Dobré poledne, dnes je čtvrtek 20.2.2020
svátek slaví Oldřich,
zítra Lenka
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE Uplynulý pátek večer finišoval Hanácký divadelní máj posledními představeními a dá se říct, že si festival nechal to nejlepší nakonec. Divadelní soubor Blic (blázni lovící ideje cedníkem) zpracoval hru od slovenského dramatika, prozaika a básníka Ľubomíra Feldeka s názvem Smrt v růžovém. Soubor po zpracování hru/muzikál nazval jednoduše Edith a uchvátil s ní všechny přítomné v sále. I tentokrát Večerník v hledišti nechyběl. 


„Já už tu hru od pana Feldeka znám strašně dlouhou dobu. My jsme spolu kdysi i chvilku spolupracovali, když předělával představení pro Slovácké divadlo. Četla jsem toho od něj spoustu a on Edith původně napsal jako Smrt v růžovém. Mně se ta hra zdála jako úžasná příležitost pro nějakou herečku, a tak jsem počkala, až moje sestra doroste do takového věku, aby si to mohla zahrát,“ usmála se Andrea Helmichová, předsedkyně souboru, herečka a režisérka v jedné osobě.
V hlavní roli zazářila herečka Eva Koukolská, která projev, výrazy a pohyby nejvýraznější šansoniérky dvacátého století Edith Piaf ztvárnila dokonale. Sama Edith ve hře vypráví svůj příběh s pohnutým osudem. Osamocená ve svém pokoji, zmožena nemocí na pokraji života a smrti vzpomíná na své dětství, lásky, ztráty, radosti i smutky. Není to ale jen dlouhé vyprávění o zpěvaččině životě. Je to zamyšlení nad tím, že je potřeba i v těch nejhorších chvílích nezapomenout na naději. Že člověk musí najít něco dobrého i na tom špatném. Děj je proložen těmi nejznámějšími písněmi francouzské zpěvačky. „Celý můj speciální trénink zpěvu probíhal v autě vždy, když sem jela do práce,“ prozradila herečka Eva Koukolská. „Inspiraci jsem si brala od samotné Edith. Dívali jsme se na nejrůznější dokumenty a na film, kde skvěle zahrála Marion Cotillard,“ popisuje přípravu na roli.
Na jevišti s ní vystupuje Klára Hrachovská ztvárňující postavy sv. Terezy a zpěvaččiny sestry Simone, které se Edith zjevují, když má zpěvačka záchvat nebo halucinace. Hynek Helmich uzavírá herecké trio postavami Thea, manžela Edith, Jeana Cocteau a Paula Meurisse. „Na zkoušení bylo krásné to, že všichni tři si skvěle nahrávali, že na sebe slyšeli. Evě by se to samotné strašně špatně táhlo, kdyby neměla kolem sebe tak výborné lidi, co ji zvládnou v těžkých scénách podržet. Skvěle si na pódiu sedli,“ líčí režisérka.
Dílo v divákovi probudí silné emoce a umožní mu vžít se do pocitů zpěvačky společně s herci. Bude se smát, když se bude Edith smát, bude plakat, když bude Edith plakat a to je vlastně na divadle to nejdůležitější. Vnímat emoce a pocity, které vám herci ve svých rolích předávají, a přijímat je v tu chvíli za svoje vlastní. Edith od souboru Blic byla určitě jedna z nejvýraznějších stop letošního ročníku.Total Comments

  • Ples Jevíčko
  • Basic
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak jste spokojeni s dosavadním působením primátora statutárního města Prostějov Františka Jury?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments