Příjemnou noc, dnes je sobota 4.7.2020
svátek slaví Prokop,
zítra Státní svátek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jednou z největších zahraničních hvězd festivalu Keltská noc bude bezesporu dánská skupina TRADISH. Není již nováčkem na plumlovském pódiu a její vystoupení je vždy zárukou vysoké umělecké kvality. K tradiční irské hudbě přistupuje s hlubokým respektem a zároveň do ní vnáší originální hudební postupy a optimistickou energii. Sku-pinaTradish patří k nejlepším svého druhu v celém Dánsku. Prostějovskému Večerníku se podařilo získat rozhovor s kytaristou a zpěvákem Johnem Pilkingtonem.

●● Kolikrát už jste v České republice hráli? Co se vám v souvislosti s ní vybaví?

„Do České republiky jedeme už potřetí. Češi jsou přívětiví, otevření, přátelští a skvěle se pro ně hraje. Ovšem pivo taky není špatné.“ (úsměv)
●● Proč jste se rozhodli hrát zrovna irskou hudbu? Jaký k ní máte vztah?
„Pocházím ze severozápadní Anglie, která leží od Irska jen přes moře, proto je tu už stovky let stabilní irská komunita. Když už jsem byl dost starý na to, abych mohl pít, začal jsem chodit do místní hospody, kde se scházela spousta muzikantů. Často se pokračovalo
i po zavíračce. Potkával jsem se tam s fantastickými hudebníky, proto jsem se brzo stal na irské hudbě doslova závislý. Postupem času jsem měl možnost spolupracovat s nejlepšími muzikanty tohoto žánru a to všechno mě velmi inspirovalo.“
●● Jaké je tajemství vašeho vlastního pojetí irské hudby?
„Tradiční irská hudba má hodně dlouhý a zajímavý vývoj. Vyvíjela se v jak v Irsku, tak i za hranicemi. Irští emigranti ji potom rozšířili po celém světě. V každé zemi se dál vyvíjela
a svůj charakter měnila podle místních tradic. O tom je i naše debutové album ´Beyond the Borders´. Za posledních 200 let se tradiční irská hudba rozrostla v mohutný strom, který má díky emigraci větve po celém světě. TRADISH je pro nás vlastně takový list tohoto stromu.“
●● Na co se můžeme těšit v Plumlově?
„V Plumlově představíme nové album s názvem ´Roots and Shoots´, které vychází z energie tradiční irské hudby a zachycuje ji v jejích proměnách na cestě napříč světem. Vezmeme vás na úžasný výlet.“
●● Nehrajete v Plumlově poprvé. Jaké máte zážitky z první návštěvy festivalu Keltská noc?
„Je velmi inspirativní slyšet tolik kapel nejen z Česka, ale i z Polska, Slovenska, Maďarska a jiných zemí. Líbí se nám, že je to opravdu mezinárodní festival. Je zajímavé sledovat, jak se mísí místní vlivy s tradiční hudbou. Myslím si, že nejzajímavější a nejoriginálnější muzika vzniká právě tímto ´směšováním´. Dostává tak nekonečné a fascinující možnosti. Keltská noc je fantastickým přínosem pro oživení tradice irské hudby.

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-