, abych zvedl ruku pro tuto účetní uzávěrku, když na zmíněné škole je více jak dvoumilionové manko? A je toto manko vůbec nějakým způsobem vykázáno v účetní uzávěrce města? Já jsem ho v materiálech nikde nenašel a za účetnictví města ručím podle občanského zákoníku svým majetkem,“ rozdurdil se jeden z opozičních zastupitelů. „Přiznejme si otevřeně, že to, co se stalo na Základní škole Dr. Horáka, je obrovský problém. Nicméně z hlediska účetnictví se zmíněné manko v uzávěrce města za rok 2013 neobjevilo, tato operace bude vykázána až za letošní rok. Účetní uzávěrka, kterou budeme nyní schvalovat, není nijak touto událostí ovlivněna,“ ujistil své kolegy zastupitele Miroslav Pišťák, primátor Statutárního města Prostějov.
Druhý zásadní dotaz většiny zastupitelů mířil na nezávislou auditorku, kterou si najalo město k detailnímu prozkoumání účetní uzávěrky. „Můžeme se spolehnout na to, že jste všechny účetní údaje prozkoumala a jsou správné? Hlavně mě zajímá, zda za účetnictví města za rok 2013 dáte lidově řečeno krk, a my pro něj můžeme hlasovat,“ zeptal se na rovinu Josef Augustin (KSČM). „Za sestavení účetní uzávěrky je odpovědné město. Uzávěrka má podat věrný a poctivý obraz v souladu s českými účetními předpisy a za takový kontrolní systém, který považuje za nezbytný pro sestavení konečné uzávěrky tak, aby neobsahovala významné materiální nesprávnosti způsobené podvodem nebo chybou. Mojí odpovědností je vyjádřit na základě našeho auditu konečný výrok k této uzávěrce,“ řekla Marie Ptáčková z ostravské auditorské společnosti FIN-PARTNER.
Vzápětí ale prostějovské zastupitele přece jen jakž takž uklidnila. „Podle našeho názoru účetní uzávěrka města Prostějova podává ve všech významných ohledech věrný a poctivý obraz aktiv i pasiv včetně nákladů a výnosů jeho hospodaření. Jsme přesvědčeni, že důkazní informace, které jsme získali, poskytují dostatečný a vhodný základ pro vyjádření našeho výroku,“ konstatovala Marie Ptáčková.
Na její slova nakonec většina za-stupitelů dala. Účetní uzávěrka města za rok 2013 byla schválena.

Total Comments

 • Arks plus
 • Utopenci
 • Rudolfovo pekařství
 • Micoz
 • Narodni_dum
 • Hrubá Voda
 • Interforst
 • Basic
 • Infos
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zájmu.

Obrovský zájem vyvolal příběh nemocné holčičky, která trpí epilepsií, vzácnou genetickou vadou a prošla si také dětskou mozkovou obrnou. Po zveřejnění v minulém vydání jsme zaregistrovali několik dárců, kteří chtěli rodičům tříapůlroční Lexinky pomoci. Sbírka proběhla i mezi členy redakce a přidali se k nám také manželé Černoškovi, načež došlo k předání více jak třiceti tisíc korun.

Opět bez tiskovky.

Přestože byl nouzový stav ukončen a v platnost už vešla další a další rozvolňovací opatření v souvislosti s obavami před nákazou Covid-19, prostějovští radní po svém úterním jednání opět zrušili tiskovou konferenci s novináři. Ve snaze zjistit informace o práci konšelů je tak nejen Večerník stále odkázán na e-mail či telefon...

Total Comments

Osobnost týdne

Miroslav Hochvald

Starosta Bílovic-Lutotína byl nepravomocně odsouzen za trestný čin z nedbalosti, kdy se loni v březnu zabila po pádu do sklepa v obecní budově sedmadvacetiletá žena. Třicetiměsíční trest má však tříletou podmínku a jeho součástí není zákaz výkonu zastupitelské funkce. Hochvald tak zůstává ve funkci.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

8 000 000


Od minulého úterý už může veřejnost vkročit do zrekonstruovaného Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané. Oprava domu slavného básníka stála krajskou kasu osm milionů korun.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„VEČER BYL UNAVENÝ, USNUL TADY NA KANAPI A UŽ SE NEPROBUDIL…“

Takto okomentoval smutnou událost ve Vrahovické ulici v Prostějově, kde zemřel padesátiletý muž, jeden ze zaměstnanců autoopravny.

Total Comments