Dobré odpoledne, dnes je pátek 10.7.2020
svátek slaví Libuše a Amálie,
zítra Olga
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Den před svátkem svatého Bartoloměje, tj. v neděli 23. srpna, slavili ve vrahovickém farním kostele, který je zasvěcen tomuto patronovi, poutní hodovou mši. Celebroval ji zdejší rodák P. Tomáš Klíč, který slavil desáté výročí kněžství. Koncelebrantem byl bývalý administrátor farnosti a nynější spirituál na Cyrilometodějském gymnáziu v Prostějově P. Petr Matula SDB.

V kázání P. Tomáš Klíč připomněl apoštola, mučedníka a patrona farnosti sv. Bartoloměje.  Poukázal také na symboliku obětního stolu v kostele v podobě dvou rozlomených mramorů symbolizujících rozbité lidství, které znovu uzdravuje a dává dohromady Ježíš Kristus.

V závěru mše byla požehnána publikace Karla Kavičky Farní kostel svatého Bartoloměje v Prostějově-Vrahovicích, vydaná s finanční podporou mimo jiné i Statutárního města Prostějova, k patrociniu kostela, k 20. výročí působení řeholních kněží kongregace Salesiánů Dona Boska v Prostějově-Vrahovicích a 200. výročí narození sv. Jana Boska, zakladatele řádu. Karel Kavička v ní zachytil historii farního kostela sv. Bartoloměje (požehnaného v roce 1836) a farnosti v kontextu dějin Vrahovic. Součástí je podrobný popis exteriéru a interiéru kostela, popis dalších sakrálních památek na katastru Vrahovic a přehled duchovních správců farnosti od roku 1398 do současnosti.

Karel Kavička při svém bádání objevil ve Státním oblastním archivu v Třeboni originál listiny z 2. 2. 1338 s první písemnou zmínkou o Vrahovicích. Kopii listiny a pamětní list předal autor publikace primátorovi města Prostějova Miroslavu Pišťákovi, zástupcům Římskokatolické farnosti v Prostějově-Vrahovicích, Osadního výboru a Spolku za staré Vrahovice.

Přítomné pozdravil i samotný prostějovský primátor Miroslav Pišťák, který zdůraznil především tři pevné body, jimiž jsou Bůh, církev a chrám. Zároveň připomněl působení dlouholetého duchovního správce farnosti a provinciála Salesiánů v České republice P. Petra Vaculíka.

Farní rada připravila bohatý doprovodný program jako jsou atrakce pro děti v podobě trampolíny a skákacího hradu či agapé i setkání věřících s malým pohoštěním na prostranství před kostelem.  

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-