Dobré ráno, dnes je pátek 29.5.2020
svátek slaví Maxmilián a Maxim,
zítra Ferdinand
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

23 podebradovoDopravní situace v Prostějově už několik let není tak komplikovaná a katastrofální. Plynulosti průjezdu všech vozidel výrazným způsobem pomohlo vybudování severní obslužné cesty i jižního kvadrantu. Přesto ještě v samotném centru Prostějova je mnohdy svízelná situace a vedení města ji hodlá řešit. Připraveny jsou už projekty na dva malé rondely na Poděbradově náměstí a jeden větší, který by měl vyrůst na Přikrylově náměstí. V čem se ale radní zatím neshodnou? V tom, kde je doprava hustější a která lokalita má být upřednostněna...

Jak Večerník informoval v předminulém čísle, studie proveditelnosti výstavby dvou okružních křižovatek na Poděbradově náměstí zdárně prošla veřejným projednáním s občany, kterých se tato dopravní investice bude bezprostředně týkat. Dalo by se tedy říct, že tato stavba má zelenou. Jenomže úplně stejnou zelenou má nyní i rondel na Přikrylově náměstí. „Lidově řečeno, oprášili jsme projekt, který byl vypracován už před zhruba sedmi lety, jenomže tehdy kvůli mnoha námitkám ze strany hygieniků i dopravní policie neprošel. A jak víme, Přikrylovo náměstí pak nakonec bylo řešeno rekonstrukcí klasické křižovatky,“ popsal Zdeněk Fišer, náměstek primátora Statutárního města Prostějov. „Od té doby se podařilo zprovoznit severní obslužnou komunikaci, čímž se výrazně uklidnila dopravní situace v Plumlovské ulici, ale také na Vápenici i Kostelecké. Jenomže právě zde v poslední době registrujeme zhoršující se stav, kdy dochází k zácpám, protože klasická křižovatka už přestala stačit kapacitně. Tato lokalita se tudíž z hlediska dopravy stává ožehavější než Poděbradovo náměstí,“ přiklonila se k variantě upřednostnění rondelu na tomto místě Alena Rašková, náměstkyně primátora zodpovídající za dopravu v Prostějově. „Teď máme pomalu ale jistě v ruce dva připravené projekty a bude jen otázkou jednání s Olomouckým krajem, do kterého investovat dříve pro jeho realizaci. Jistě, vývoj projektu řešení dopravy na Poděbradově náměstí byl velmi dlouhý a náročný, ale v současnosti nás tlačí pata více na křižovatce ulic Kostelecká, Vápenice a Blahoslavova. Kdyby bylo po mém, nejdříve bych postavila rondel u zámku,“ nechala se slyšet Alena Rašková.

23 prikrylovoCo když ale tento projekt, obdobně jako před sedmi lety, neprojde náročným schvalovacím procesem? „Toho bych se už nebál, jak hygienici, tak především dopravní policisté již změnili své nepřístupné názory. Navíc co se týká hlučnosti, jsme schopni učinit taková opatření, která by zajistila vyhovující podmínky i z tohoto hlediska,“ opáčil náměstek Zdeněk Fišer.

Ještě před půl rokem předseda dopravní komise města a radní Zdeněk Peichl jednoznačně prosazoval prioritu pro Poděbradovo náměstí. Ani on si však není teď jistý, zda doprava na Přikrylově náměstí není složitější a nepotřebuje urychlenější řešení. „Oba projekty i situaci v obou lokalitách posoudí také Olomoucký kraj, který bude pochopitelně investorem těchto akcí. Co se týká nás, určitě k tomuto tématu proběhne ještě hodně živých diskuzí. Budeme si muset každopádně vybrat, kraj určitě nebude financovat obě stavby rondelů během jediného roku,“ pronesl pro Večerník Zdeněk Peichl.

O tom, že rozhodování nebude skutečně jednoduché a konečný verdikt radních hned tak neuslyšíme, svědčí i závěrečné vyjádření náměstkyně primátora. „Toto závažné rozhodnutí učiní zřejmě až nové zastupitelstvo po podzimních komunálních volbách,“ řekla Alena Rašková.

A co na to říkáte vy? Na kterém náměstí byste uvítali rondely dříve? Své názory můžete psát na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.!

Total Comments

 • Arks plus
 • Utopenci
 • Rudolfovo pekařství
 • Micoz
 • Narodni_dum
 • Hrubá Voda
 • Interforst
 • Basic
 • Infos
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zájmu.

Obrovský zájem vyvolal příběh nemocné holčičky, která trpí epilepsií, vzácnou genetickou vadou a prošla si také dětskou mozkovou obrnou. Po zveřejnění v minulém vydání jsme zaregistrovali několik dárců, kteří chtěli rodičům tříapůlroční Lexinky pomoci. Sbírka proběhla i mezi členy redakce a přidali se k nám také manželé Černoškovi, načež došlo k předání více jak třiceti tisíc korun.

Opět bez tiskovky.

Přestože byl nouzový stav ukončen a v platnost už vešla další a další rozvolňovací opatření v souvislosti s obavami před nákazou Covid-19, prostějovští radní po svém úterním jednání opět zrušili tiskovou konferenci s novináři. Ve snaze zjistit informace o práci konšelů je tak nejen Večerník stále odkázán na e-mail či telefon...

Total Comments

Osobnost týdne

Miroslav Hochvald

Starosta Bílovic-Lutotína byl nepravomocně odsouzen za trestný čin z nedbalosti, kdy se loni v březnu zabila po pádu do sklepa v obecní budově sedmadvacetiletá žena. Třicetiměsíční trest má však tříletou podmínku a jeho součástí není zákaz výkonu zastupitelské funkce. Hochvald tak zůstává ve funkci.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

8 000 000


Od minulého úterý už může veřejnost vkročit do zrekonstruovaného Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané. Oprava domu slavného básníka stála krajskou kasu osm milionů korun.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„VEČER BYL UNAVENÝ, USNUL TADY NA KANAPI A UŽ SE NEPROBUDIL…“

Takto okomentoval smutnou událost ve Vrahovické ulici v Prostějově, kde zemřel padesátiletý muž, jeden ze zaměstnanců autoopravny.

Total Comments