Dobré dopoledne, dnes je pondělí 16.9.2019
svátek slaví Ludmila,
zítra Naděžda
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Komise pro kulturu a cestovní ruch rady města má třináct členů, v průběhu letošního roku se sešla na osmi jednáních. Komise přispěla k vyhlášení kulturních grantů na rok 2015, kdy se jednalo o tyto projekty: „Představení umění prostějovské mládeže a studentů“, „Tisíc not na zámku“, „Oživení kulturního dění v Prostějově“. V roce 2014 byla žadatelům na doporučení komise poskytnuta veřejná finanční podpora v oblasti kultury ve výši 708 000 Kč. V roce 2015 obdržela komise 67 žádostí na celkovou částku 1 964 480 Kč. Komise doporučila a rada města schválila veřejnou finanční podporu - dotace 59 žadatelům v celkové výši 914 000 Kč.

V průběhu roku se seznámili členové s činností kulturních zařízení na území města. Postupně navštívili Muzeum a galerii v Prostějově, příspěvkovou organizaci zřízenou Olomouckým krajem, Základní uměleckou školu Vladimíra Ambrose, Městskou knihovnu Prostějov, Městské divadlo v Prostějově, DUHU - kulturní klub u hradeb a kino METRO. Jedná se o organizace zřízené městem. Městské divadlo prezentuje svou činnost v secesním Národním domě architekta Jana Kotěry a jedná se o národní kulturní památku.
Komise se mimo jiného vyjadřovala ke Strategii rozvoje zeleně ve městě, k programu Prostějovského léta, Prostějovské zimy a Hanáckých slavností. Významnou kulturní a společenskou akcí byly oslavy 625. výročí povýšení Prostějova na město, které se uskutečnily 4. července 2015 a v průběhu roku se k tomuto výročí konaly další kulturní, sportovní a společenské akce pro školy, občany a občanská sdružení.
V rámci poznávání kulturního dění a kulturních památek sousedních krajů navštívila komise arcibiskupský zámek v Kroměříži (zapsaný v seznamu památek UNESCO), seznámila se s jeho historií a současností, ze zámecké věže si prohlédla zámeckou zahradu a okolí města. Součástí prohlídky byla i návštěva nově revitalizované Květné zahrady, která je též známa pod názvem Libosad a patří mezi nejvýznamnější zahradní díla celosvětového významu.
Komise v listopadu uskutečnila návštěvu zámku Plumlov, který je atraktivním místem cestovního ruchu regionu Prostějovska. Asistentka kastelána Jenešová zábavnou formou představila členům komise značnou část tří zámeckých vyhlídkových okruhů. V pohádkových sklepech zámku čekalo překvapení v podobě bubáků a strašidel, zámecké černé paní a malého divadelního sálu, kde divadelní soubor v průběhu roku hraje pohádky pro malé i velké návštěvníky spojené s výkladem příběhů a bájí o Plumlově a jeho okolí.
V přízemí zámku jsou umístěny historické zámecké expozice, muzejní expozice se sbírkami keramiky, zbraní, nábytku, církevních ornátů, svatebních šatů a výstava klavírů. Jsou zde rovněž pořádány sezónní výstavy moderního umění. Velmi zajímavá byla prohlídka šatlavy, kdy pět místností sloužilo od roku 1850 jako cely pro vazební účely pro okresní soud a berní úřad až do začátku dvacátého století. Ve všech celách jsou zamřížovaná okna, z nichž je nádherný pohled na Podhradský rybník a okolí. To v dnešních věznicích jejich „dočasní návštěvníci“ takový nádherný výhled na přírodní krásy nemají.
Činnost komise je velmi rozsáhlá a různorodá. I v roce 2016 bude komise podporovat konání různých kulturních a společenských akcí s cílem, aby Prostějov byl v rámci kultury a cestovního ruchu zajímavým a přitažlivým místem pro
tuzemské i zahraniční návštěvníky.
Josef Augustin, radní města Prostějova a předseda komise pro kulturu a cestovní ruch

Total Comments

  • Basket
  • Floria Dušičky
  • Dny evropského dědictví
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Kdo je podle vás největším fotbalistou prostějovské historie?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments