Dobrý večer, dnes je úterý 23.4.2019
svátek slaví Vojtěch,
zítra Jiří
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE Uplynulý pátek večer finišoval Hanácký divadelní máj posledními představeními a dá se říct, že si festival nechal to nejlepší nakonec. Divadelní soubor Blic (blázni lovící ideje cedníkem) zpracoval hru od slovenského dramatika, prozaika a básníka Ľubomíra Feldeka s názvem Smrt v růžovém. Soubor po zpracování hru/muzikál nazval jednoduše Edith a uchvátil s ní všechny přítomné v sále. I tentokrát Večerník v hledišti nechyběl. 


„Já už tu hru od pana Feldeka znám strašně dlouhou dobu. My jsme spolu kdysi i chvilku spolupracovali, když předělával představení pro Slovácké divadlo. Četla jsem toho od něj spoustu a on Edith původně napsal jako Smrt v růžovém. Mně se ta hra zdála jako úžasná příležitost pro nějakou herečku, a tak jsem počkala, až moje sestra doroste do takového věku, aby si to mohla zahrát,“ usmála se Andrea Helmichová, předsedkyně souboru, herečka a režisérka v jedné osobě.
V hlavní roli zazářila herečka Eva Koukolská, která projev, výrazy a pohyby nejvýraznější šansoniérky dvacátého století Edith Piaf ztvárnila dokonale. Sama Edith ve hře vypráví svůj příběh s pohnutým osudem. Osamocená ve svém pokoji, zmožena nemocí na pokraji života a smrti vzpomíná na své dětství, lásky, ztráty, radosti i smutky. Není to ale jen dlouhé vyprávění o zpěvaččině životě. Je to zamyšlení nad tím, že je potřeba i v těch nejhorších chvílích nezapomenout na naději. Že člověk musí najít něco dobrého i na tom špatném. Děj je proložen těmi nejznámějšími písněmi francouzské zpěvačky. „Celý můj speciální trénink zpěvu probíhal v autě vždy, když sem jela do práce,“ prozradila herečka Eva Koukolská. „Inspiraci jsem si brala od samotné Edith. Dívali jsme se na nejrůznější dokumenty a na film, kde skvěle zahrála Marion Cotillard,“ popisuje přípravu na roli.
Na jevišti s ní vystupuje Klára Hrachovská ztvárňující postavy sv. Terezy a zpěvaččiny sestry Simone, které se Edith zjevují, když má zpěvačka záchvat nebo halucinace. Hynek Helmich uzavírá herecké trio postavami Thea, manžela Edith, Jeana Cocteau a Paula Meurisse. „Na zkoušení bylo krásné to, že všichni tři si skvěle nahrávali, že na sebe slyšeli. Evě by se to samotné strašně špatně táhlo, kdyby neměla kolem sebe tak výborné lidi, co ji zvládnou v těžkých scénách podržet. Skvěle si na pódiu sedli,“ líčí režisérka.
Dílo v divákovi probudí silné emoce a umožní mu vžít se do pocitů zpěvačky společně s herci. Bude se smát, když se bude Edith smát, bude plakat, když bude Edith plakat a to je vlastně na divadle to nejdůležitější. Vnímat emoce a pocity, které vám herci ve svých rolích předávají, a přijímat je v tu chvíli za svoje vlastní. Edith od souboru Blic byla určitě jedna z nejvýraznějších stop letošního ročníku.Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments