Dobré dopoledne, dnes je sobota 25.5.2019
svátek slaví Viola,
zítra Filip
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Brzy po svém zvolení do zastupitelstva města na podzim roku 2014 se František Jura (ANO 2011) stal také členem Sportovní komise Rady města Prostějova. Nebylo to žádné překvapení, generální sportovní manažer a trenér „A“-týmu fotbalového 1.SK Prostějov má se sportem bohaté zkušenosti, které ochotně předává nejenom funkcionářům a fanouškům kopané. Dnes je ve funkci tedy druhým rokem, načež se o doposud nabité poznatky rád podělil se čtenáři Večerníku.

Právě tento nový zastupitel byl dalším hostem našeho exkluzivního povídání se zástupci prostějovské veřejnosti v nejvyšším politickém orgánu, kteří současně zastávají funkce v komisích. V rámci nového seriálu projektu MILUJEME VEČERNÍK se F. Jura stal již dvanáctým respondentem této rubriky. Své dotazy na kohokoliv z členů či členek Zastupitelstva statutárního města Prostějov nadále posílejte na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

* O sportovní komisi se říká, že hlavně rozděluje peníze z dotací. Je tomu opravdu tak, nebo vyvíjíte i jinou činnost?

„Domnívám se, že tomu tak není, a popravdě nevím, kdo takový názor prezentuje... V komisi se samozřejmě vedou diskuze, co se týká rozdělování dotací, ale určitě to není jediná naše činnost. Dáváme radě města své stanovisko k zásadním věcem, které se týkají všech sportovních oddílů v našem městě. Osobně myslím, že působnost a možná i váha jejího doporučení radě města by mohla být na ještě vyšší úrovni. Komise by se totiž neměla bát vzít na sebe větší zodpovědnost, byť je ´pouze´ poradním orgánem rady.“

* Jak se vám daří brát na sebe onu větší zodpovědnost...?

„Řekl bych, že se na tomto pracuje, jsem v tomto směru optimistou. Vedeme diskuze, jakým směrem a na co by se měla komise prioritně zaměřovat. Těch podnětů a nápadů máme totiž celou řadu. První takovou vlaštovkou je fotbalový turnaj Městských částí Prostějova. Myslím, že by to mohla být velmi dobrá akce. Sám jsem to sice nezažil, ale pamětníci nám asi dají za pravdu, že dřív se takzvané sídlištní ´mače´ odehrávaly, a to nejenom ve fotbale. V neposlední řadě je nutné zmínit nelehký úkol v podobě veškerého zajištění ankety Sportovce roku Prostějova i velmi dobře zpracované internetové stránky komise.“

* Jaká je podle vašeho názoru úroveň podpory sportu v Prostějově. A je dostačující?

„Myslím, že je u nás na velmi dobré úrovni. Všichni zástupci sportovních klubů vám samozřejmě řeknou, že prostředků není nikdy dost a představovali by si podporu ještě vyšší...“ (úsměv)

* Vy sám jste Večerníku nedávno řekl, že pracujete na nové koncepci finanční podpory sportovním oddílům. Jak jste s ní daleko a v čem spočívá?

„To je téma na širší a odbornou debatu... Souhlasím s tím, že město by mělo jasně definovat, které sporty bude podporovat jako prioritní a v jaké výši. V první fázi je potřeba rozdělit podporu mládeži a dále podporu dospělým oddílům. Je třeba brát v úvahu zejména mládežnické základny, tedy počet sportujících mladých lidí, ale i úroveň soutěží. U dospělých prioritních sportů se domnívám, že podpora města je nezbytná. Mladí prostě potřebují svoje vzory a zachování kontinuity je zásadní věcí. Jsem si vědom, že taková debata by mohla být nekonečná a vždycky bude někdo nespokojen či ukřivděn. Musíme nastavit zásadní pravidla a rozhodnout. Jinak to nejde.“

* Tento váš názor bude ve sportovní veřejnosti určitě hodně debatován...

„Samozřejmě jsem připraven diskutovat a naslouchat. Vnímám, že v Prostějově je spousta zkušených funkcionářů. K nějakému rozhodnutí se dobrat ale musíme. Bude jen ku prospěchu, když kluby budou vědět, na jaké prostředky mohou dosáhnout, a to nejlépe v minimálním horizontu čtyř let.“

* Jste generálním sportovním manažerem fotbalistů 1.SK Prostějov, jemuž na posledním zastupitelstvu byly schváleny čtyři miliony korun na dostavbu stadionu kvůli předpokládané účasti ve druhé lize. Co bude potřeba ze stavebního hlediska udělat hned, aby se od letošního podzimu mohla v Prostějově hrát Národní fotbalová liga?

„Předně jsem velmi rád a děkuji za takovou podporu, kterou nám všichni zastupitelé vyjádřili. Nechceme hlavně náš případný postup zakřiknout, ale musíme prostě být připraveni. Všichni pro to děláme maximum. Jako prioritní je vybudování sektoru pro fanoušky hostujících celků. Součástí tohoto samostatného sektoru musí být sociální zařízení a dostupné občerstvení. To je zásadní věc, která vyplývá z licenčního manuálu Fotbalové asociace ČR. Otázkou diskuze a volba nejlepší varianty bude výstavba tribuny směrem k Sídlišti E. Valenty. Licenční manažer FAČR navštíví spolu s ředitelem profesionálních soutěží náš stadion při utkání s Vítkovicemi, který se hraje tuto středu čtvrtého května. Tam bychom se měli dovědět i další nezbytné úpravy, které by již ale neměly být tak náročné.“

Total Comments

 • KSČM
 • Noc Kostelů
 • Interforst
 • Lázně Skalka
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Nejsme bezohlední.

Pětačtyřicetiletý Marek Mlčoch děkuje v aktuálním čísle nejen svým blízkým, ale i širokému aparátu záchranářů za svůj život, minulé úterý zavolala na linku 156 žena, která si povšimla seniora s jízdním kolem. Ten v Kolářových sadech bezvládně spadl na zem. Díky včasnému příjezdu sanitky se nestalo nic vážného. Tleskáme!

Skoro nejrizikovější fanoušci.

Vedení prostějovské policie ostře zkritizovalo chování části přívrženců hokejových Jestřábů při utkáních druhé nejvyšší soutěže. Za násilnosti, výtržnosti a majetkové trestné činy už Okresní soud v Prostějově vydal těm nejdivočejším sedm zákazů vstupu do haly, když se hraje zápas!

Total Comments

Osobnost týdne

Jan PŘEUČIL
20 preucil
Fenomenální herec společně se svojí manželkou Evou Hruškovou pobavil ve čtvrtek své fanoušky nejen v prostějovském divadle, ale o den dříve i starší příznivce v domově seniorů v Nerudově ulici při neformální besedě.

Total Comments

Číslo týdne

320 000 000

Tak to je darda! Přesně takto astronomickou sumu požaduje společnost Manthellen po prostějovském magistrátu za údajné porušení obchodní smlovy. Jak známo, záležitost se týká kauzy kolem výstavby Galerie Prostějov v prostoru U Špalíčku.

Total Comments

Výrok týdne

„NESUĎTE, ABYSTE NEBYLI SOUZENI!“

Takto při předávání Cen města Prostějova odpovídal jeden z vyznamenaných exprimátor Miroslav Pišťák na kritiku některých současných opozičních zastupitelů města

Total Comments