Dobré ráno, dnes je sobota 22.9.2018
svátek slaví Darina,
zítra Berta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

V sobotu 30. června 2018 zemřel v devětašedesáti letech prorektor JAMU v Brně, dramatik, divadelní dramaturg, teatrolog a vysokoškolský pedagog Josef Kovalčuk. Rodák z Trutnova absolvoval v roce 1972 Filozofické fakultě UP v Olomouci obor čeština a historie. V letech 1973–1979 studoval obor dramaturgie na pražské DAMU. V dubnu 1974 se stal dramaturgem Hanáckého divadla (později známého pod zkratkou HaDivadlo), poloprofesionální scény založené pod hlavičkou tehdejšího Městského kulturního střediska v Prostějově.

Společně s dalším režisérem Svatoplukem Válou tvořili zakladatelskou dvojici. V roce 1978 se k divadlu připojil jako herec a třetí režisér Arnošt Goldflam. HaDivadlo vzniklo jako autorské divadlo studiového typu, dnes už kultovní scéna plná pozoruhodných inscenací. PhDr. Josef Kovalčuk vnášel do divadla snahu o programově autorský charakter, etiku a aktuální filozofický přesah. Za připomenutí určitě stojí například jeho dramatizace Švejdovy Havárie, Vančurovy Markéty Lazarové, hra Malý princ na motivy světoznámé knihy A. de Saint-Exuperyho, či Strakatý máslo (podle J. Š. Kubína). Inscenace Hra bez pravidel byla motivována prostějovskými událostmi z dubna roku 1917. Tyto hry z první poloviny 80. let už představovaly HaDivadlo působící jako profesionální scénu Státního divadla v Brně, přičleněné k Divadlu na provázku. Kovalčuk byl spjatý s HaDivadlem i po jeho přestěhování z Prostějova do Brna v roce 1985 a jako dramaturg v něm působil až do roku 1996. Josef Kovalčuk byl v Prostějově členem redakční rady Štafety, do níž přispíval různými články. V letech 1997–2002 působil jako dramaturg a umělecký šéf činohry Národního divadla v Praze, v letech 2009–2013 byl dramaturgem Divadla Husa na provázku. Dvanáct let působil ve funkci děkana brněnské DAMU. Na divadelní fakultě byl vedoucím kabinetu pro výzkum divadla a dramatu. „Osobně v něm ztrácím jednoho z nejbližších životních přátel i divadelních spolupracovníků. Jeho odchod je nejen pro mne osobně, ale i pro celou JAMU nenahraditelnou ztrátou. Byl jednou z největších divadelních osobností českého divadla poslední čtvrtiny 20. století a základním koncepčním tvůrcem HaDivadla v tomto období. Od počátku 90. let nezaměnitelným dílem též spoluvytvořil divadelní fakultu a celou Janáčkovu akademii múzických umění,“ uvedl pro web města prostejov.eu rektor JAMU Petr Oslzlý.

Total Comments

 • Restaurant Day
 • zlechov
 • supersektor
 • kostelec n h
 • Interforst
 • ČSSD - Božena Sekaninová
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments