Dobré odpoledne, dnes je neděle 24.3.2019
svátek slaví Gabriel,
zítra Marián
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

23 podebradovoDopravní situace v Prostějově už několik let není tak komplikovaná a katastrofální. Plynulosti průjezdu všech vozidel výrazným způsobem pomohlo vybudování severní obslužné cesty i jižního kvadrantu. Přesto ještě v samotném centru Prostějova je mnohdy svízelná situace a vedení města ji hodlá řešit. Připraveny jsou už projekty na dva malé rondely na Poděbradově náměstí a jeden větší, který by měl vyrůst na Přikrylově náměstí. V čem se ale radní zatím neshodnou? V tom, kde je doprava hustější a která lokalita má být upřednostněna...

Jak Večerník informoval v předminulém čísle, studie proveditelnosti výstavby dvou okružních křižovatek na Poděbradově náměstí zdárně prošla veřejným projednáním s občany, kterých se tato dopravní investice bude bezprostředně týkat. Dalo by se tedy říct, že tato stavba má zelenou. Jenomže úplně stejnou zelenou má nyní i rondel na Přikrylově náměstí. „Lidově řečeno, oprášili jsme projekt, který byl vypracován už před zhruba sedmi lety, jenomže tehdy kvůli mnoha námitkám ze strany hygieniků i dopravní policie neprošel. A jak víme, Přikrylovo náměstí pak nakonec bylo řešeno rekonstrukcí klasické křižovatky,“ popsal Zdeněk Fišer, náměstek primátora Statutárního města Prostějov. „Od té doby se podařilo zprovoznit severní obslužnou komunikaci, čímž se výrazně uklidnila dopravní situace v Plumlovské ulici, ale také na Vápenici i Kostelecké. Jenomže právě zde v poslední době registrujeme zhoršující se stav, kdy dochází k zácpám, protože klasická křižovatka už přestala stačit kapacitně. Tato lokalita se tudíž z hlediska dopravy stává ožehavější než Poděbradovo náměstí,“ přiklonila se k variantě upřednostnění rondelu na tomto místě Alena Rašková, náměstkyně primátora zodpovídající za dopravu v Prostějově. „Teď máme pomalu ale jistě v ruce dva připravené projekty a bude jen otázkou jednání s Olomouckým krajem, do kterého investovat dříve pro jeho realizaci. Jistě, vývoj projektu řešení dopravy na Poděbradově náměstí byl velmi dlouhý a náročný, ale v současnosti nás tlačí pata více na křižovatce ulic Kostelecká, Vápenice a Blahoslavova. Kdyby bylo po mém, nejdříve bych postavila rondel u zámku,“ nechala se slyšet Alena Rašková.

23 prikrylovoCo když ale tento projekt, obdobně jako před sedmi lety, neprojde náročným schvalovacím procesem? „Toho bych se už nebál, jak hygienici, tak především dopravní policisté již změnili své nepřístupné názory. Navíc co se týká hlučnosti, jsme schopni učinit taková opatření, která by zajistila vyhovující podmínky i z tohoto hlediska,“ opáčil náměstek Zdeněk Fišer.

Ještě před půl rokem předseda dopravní komise města a radní Zdeněk Peichl jednoznačně prosazoval prioritu pro Poděbradovo náměstí. Ani on si však není teď jistý, zda doprava na Přikrylově náměstí není složitější a nepotřebuje urychlenější řešení. „Oba projekty i situaci v obou lokalitách posoudí také Olomoucký kraj, který bude pochopitelně investorem těchto akcí. Co se týká nás, určitě k tomuto tématu proběhne ještě hodně živých diskuzí. Budeme si muset každopádně vybrat, kraj určitě nebude financovat obě stavby rondelů během jediného roku,“ pronesl pro Večerník Zdeněk Peichl.

O tom, že rozhodování nebude skutečně jednoduché a konečný verdikt radních hned tak neuslyšíme, svědčí i závěrečné vyjádření náměstkyně primátora. „Toto závažné rozhodnutí učiní zřejmě až nové zastupitelstvo po podzimních komunálních volbách,“ řekla Alena Rašková.

A co na to říkáte vy? Na kterém náměstí byste uvítali rondely dříve? Své názory můžete psát na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.!

Total Comments

  • Basic
  • Zahradnictví Adelovi
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_superfinale_korfbal

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte sezónu prostějovských hokejistů?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pod mostem se maká.

Většina Prostějovanů zřejmě již zaregistrovala, že se pod mostem v Olomoucké ulici pilně pracuje. Bagry a stavební dělníci připravují základy pro „podchod“ pod mostem, který v nebezpečné a dopravně frekventované lokalitě bude sloužit jak cyklistům, tak chodcům. Už aby to bylo!

Sníh přikryl Protivanovsko.

Jaro se pomalu ale jistě ujímá vlády, ovšem pozor! „Paní Zima“ ještě ani zdaleka neřekla poslední slovo. Důkazem toho je středeční chumelenice na Protivanovsku, kde napadlo zhruba pět centimetrů sněhové pokrývky. Silničáři tak měli po delším čase opět práci a děti málem stavěly sněhuláky...

Total Comments

Osobnost týdne

Simona STAŠOVÁ

Dcera Jiřiny Bohdalové byla hlavní postavou divadelní hry Skleněný zvěřinec, kterou skvělá herečka představila se svými kolegy minulé pondělí na prknech Městského divadla v Prostějově.

11 stasova

Total Comments

Číslo týdne

7
Na této příčce skončili sezónu Chance ligy 2018/2019 hokejisté Prostějova. Ani napočtvrté za sebou tak Jestřábi ve druhé nejvyšší soutěži nepřekročili svůj stín a znovu vypadli již ve čtvrtfinále play-off.

Total Comments

Výrok týdne

„ŽE NÁS LIDI BEROU VÁŽNĚ - SMRTELNĚ VÁŽNĚ“

Předseda Klubu vojenské historie Dukla Prostějov Jaroslav Dvořák má o největším úspěchu své organizace zcela jasno...

Total Comments