Dobré ráno, dnes je úterý 14.7.2020
svátek slaví Karolína,
zítra Jindřich
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jsou to necelé dva roky, co jsme mohli vidět obrazy místní rodačky Kamily Opletalové v kavárně Avatarka. Kromě hudebního vystoupení byla vernisáž výstavy obohacena i četbou původních básní Opletalové. Již tehdy se zmínil příchozí ředitel Městské knihovny Prostějov Aleš Procházka, že zvažuje uspořádání jejího autorského čtení také v knihovně. A tak se nyní i stane! Vernisáž výstavy originálních obrazů s názvem „ŽIJU!“ spojenou se čtením autorských básní si můžete přijít užít do podkrovního sálu knihovny již zítra, tj. tuto středu 4. dubna, v 17:00 hodin.

Prostějovská rodačka, malířka a básnířka Kamila Opletalová je absolventkou Střední uměleckoprůmyslové školy v Brně, obor grafika, a Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Nakrátko působila jako učitelka a poté se začala naplno věnovat umělecké činnosti – malbě, kresbě, grafice, ilustracím a poezii. Náhle však nastal v jejím životě zvrat. Postihla ji roztroušená skleróza, která ji postupně zbavila pohyblivosti, a tak byla odkázána na invalidní vozík a péči druhých. S tímto těžkým osudem se ale vypořádala úctyhodně. „Se svým obtížným životním údělem se snažila vyrovnat také prostřednictvím lyrické poezie a obrazů vytvořených speciální prstovou barvou.“
Její obrazy si můžete přijít vychutnat již od této středy až do konce května v Galerii Na Půdě Městské knihovny. Úvodního slova se na vernisáži výstavy ujme Antonín Bůžek. Autorské básně Kamily Opletalové tam pak uslyšíte v podání herců Divadla Point.
Název Žiju! přitom není v životě Opletalové tak docela novinkou. Již v roce 2008 se totiž stejný nápis objevil na jejím domku v brněnské Kamenné kolonii. Tohle graffiti, které si nechala sama na dům nasprejovat, vyjadřuje zejména její obrovskou chuť k životu a také jí pomáhá v těžkých chvílích.

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Vadí vám úbytek a odklad všech kulturních a společenských akcí?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Po cyklostezce do Vrbátek.

Na kole se bezpečně po cyklostezce dostaneme už z Prostějova do Kostelce na Hané, Bedihoště a do Mostkovic. Nově se rýsuje také plán na výstavbu stezky pro cyklisty z Prostějova do Vrbátek, která má stát 34 milionů korun. Město Prostějov přispěje 450 tisíc korun na vytvoření projektové dokumentace.

Vrátili se ke glyfosátu.
Ještě v živé paměti máme dubnové usnesení zastupitelstva, kterým se zastavilo používání glyfosátů včetně kritizovaného Roundupu při ničení plevele v Prostějově. V posledních týdnech mnozí obyvatelé upozorňovali, že společnost FCC znovu Roundup používá. A Večerníku to potvrdil i náměstek primátora!

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Miloš Karásek

Minulý čtvrtek byla v Prostějově odhalena pamětní deska Edmundu Husserlovi z dílny právě tohoto architekta a sochaře, který je mimo jiné také autorem „sedícího“ Jiřího Wolkera na prostějovském náměstí.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2 073


Právě tolik lidí je aktuálně na Prostějovsku bez práce. Nezaměstnanost v regionu oproti předchozímu měsíci mírně poklesla, ale předpovědi na další období nejsou příznivé.

Total Comments

Výrok týdne

„Církev přestala být vidět, protože se lidé ani nesešli!“

V pořadí již dvanáctý evangelický farář v Prostějově Kamil Vystavěl takto popisoval těžkou dobu koronavirovou.

Total Comments

-