Dobré odpoledne, dnes je pátek 17.1.2020
svátek slaví Drahoslav,
zítra Vladislav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Komise pro kulturu a cestovní ruch rady města má třináct členů, v průběhu letošního roku se sešla na osmi jednáních. Komise přispěla k vyhlášení kulturních grantů na rok 2015, kdy se jednalo o tyto projekty: „Představení umění prostějovské mládeže a studentů“, „Tisíc not na zámku“, „Oživení kulturního dění v Prostějově“. V roce 2014 byla žadatelům na doporučení komise poskytnuta veřejná finanční podpora v oblasti kultury ve výši 708 000 Kč. V roce 2015 obdržela komise 67 žádostí na celkovou částku 1 964 480 Kč. Komise doporučila a rada města schválila veřejnou finanční podporu - dotace 59 žadatelům v celkové výši 914 000 Kč.

V průběhu roku se seznámili členové s činností kulturních zařízení na území města. Postupně navštívili Muzeum a galerii v Prostějově, příspěvkovou organizaci zřízenou Olomouckým krajem, Základní uměleckou školu Vladimíra Ambrose, Městskou knihovnu Prostějov, Městské divadlo v Prostějově, DUHU - kulturní klub u hradeb a kino METRO. Jedná se o organizace zřízené městem. Městské divadlo prezentuje svou činnost v secesním Národním domě architekta Jana Kotěry a jedná se o národní kulturní památku.
Komise se mimo jiného vyjadřovala ke Strategii rozvoje zeleně ve městě, k programu Prostějovského léta, Prostějovské zimy a Hanáckých slavností. Významnou kulturní a společenskou akcí byly oslavy 625. výročí povýšení Prostějova na město, které se uskutečnily 4. července 2015 a v průběhu roku se k tomuto výročí konaly další kulturní, sportovní a společenské akce pro školy, občany a občanská sdružení.
V rámci poznávání kulturního dění a kulturních památek sousedních krajů navštívila komise arcibiskupský zámek v Kroměříži (zapsaný v seznamu památek UNESCO), seznámila se s jeho historií a současností, ze zámecké věže si prohlédla zámeckou zahradu a okolí města. Součástí prohlídky byla i návštěva nově revitalizované Květné zahrady, která je též známa pod názvem Libosad a patří mezi nejvýznamnější zahradní díla celosvětového významu.
Komise v listopadu uskutečnila návštěvu zámku Plumlov, který je atraktivním místem cestovního ruchu regionu Prostějovska. Asistentka kastelána Jenešová zábavnou formou představila členům komise značnou část tří zámeckých vyhlídkových okruhů. V pohádkových sklepech zámku čekalo překvapení v podobě bubáků a strašidel, zámecké černé paní a malého divadelního sálu, kde divadelní soubor v průběhu roku hraje pohádky pro malé i velké návštěvníky spojené s výkladem příběhů a bájí o Plumlově a jeho okolí.
V přízemí zámku jsou umístěny historické zámecké expozice, muzejní expozice se sbírkami keramiky, zbraní, nábytku, církevních ornátů, svatebních šatů a výstava klavírů. Jsou zde rovněž pořádány sezónní výstavy moderního umění. Velmi zajímavá byla prohlídka šatlavy, kdy pět místností sloužilo od roku 1850 jako cely pro vazební účely pro okresní soud a berní úřad až do začátku dvacátého století. Ve všech celách jsou zamřížovaná okna, z nichž je nádherný pohled na Podhradský rybník a okolí. To v dnešních věznicích jejich „dočasní návštěvníci“ takový nádherný výhled na přírodní krásy nemají.
Činnost komise je velmi rozsáhlá a různorodá. I v roce 2016 bude komise podporovat konání různých kulturních a společenských akcí s cílem, aby Prostějov byl v rámci kultury a cestovního ruchu zajímavým a přitažlivým místem pro
tuzemské i zahraniční návštěvníky.
Josef Augustin, radní města Prostějova a předseda komise pro kulturu a cestovní ruch

Total Comments

  • Lesy Pv
  • Národní dům
  • Pomahame tancem
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

Kdyby se o víkendu konaly komunální volby, komu byste dali svůj hlas?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Něco teplého do žaludku.

Rozlévání polévek v režii náměstkyně prostějovského primátora Milady Sokolové minulý týden opět po roce začalo. Bezdomovci u místního nádraží se na tuto tradiční charitativní akci viditelně těšili a odpovídala tomu jejich účast. Konečně dostali zase něco teplého do žaludku.

Kdo všechno jezdí po dálnici.

Tři v jednom, tak by se dala charakterizovat běžná policejní kontrola řidiče, který uháněl po dálnici směrem k Prostějovu. Na skle neměl dálniční známku a vozidlo nemělo platnou technickou prohlídku. Ale co je úplně nejhorší, řidič byl pod vlivem extáze a marihuany…

Kdo všechno jezdí po dálnici. Tři v jednom, tak by se dala charakterizovat běžná policejní kontrola řidiče, který uháněl po dálnici směrem k Prostějovu. Na skle neměl dálniční známku a vozidlo nemělo platnou technickou prohlídku. Ale co je úplně nejhorší, řidič byl pod vlivem extáze a marihuany…

Total Comments

Osobnost týdne

ANDREJ BABIŠ
02 babisPremiér České republiky a šéf nejsilnější politické strany ANO 2011 navštívil během své inspekční cesty po Olomouckém kraji také Prostějov. A nechal se slyšet, že naše město si ostatní mohou brát za vzor.

Total Comments

Číslo týdne

832

Smutný rekord ohlásila prostějovská nemocnice. Ve zdejší porodnici se totiž v roce 2019 narodilo právě jen něco přes osm stovek dětí, což je nejméně za posledních třináct let! Vymřeme snad?

Total Comments

Výrok týdne

„JÁ BYCH TENTO VÝROK OZNAČIL ZA NEHORÁZNOST“

Tiskový mluvčí Petry Kvitové Karel Tejkal takto okomentoval slova Radima Žondry, že si tenistka způsobila zranění sama…

Total Comments