Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 21.2.2019
svátek slaví Lenka,
zítra Petr
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V sobotu 30. června 2018 zemřel v devětašedesáti letech prorektor JAMU v Brně, dramatik, divadelní dramaturg, teatrolog a vysokoškolský pedagog Josef Kovalčuk. Rodák z Trutnova absolvoval v roce 1972 Filozofické fakultě UP v Olomouci obor čeština a historie. V letech 1973–1979 studoval obor dramaturgie na pražské DAMU. V dubnu 1974 se stal dramaturgem Hanáckého divadla (později známého pod zkratkou HaDivadlo), poloprofesionální scény založené pod hlavičkou tehdejšího Městského kulturního střediska v Prostějově.

Společně s dalším režisérem Svatoplukem Válou tvořili zakladatelskou dvojici. V roce 1978 se k divadlu připojil jako herec a třetí režisér Arnošt Goldflam. HaDivadlo vzniklo jako autorské divadlo studiového typu, dnes už kultovní scéna plná pozoruhodných inscenací. PhDr. Josef Kovalčuk vnášel do divadla snahu o programově autorský charakter, etiku a aktuální filozofický přesah. Za připomenutí určitě stojí například jeho dramatizace Švejdovy Havárie, Vančurovy Markéty Lazarové, hra Malý princ na motivy světoznámé knihy A. de Saint-Exuperyho, či Strakatý máslo (podle J. Š. Kubína). Inscenace Hra bez pravidel byla motivována prostějovskými událostmi z dubna roku 1917. Tyto hry z první poloviny 80. let už představovaly HaDivadlo působící jako profesionální scénu Státního divadla v Brně, přičleněné k Divadlu na provázku. Kovalčuk byl spjatý s HaDivadlem i po jeho přestěhování z Prostějova do Brna v roce 1985 a jako dramaturg v něm působil až do roku 1996. Josef Kovalčuk byl v Prostějově členem redakční rady Štafety, do níž přispíval různými články. V letech 1997–2002 působil jako dramaturg a umělecký šéf činohry Národního divadla v Praze, v letech 2009–2013 byl dramaturgem Divadla Husa na provázku. Dvanáct let působil ve funkci děkana brněnské DAMU. Na divadelní fakultě byl vedoucím kabinetu pro výzkum divadla a dramatu. „Osobně v něm ztrácím jednoho z nejbližších životních přátel i divadelních spolupracovníků. Jeho odchod je nejen pro mne osobně, ale i pro celou JAMU nenahraditelnou ztrátou. Byl jednou z největších divadelních osobností českého divadla poslední čtvrtiny 20. století a základním koncepčním tvůrcem HaDivadla v tomto období. Od počátku 90. let nezaměnitelným dílem též spoluvytvořil divadelní fakultu a celou Janáčkovu akademii múzických umění,“ uvedl pro web města prostejov.eu rektor JAMU Petr Oslzlý.

Total Comments

  • RK Okno
  • Interforst
  • PV Recykling
  • MJM Krmiva
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments