Dobrý podvečer, dnes je neděle 27.9.2020
svátek slaví Jonáš,
zítra Václav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jsou to necelé dva roky, co jsme mohli vidět obrazy místní rodačky Kamily Opletalové v kavárně Avatarka. Kromě hudebního vystoupení byla vernisáž výstavy obohacena i četbou původních básní Opletalové. Již tehdy se zmínil příchozí ředitel Městské knihovny Prostějov Aleš Procházka, že zvažuje uspořádání jejího autorského čtení také v knihovně. A tak se nyní i stane! Vernisáž výstavy originálních obrazů s názvem „ŽIJU!“ spojenou se čtením autorských básní si můžete přijít užít do podkrovního sálu knihovny již zítra, tj. tuto středu 4. dubna, v 17:00 hodin.

Prostějovská rodačka, malířka a básnířka Kamila Opletalová je absolventkou Střední uměleckoprůmyslové školy v Brně, obor grafika, a Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Nakrátko působila jako učitelka a poté se začala naplno věnovat umělecké činnosti – malbě, kresbě, grafice, ilustracím a poezii. Náhle však nastal v jejím životě zvrat. Postihla ji roztroušená skleróza, která ji postupně zbavila pohyblivosti, a tak byla odkázána na invalidní vozík a péči druhých. S tímto těžkým osudem se ale vypořádala úctyhodně. „Se svým obtížným životním údělem se snažila vyrovnat také prostřednictvím lyrické poezie a obrazů vytvořených speciální prstovou barvou.“
Její obrazy si můžete přijít vychutnat již od této středy až do konce května v Galerii Na Půdě Městské knihovny. Úvodního slova se na vernisáži výstavy ujme Antonín Bůžek. Autorské básně Kamily Opletalové tam pak uslyšíte v podání herců Divadla Point.
Název Žiju! přitom není v životě Opletalové tak docela novinkou. Již v roce 2008 se totiž stejný nápis objevil na jejím domku v brněnské Kamenné kolonii. Tohle graffiti, které si nechala sama na dům nasprejovat, vyjadřuje zejména její obrovskou chuť k životu a také jí pomáhá v těžkých chvílích.

Total Comments

  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-