Dobrý večer, dnes je pondělí 6.4.2020
svátek slaví Vendula,
zítra Heřman a Hermína
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jsou to necelé dva roky, co jsme mohli vidět obrazy místní rodačky Kamily Opletalové v kavárně Avatarka. Kromě hudebního vystoupení byla vernisáž výstavy obohacena i četbou původních básní Opletalové. Již tehdy se zmínil příchozí ředitel Městské knihovny Prostějov Aleš Procházka, že zvažuje uspořádání jejího autorského čtení také v knihovně. A tak se nyní i stane! Vernisáž výstavy originálních obrazů s názvem „ŽIJU!“ spojenou se čtením autorských básní si můžete přijít užít do podkrovního sálu knihovny již zítra, tj. tuto středu 4. dubna, v 17:00 hodin.

Prostějovská rodačka, malířka a básnířka Kamila Opletalová je absolventkou Střední uměleckoprůmyslové školy v Brně, obor grafika, a Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Nakrátko působila jako učitelka a poté se začala naplno věnovat umělecké činnosti – malbě, kresbě, grafice, ilustracím a poezii. Náhle však nastal v jejím životě zvrat. Postihla ji roztroušená skleróza, která ji postupně zbavila pohyblivosti, a tak byla odkázána na invalidní vozík a péči druhých. S tímto těžkým osudem se ale vypořádala úctyhodně. „Se svým obtížným životním údělem se snažila vyrovnat také prostřednictvím lyrické poezie a obrazů vytvořených speciální prstovou barvou.“
Její obrazy si můžete přijít vychutnat již od této středy až do konce května v Galerii Na Půdě Městské knihovny. Úvodního slova se na vernisáži výstavy ujme Antonín Bůžek. Autorské básně Kamily Opletalové tam pak uslyšíte v podání herců Divadla Point.
Název Žiju! přitom není v životě Opletalové tak docela novinkou. Již v roce 2008 se totiž stejný nápis objevil na jejím domku v brněnské Kamenné kolonii. Tohle graffiti, které si nechala sama na dům nasprejovat, vyjadřuje zejména její obrovskou chuť k životu a také jí pomáhá v těžkých chvílích.

Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co říkáte na nezodpovědné jedince, kteří nedodržují vládní nařízení a tím ohrožují sebe i své okolí?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar