Dobré dopoledne, dnes je úterý 23.7.2019
svátek slaví Libor,
zítra Kristýna
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V sobotu 30. června 2018 zemřel v devětašedesáti letech prorektor JAMU v Brně, dramatik, divadelní dramaturg, teatrolog a vysokoškolský pedagog Josef Kovalčuk. Rodák z Trutnova absolvoval v roce 1972 Filozofické fakultě UP v Olomouci obor čeština a historie. V letech 1973–1979 studoval obor dramaturgie na pražské DAMU. V dubnu 1974 se stal dramaturgem Hanáckého divadla (později známého pod zkratkou HaDivadlo), poloprofesionální scény založené pod hlavičkou tehdejšího Městského kulturního střediska v Prostějově.

Společně s dalším režisérem Svatoplukem Válou tvořili zakladatelskou dvojici. V roce 1978 se k divadlu připojil jako herec a třetí režisér Arnošt Goldflam. HaDivadlo vzniklo jako autorské divadlo studiového typu, dnes už kultovní scéna plná pozoruhodných inscenací. PhDr. Josef Kovalčuk vnášel do divadla snahu o programově autorský charakter, etiku a aktuální filozofický přesah. Za připomenutí určitě stojí například jeho dramatizace Švejdovy Havárie, Vančurovy Markéty Lazarové, hra Malý princ na motivy světoznámé knihy A. de Saint-Exuperyho, či Strakatý máslo (podle J. Š. Kubína). Inscenace Hra bez pravidel byla motivována prostějovskými událostmi z dubna roku 1917. Tyto hry z první poloviny 80. let už představovaly HaDivadlo působící jako profesionální scénu Státního divadla v Brně, přičleněné k Divadlu na provázku. Kovalčuk byl spjatý s HaDivadlem i po jeho přestěhování z Prostějova do Brna v roce 1985 a jako dramaturg v něm působil až do roku 1996. Josef Kovalčuk byl v Prostějově členem redakční rady Štafety, do níž přispíval různými články. V letech 1997–2002 působil jako dramaturg a umělecký šéf činohry Národního divadla v Praze, v letech 2009–2013 byl dramaturgem Divadla Husa na provázku. Dvanáct let působil ve funkci děkana brněnské DAMU. Na divadelní fakultě byl vedoucím kabinetu pro výzkum divadla a dramatu. „Osobně v něm ztrácím jednoho z nejbližších životních přátel i divadelních spolupracovníků. Jeho odchod je nejen pro mne osobně, ale i pro celou JAMU nenahraditelnou ztrátou. Byl jednou z největších divadelních osobností českého divadla poslední čtvrtiny 20. století a základním koncepčním tvůrcem HaDivadla v tomto období. Od počátku 90. let nezaměnitelným dílem též spoluvytvořil divadelní fakultu a celou Janáčkovu akademii múzických umění,“ uvedl pro web města prostejov.eu rektor JAMU Petr Oslzlý.

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bavily se tisícovky lidí.

Uplynulý víkend přinesl dvě naprosto velkolepé akce v prostějovského regionu. Keltská noc v plumlovském kempu Žralok i tradiční Josefkol v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem přilákaly tisíce lidí k návštěvám. Nejen organizátoři tak mohli být spokojeni, vyšlo dokonce i počasí.

Krást je tak jednoduché?

Policisté řeší aktuálně případ, nad kterým zůstává rozum stát. Zatím neznámý drzoun se vloupal do chaty u Mostkovic a vůbec mu nevadilo, že uvnitř spalo hned několik osob! Ty se bohužel neprobudily, takže zloděj si zcela nerušeně pobral věci za 30 tisíc korun, včetně inhalátoru pro astmatiky…

Total Comments

Osobnost týdne

MIRAI
29 mirai
Jednu z největších „pecek“ připravili organizátoři Prostějovského léta minulý čtvrtek, kdy večer na náměstí T. G. Masaryka vystoupila kapela Mirai. O tom, že mezi stovkami fanoušků byla nejvíce zastoupena nejmladší generace, snad není třeba hovořit...

Total Comments

Číslo týdne

4 486
Prostějované se během prvního pololetí tohoto roku výrazně pohoršili ve svém chování. Letos od ledna do konce června řešili strážníci městské policie celkem 4 486 přestupků, což je o 718 případů více než za stejné období roku 2018.

Total Comments

Výrok týdne

„Lidé se nestyděli plakat, také já jsem uronila slzu!

Náměstkyně primátora Milada Sokolová takto v exkluzivním rozhovoru pro Večerník komentovala atmosféru na náměstí při promítání filmu Bohemian Rhapsody.

Total Comments