Dobré odpoledne, dnes je sobota 17.11.2018
svátek slaví Mahulena,
zítra Romana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

V sobotu 30. června 2018 zemřel v devětašedesáti letech prorektor JAMU v Brně, dramatik, divadelní dramaturg, teatrolog a vysokoškolský pedagog Josef Kovalčuk. Rodák z Trutnova absolvoval v roce 1972 Filozofické fakultě UP v Olomouci obor čeština a historie. V letech 1973–1979 studoval obor dramaturgie na pražské DAMU. V dubnu 1974 se stal dramaturgem Hanáckého divadla (později známého pod zkratkou HaDivadlo), poloprofesionální scény založené pod hlavičkou tehdejšího Městského kulturního střediska v Prostějově.

Společně s dalším režisérem Svatoplukem Válou tvořili zakladatelskou dvojici. V roce 1978 se k divadlu připojil jako herec a třetí režisér Arnošt Goldflam. HaDivadlo vzniklo jako autorské divadlo studiového typu, dnes už kultovní scéna plná pozoruhodných inscenací. PhDr. Josef Kovalčuk vnášel do divadla snahu o programově autorský charakter, etiku a aktuální filozofický přesah. Za připomenutí určitě stojí například jeho dramatizace Švejdovy Havárie, Vančurovy Markéty Lazarové, hra Malý princ na motivy světoznámé knihy A. de Saint-Exuperyho, či Strakatý máslo (podle J. Š. Kubína). Inscenace Hra bez pravidel byla motivována prostějovskými událostmi z dubna roku 1917. Tyto hry z první poloviny 80. let už představovaly HaDivadlo působící jako profesionální scénu Státního divadla v Brně, přičleněné k Divadlu na provázku. Kovalčuk byl spjatý s HaDivadlem i po jeho přestěhování z Prostějova do Brna v roce 1985 a jako dramaturg v něm působil až do roku 1996. Josef Kovalčuk byl v Prostějově členem redakční rady Štafety, do níž přispíval různými články. V letech 1997–2002 působil jako dramaturg a umělecký šéf činohry Národního divadla v Praze, v letech 2009–2013 byl dramaturgem Divadla Husa na provázku. Dvanáct let působil ve funkci děkana brněnské DAMU. Na divadelní fakultě byl vedoucím kabinetu pro výzkum divadla a dramatu. „Osobně v něm ztrácím jednoho z nejbližších životních přátel i divadelních spolupracovníků. Jeho odchod je nejen pro mne osobně, ale i pro celou JAMU nenahraditelnou ztrátou. Byl jednou z největších divadelních osobností českého divadla poslední čtvrtiny 20. století a základním koncepčním tvůrcem HaDivadla v tomto období. Od počátku 90. let nezaměnitelným dílem též spoluvytvořil divadelní fakultu a celou Janáčkovu akademii múzických umění,“ uvedl pro web města prostejov.eu rektor JAMU Petr Oslzlý.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments