Dobrý večer, dnes je sobota 4.4.2020
svátek slaví Ivana,
zítra Miroslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Lehce nad půl tisíce obyvatel má hlášeno trvalý pobyt ve Vícově. Patří mezi ně i Jana Rozsívalová. Tato zkušená komunální politička získala při loňských obecních volbách již počtvrté za sebou nejvyšší počet hlasů a nepřekvapilo tak, že zůstala v čele obce i nadále. Před několika týdny zahájila již čtrnáctý rok v pozici starostky, přičemž ten třináctý byl velice hektický. I o tom byla řeč v dalším ze seriálu rozhovorů s čelními představiteli měst, městysů a obcí prostějovského regionu.

●● Nejzásadnější aktivitou obce pro letošní rok se stalo budování vodovodu a kanalizace. Lze říci, že už máte to nejnáročnější za sebou?
„S výstavbou vodohospodářské infrastruktury jsme započali v říjnu loňského roku. Jednalo se o nejnáročnější projekt v naší obci za posledních pětaosmdesát let. Samozřejmě velký vliv na tento projekt měly i komunální volby na podzim 2014, kdy se rozjela předvolební kampaň zaměřená některými protistranami na zadlužení obce na konci volebního období. Samotné stavební práce se víceméně rozběhly až letos na jaře a skalnaté podloží i vedení starého vodovodu, který je u nás v obci z roku 1930, po celou dobu ztěžovaly průběh stavby. Díky teplému a slunečnému počasí se pracovalo téměř nepřetržitě, ale i toto mělo svá úskalí. Velká prašnost po dlouhou dobu obtěžovala všechny obyvatele naší obce. I to, že se nedostali občané svými auty někdy víc než měsíc až ke svým nemovitostem, ztrpčovalo lidem život.“
●● Takže toho museli lidé skousnout opravdu hodně?
„Ano. V současné době už ale dochází k opravám komunikací po výstavbě a k přepojování vodovodních přípojek na nový vodovodní řad. Doufám, že na jaře příštího roku se nám podaří dát terénní úpravy a povrchy komunikací do původního stavu tak, abychom měli obec zase pěknou, jako byla před výstavbou vodovodu a kanalizace. Že se pouštíme do náročné práce, jsme předpokládali, ale že to bude až tak náročné, čímž myslím skoro každodenní stížnosti občanů a problémy při stavbě, to si nikdo z nás ani v duchu nepředstavoval...“
●● Jak významnou zátěž to pro obec představovalo a bude představovat i do budoucna?
„Stavební práce si i s technickým dozorem vyžádaly celkem čtyřiapadesát milionů korun bez daně, přičemž se nám podařilo získat dotaci z ministerstva zemědělství ve výši pětašedesáti procent uznatelných nákladů. Tato akce samozřejmě zatíží obecní rozpočet, protože jsme si museli vzít patnáctimilionový úvěr, který budeme splácet po deset let.“
●● Byla to jediná letošní významnější akce?
„To rozhodně ne. Letos jsme za pomoci Operačního programu Životní prostředí dokončili projekt energetické úspory víceúčelové budovy na místě bývalé základní školy. Znamenalo to zateplení budovy, výměnu oken, dveří i topné soustavy. Máme tam knihovnu, posilovnu, místnosti pro místní spolky i k využití našim občanům pro různé společenské akce. Také se nám podařilo získat dotaci z Programu obnovy venkova Olomouckého kraje na opravu sociálního zázemí naší mateřské školy.
●● Do čeho dalšího byste se chtěli třeba i výhledově pustit?
„V dalších letech plánujeme vystavět parkoviště a vysázet zeleň na pozemku nad bývalou základní školou, v současné době je tato plocha využívána jako meziskládka stavby. Také budova obecního úřadu potřebuje svoji rekonstrukci a mimo to v naší obci probíhají komplexní pozemkové úpravy. Takže pokud bude možno využít dotací na některý z plánovaných projektů, určitě bychom toho využili. Jedná se například o zpevnění polních cest a podobně.“
●● Když jsme spolu hovořili naposledy, nabízeli jste pětadvacet stavebních míst. Jak se je do současnosti podařilo zaplnit?
„Poslední parcelu v lokalitě Na Horce se nám podařilo prodat v prosinci 2013 a dá se tedy říct, že jsme v tomto byli úspěšní. V dnešní době je už několik rodinných domů zkolaudováno, další čeká kolaudace v jarních měsících a na některých pozemcích vyrůstá hrubá stavba.“
●● Můžete být spokojena se současným životem v obci?
„Abych řekla pravdu, budu velmi ráda, až bude všechno po výstavbě vodovodu a kanalizace v pořádku. Vím, že není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Ale určitě mi spadne jeden velký kámen ze srdce. A nejen mně. Přála bych si, aby si lidé uvědomili, že na tomto světě jsme hrozně krátkou dobu, jako na návštěvě. Měli bychom ji využít přátelštěji. Najít si čas na své kamarády a koníčky, více se pobavit na akcích pořádaných nejen obcí, ale i místními spolky. Tak bych si to představovala.“
●● Při volbách jste dostala suverénně nejvyšší počet hlasů. Vnímáte to jako ocenění své dosavadní práce pro obec?
„Já doufám. Je to zároveň i velká zodpovědnost a trpělivost pro toto volební období. Stávající zastupitelstvo mělo a stále má před sebou velký úkol v podobě stavby vodohospodářské infrastruktury a dotažení této akce do zdárného konce. Je potřeba držet při sobě, což si myslím, že se nám zatím daří.“

Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co říkáte na nezodpovědné jedince, kteří nedodržují vládní nařízení a tím ohrožují sebe i své okolí?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar