Dobré poledne, dnes je středa 12.8.2020
svátek slaví Klára,
zítra Alena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Brzy po svém zvolení do zastupitelstva města na podzim roku 2014 se František Jura (ANO 2011) stal také členem Sportovní komise Rady města Prostějova. Nebylo to žádné překvapení, generální sportovní manažer a trenér „A“-týmu fotbalového 1.SK Prostějov má se sportem bohaté zkušenosti, které ochotně předává nejenom funkcionářům a fanouškům kopané. Dnes je ve funkci tedy druhým rokem, načež se o doposud nabité poznatky rád podělil se čtenáři Večerníku.

Právě tento nový zastupitel byl dalším hostem našeho exkluzivního povídání se zástupci prostějovské veřejnosti v nejvyšším politickém orgánu, kteří současně zastávají funkce v komisích. V rámci nového seriálu projektu MILUJEME VEČERNÍK se F. Jura stal již dvanáctým respondentem této rubriky. Své dotazy na kohokoliv z členů či členek Zastupitelstva statutárního města Prostějov nadále posílejte na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

* O sportovní komisi se říká, že hlavně rozděluje peníze z dotací. Je tomu opravdu tak, nebo vyvíjíte i jinou činnost?

„Domnívám se, že tomu tak není, a popravdě nevím, kdo takový názor prezentuje... V komisi se samozřejmě vedou diskuze, co se týká rozdělování dotací, ale určitě to není jediná naše činnost. Dáváme radě města své stanovisko k zásadním věcem, které se týkají všech sportovních oddílů v našem městě. Osobně myslím, že působnost a možná i váha jejího doporučení radě města by mohla být na ještě vyšší úrovni. Komise by se totiž neměla bát vzít na sebe větší zodpovědnost, byť je ´pouze´ poradním orgánem rady.“

* Jak se vám daří brát na sebe onu větší zodpovědnost...?

„Řekl bych, že se na tomto pracuje, jsem v tomto směru optimistou. Vedeme diskuze, jakým směrem a na co by se měla komise prioritně zaměřovat. Těch podnětů a nápadů máme totiž celou řadu. První takovou vlaštovkou je fotbalový turnaj Městských částí Prostějova. Myslím, že by to mohla být velmi dobrá akce. Sám jsem to sice nezažil, ale pamětníci nám asi dají za pravdu, že dřív se takzvané sídlištní ´mače´ odehrávaly, a to nejenom ve fotbale. V neposlední řadě je nutné zmínit nelehký úkol v podobě veškerého zajištění ankety Sportovce roku Prostějova i velmi dobře zpracované internetové stránky komise.“

* Jaká je podle vašeho názoru úroveň podpory sportu v Prostějově. A je dostačující?

„Myslím, že je u nás na velmi dobré úrovni. Všichni zástupci sportovních klubů vám samozřejmě řeknou, že prostředků není nikdy dost a představovali by si podporu ještě vyšší...“ (úsměv)

* Vy sám jste Večerníku nedávno řekl, že pracujete na nové koncepci finanční podpory sportovním oddílům. Jak jste s ní daleko a v čem spočívá?

„To je téma na širší a odbornou debatu... Souhlasím s tím, že město by mělo jasně definovat, které sporty bude podporovat jako prioritní a v jaké výši. V první fázi je potřeba rozdělit podporu mládeži a dále podporu dospělým oddílům. Je třeba brát v úvahu zejména mládežnické základny, tedy počet sportujících mladých lidí, ale i úroveň soutěží. U dospělých prioritních sportů se domnívám, že podpora města je nezbytná. Mladí prostě potřebují svoje vzory a zachování kontinuity je zásadní věcí. Jsem si vědom, že taková debata by mohla být nekonečná a vždycky bude někdo nespokojen či ukřivděn. Musíme nastavit zásadní pravidla a rozhodnout. Jinak to nejde.“

* Tento váš názor bude ve sportovní veřejnosti určitě hodně debatován...

„Samozřejmě jsem připraven diskutovat a naslouchat. Vnímám, že v Prostějově je spousta zkušených funkcionářů. K nějakému rozhodnutí se dobrat ale musíme. Bude jen ku prospěchu, když kluby budou vědět, na jaké prostředky mohou dosáhnout, a to nejlépe v minimálním horizontu čtyř let.“

* Jste generálním sportovním manažerem fotbalistů 1.SK Prostějov, jemuž na posledním zastupitelstvu byly schváleny čtyři miliony korun na dostavbu stadionu kvůli předpokládané účasti ve druhé lize. Co bude potřeba ze stavebního hlediska udělat hned, aby se od letošního podzimu mohla v Prostějově hrát Národní fotbalová liga?

„Předně jsem velmi rád a děkuji za takovou podporu, kterou nám všichni zastupitelé vyjádřili. Nechceme hlavně náš případný postup zakřiknout, ale musíme prostě být připraveni. Všichni pro to děláme maximum. Jako prioritní je vybudování sektoru pro fanoušky hostujících celků. Součástí tohoto samostatného sektoru musí být sociální zařízení a dostupné občerstvení. To je zásadní věc, která vyplývá z licenčního manuálu Fotbalové asociace ČR. Otázkou diskuze a volba nejlepší varianty bude výstavba tribuny směrem k Sídlišti E. Valenty. Licenční manažer FAČR navštíví spolu s ředitelem profesionálních soutěží náš stadion při utkání s Vítkovicemi, který se hraje tuto středu čtvrtého května. Tam bychom se měli dovědět i další nezbytné úpravy, které by již ale neměly být tak náročné.“

Total Comments

  • Babi leto
  • Gulas Fest
  • Olympic
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se díváte na tzv. boj s chudobou?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zbrzdila.

Zatímco koronavirové číslo z předminulého týdne kdekoho vystrašilo, uplynulý týden by mohl zklidnit i ty největší pesimisty. Přírůstek jedenácti nakažených je sice nemilý, nicméně z celkového pohledu se nejedná o žádný citelný nárůst a tím pádem je vyloučeno, že bychom zde aktuálně měli nějaké ohnisko.

Chování policistů.
Pokud je pravda to, co tvrdí zaměstnanci krasického aquaparku, je tak na pováženou, proč si platíme státní složky. Poté, co se v „Koupelkách“ rozhořel konflikt se skupinkou Romů, přijela hlídka Policie ČR, avšak místo vyřešení problémů se s výtečníky jen přátelsky pozdravila! A tak si tady žijeme…

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Irena BLAŽKOVÁ

Po Faltýnkovi, Oklešťkovi a R. Fialovi se stala čtvrtou zástupkyní Prostějovska v Parlamentu Poslanecké sněmovny ČR. Dlouholetá starostka Vranovic-Kelčic nahradila přerovského kolegu Petra Vránu.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2,8

Prostějovsko si i ke konci července drží nejnižší podíl nezaměstnaných osob v Olomouckém kraji, přičemž oproti předchozímu měsíci číslo lidí bez práce dokonce mírně pokleslo.

Total Comments

Výrok týdne

„OPRAVOVAT CHCEME UŽ NA JAŘE“

Primátor Statutárního města Prostějov František Jura přivítal rozhodnutí Nejvyššího soudu, které zamítlo dovolání společnosti Manthellan.

Total Comments

-