Příjemnou noc, dnes je sobota 4.7.2020
svátek slaví Prokop,
zítra Státní svátek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE Ani občasné přeháňky nemohly zchladit rozdováděné a rozpálené účastníky prvního festivalového dne. Páteční převážně rockově laděný večer se kemp Žralok u Podhradského rybníka v Plumlově téměř proměnil v peklo. Publikum bláznilo z neskutečného keltsky - rockového nářezu.

Všechny dostala do pekelného varu především hlavní hvězda večera, kapala CELTICA PIPES ROCK, jejíž členové si jako vyvrcholení svého vystoupení „zapálili“ nástroje.


Již první den čtrnáctého ročníku festivalu Keltská noc se mohl pochlubit „nadupaným“ programem. Důkazem toho byly i davy diváků, které k „Žralokovi“ proudily. Už kolem páté hodiny odpolední se účastníci dali počítat na stovky. A během večera se jejich počet mnohonásobně rozrostl.
Od čtvrté hodiny publikum rozehřívali „Brňáci“ QUANTI MINORIS svým „středověkým pouličním bigbítem“, přičemž frontman kapely Zdeněk Němeček předvedl, že je skutečně „multifunkčním“ muzikantem. Během vystoupení zahrál na nástroje, jejich původ by si laik asi musel hledat v hudebním slovníku. Diváci tak mohli vidět, jak se hraje nejen na loutnu, kytaru, různé druhy fléten, ale i na křivý roh, chalumeaux, gemshorny, píšťalu s měchuřinou, whistle...  
Následující šumperskou kapelu nebylo nutné ani představovat. Vystoupení HAPPY TO MEET snad kromě prvního ročníku provází Keltskou noc celou její historií. Kdo si nenechal ujít jejich vystoupení, pravděpodobně zjistil, že se jedná o kapelu nejen „prostorově“ nejvýraznější. Každý si jistě zapamatoval energií sršící zpěvačku Martinu Ženožičkovou a zvučný basbaryton basáka Gogo Bílka. Zajímavostí bylo, že všichni mužští členové skupiny zahráli se zavázanou nohou, aby tak podpořili Goga, který si vyvrtl kotník. Zpěvačka Martina to glosovala slovy: „Konečně máme nějaký jednotící prvek pro image kapely.“


Program byl dramaturgicky dobře vyřešen, protože postupně gradoval do větších a větších otáček. Vystoupení pražské kapely VINTAGE WINE se neslo ve stylu trash-folk, jak ho sami její členové označují. „Neznalec“ by řekl, že to znělo hodně rockově. Během jejich koncertu byla však v hledišti nastolena zásadní otázka, která zřejmě provází Keltskou noc od počátku a nebude nikdy vyřešena. Vzhledem k tomu, že bezvýhradně pánská kapela vystupovala v kiltech, zejména dámské publikum zajímalo, co tedy pod těmi sukněmi nosí či nenosí. Bylo slyšet odhodlání typu: „Až půjde kolem, tak se prostě podívám,“ a dokonce byly uzavírány i sázky. Výsledek jsme se ovšem bohužel nedozvěděli.


Kolem deváté hodiny večerní po stylovém vystoupení skupiny irských tanců DÉMÁIRT bylo už publiku dostatečně nažhavené, aby mohly na pódium nastoupit nejzářivější hvězdy večera i celého festivalu. Dánská skupina TRADISH předvedla, jak bohatá a obrovsky emotivní muzika se dá udělat s kytarou, houslemi a irským bubnem Bodhránem. Když se k tomu přidaly tři výrazné hlasy a zejména nádherný a procítěný zpěv jediné ženy v kapele se jménem Louise Ring Vangsgaard, byl to pro všechny velký zážitek. „ Houslistka úžasně nejen hraje, ale i zpívá. Až z toho mrazí,“ nadšeně komentovala vystoupení skupiny Tradish divačka Jana. „Líbí se mi jejich tradiční pojetí irské muziky, do které citlivě mísí i prvky odjinud. Třeba ta skoro cikánská píseň byla super,“ dodala.

Když ovšem před publikum nastoupila po delší pauze, kdy bylo potřeba přestavět celé pódium, rakouská CELTICA PIPES ROCK, bylo všem jasné, že tohle je ten pomyslný zlatý hřeb. Kapela předvedla nejen brilantní muzikantské výkony, ale i velkou vizuální show. V podání na dvoje dudy, housle, klávesy, elektrickou kytaru, baskytaru a bicí zazněly velké rockové a metalové pecky v keltské úpravě. Například jejich provedení skladby „Whiskey In The Jar“ od Metallicy nemělo chybu. Zahráli také například rockově metalovou verzi známé písně „What shall we do with the drunken sailor“. Kromě toho představili vlastní skladby z alba Legendy a vize. Že jsou v kapele muzikanti světové úrovně, bylo všem jasné. Publikum zejména ocenilo brilantní kytarová sóla kapelníka Gaja Stappena a neskutečnou techniku hry palcem, loktem i kolenem baskytaristy Haralda Weinkuma. Není jistě třeba dodávat, že když jejich show vyvrcholila hořícími nástroji, diváci si odnesli vskutku silný zážitek. „To byla bomba. To musím manželovi pustit na YouTube, je muzikant, ten se z toho zblázní. Škoda, že to nemohl vidět,“ sršela nadšením Petra.
Početné publikum, rozpálené dánskou ohnivou koulí s názvem CELTICA kvitovalo s nadšením i vystoupení poslední kapely večera, pražských HAKKA MUGGIES. Notně posíleni dobrotami z četných okolních stánků skákali, zpívali a křepčili až do brzkého rána.Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-