Dobrý večer, dnes je čtvrtek 2.4.2020
svátek slaví Erika,
zítra Richard
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Komise pro kulturu a cestovní ruch rady města má třináct členů, v průběhu letošního roku se sešla na osmi jednáních. Komise přispěla k vyhlášení kulturních grantů na rok 2015, kdy se jednalo o tyto projekty: „Představení umění prostějovské mládeže a studentů“, „Tisíc not na zámku“, „Oživení kulturního dění v Prostějově“. V roce 2014 byla žadatelům na doporučení komise poskytnuta veřejná finanční podpora v oblasti kultury ve výši 708 000 Kč. V roce 2015 obdržela komise 67 žádostí na celkovou částku 1 964 480 Kč. Komise doporučila a rada města schválila veřejnou finanční podporu - dotace 59 žadatelům v celkové výši 914 000 Kč.

V průběhu roku se seznámili členové s činností kulturních zařízení na území města. Postupně navštívili Muzeum a galerii v Prostějově, příspěvkovou organizaci zřízenou Olomouckým krajem, Základní uměleckou školu Vladimíra Ambrose, Městskou knihovnu Prostějov, Městské divadlo v Prostějově, DUHU - kulturní klub u hradeb a kino METRO. Jedná se o organizace zřízené městem. Městské divadlo prezentuje svou činnost v secesním Národním domě architekta Jana Kotěry a jedná se o národní kulturní památku.
Komise se mimo jiného vyjadřovala ke Strategii rozvoje zeleně ve městě, k programu Prostějovského léta, Prostějovské zimy a Hanáckých slavností. Významnou kulturní a společenskou akcí byly oslavy 625. výročí povýšení Prostějova na město, které se uskutečnily 4. července 2015 a v průběhu roku se k tomuto výročí konaly další kulturní, sportovní a společenské akce pro školy, občany a občanská sdružení.
V rámci poznávání kulturního dění a kulturních památek sousedních krajů navštívila komise arcibiskupský zámek v Kroměříži (zapsaný v seznamu památek UNESCO), seznámila se s jeho historií a současností, ze zámecké věže si prohlédla zámeckou zahradu a okolí města. Součástí prohlídky byla i návštěva nově revitalizované Květné zahrady, která je též známa pod názvem Libosad a patří mezi nejvýznamnější zahradní díla celosvětového významu.
Komise v listopadu uskutečnila návštěvu zámku Plumlov, který je atraktivním místem cestovního ruchu regionu Prostějovska. Asistentka kastelána Jenešová zábavnou formou představila členům komise značnou část tří zámeckých vyhlídkových okruhů. V pohádkových sklepech zámku čekalo překvapení v podobě bubáků a strašidel, zámecké černé paní a malého divadelního sálu, kde divadelní soubor v průběhu roku hraje pohádky pro malé i velké návštěvníky spojené s výkladem příběhů a bájí o Plumlově a jeho okolí.
V přízemí zámku jsou umístěny historické zámecké expozice, muzejní expozice se sbírkami keramiky, zbraní, nábytku, církevních ornátů, svatebních šatů a výstava klavírů. Jsou zde rovněž pořádány sezónní výstavy moderního umění. Velmi zajímavá byla prohlídka šatlavy, kdy pět místností sloužilo od roku 1850 jako cely pro vazební účely pro okresní soud a berní úřad až do začátku dvacátého století. Ve všech celách jsou zamřížovaná okna, z nichž je nádherný pohled na Podhradský rybník a okolí. To v dnešních věznicích jejich „dočasní návštěvníci“ takový nádherný výhled na přírodní krásy nemají.
Činnost komise je velmi rozsáhlá a různorodá. I v roce 2016 bude komise podporovat konání různých kulturních a společenských akcí s cílem, aby Prostějov byl v rámci kultury a cestovního ruchu zajímavým a přitažlivým místem pro
tuzemské i zahraniční návštěvníky.
Josef Augustin, radní města Prostějova a předseda komise pro kulturu a cestovní ruch

Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co říkáte na nezodpovědné jedince, kteří nedodržují vládní nařízení a tím ohrožují sebe i své okolí?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar