Dobrý podvečer, dnes je neděle 12.7.2020
svátek slaví Bořek,
zítra Markéta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Klub vojenské historie-Dukla vznikl před necelými osmi lety. Za tu dobu se mu toho podařilo víc než dost. Originální Kolona vítězství, během níž si lidé v jednotlivých obcích na Prostějovsku připomínají konec druhé světové války, se po oslavách v Plzni stala druhou největší akcí svého druhu v České republice. Zářijové Dobývání Plumlova zase každoročně přitáhne pozornost stovek diváků. Kniha o osvobozování Prostějovska nazvaná „Pod pásy tanků, pod křídly letadel“, kterou klub vydal, je po necelém roce prakticky vyprodaná. Kromě toho členové Dukly reprezentují místní region na celé řadě akcí jak v tuzemsku, tak i v sousedním Slovensku či Maďarsku. To jsou nepochybně dobré důvody pro rozhovor s předsedou KVH-Dukla Jaroslavem Dvořákem.

* V dnešní době to možná bude vypadat divně, přesto se zeptám: byl byste vy sám osobně ochotný položit život za svoji vlast?
„Trochu zvláštní otázka na úvod... (pousměje se) Možná se očekává odpověď, že ano. Ovšem jít do války, kde hrají roli zájmy nadnárodních společností, tomu bych se bránil. Pokud by však byla Česká republika ohrožena a napadena, určitě bych neseděl se založenýma rukama.“
* S jakými pocity jste absolvoval povinnou základní vojenskou službu?
„Jsem ročník narození 1969, tak jsem odešel splnit svou povinnost na dva roky. Během služby nám byla vojna zkrácena na dvaadvacet měsíců. Jenže já jsem byl takový divoký a hyperaktivní, a jelikož velitelé neměli moc pochopení pro moje výstřelky, prodloužili mi pobyt bezmála o celý jeden měsíc. Vojna mě ale naučila spoustě nových věcí. Myslím, že jsem i malinko dospěl, ačkoliv žena mi říká, že jsem pořád jako malé dítě. Tak nevím... (smích) Na vojnu jsem nastoupil v roce 1988. To znamená, že jsem na v zeleném prožil i příchod ´Sametové revoluce´. S odstupem času a přibývajícím věkem jsem pochopil, jak bylo asi našim vojákům v roce 1968. Současná generace dětí nechápe, že jsme neměli takový přístup k informacím jako dnes. Nevěděli jsme, co se děje. Možná se to nezdá, ale já měl v tu dobu strach z budoucnosti.“
*Myslíte, že dnešním mladým „vojna“ chybí?
„Jsem pro, aby byla znovu zavedena vojenská základní služba. Samozřejmě že ne na dva roky, jak tomu bylo v minulosti, ale třeba jen na půl roku. Pro muže by byla povinná a pro holky dobrovolná. Když dnes vidím, jak vypadá fyzička mladých, tak se mi chce brečet. Když já měl patnáct let, tak mě doma nikdo neudržel. Dnes se mladí v tomhle věku jen válí v posteli, sedí u PC a kdekoliv mají telefon v ruce. Pak takového člověka vezmete na výlet do přírody a on je velice rozhořčen, že je mimo dosah sítě wifi. (úsměv) Použil bych v této souvislosti citát z dobrého vojáka Švejka: ´Vojna musí bejt.´“

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Po cyklostezce do Vrbátek.

Na kole se bezpečně po cyklostezce dostaneme už z Prostějova do Kostelce na Hané, Bedihoště a do Mostkovic. Nově se rýsuje také plán na výstavbu stezky pro cyklisty z Prostějova do Vrbátek, která má stát 34 milionů korun. Město Prostějov přispěje 450 tisíc korun na vytvoření projektové dokumentace.

Vrátili se ke glyfosátu.
Ještě v živé paměti máme dubnové usnesení zastupitelstva, kterým se zastavilo používání glyfosátů včetně kritizovaného Roundupu při ničení plevele v Prostějově. V posledních týdnech mnozí obyvatelé upozorňovali, že společnost FCC znovu Roundup používá. A Večerníku to potvrdil i náměstek primátora!

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Miloš Karásek

Minulý čtvrtek byla v Prostějově odhalena pamětní deska Edmundu Husserlovi z dílny právě tohoto architekta a sochaře, který je mimo jiné také autorem „sedícího“ Jiřího Wolkera na prostějovském náměstí.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2 073


Právě tolik lidí je aktuálně na Prostějovsku bez práce. Nezaměstnanost v regionu oproti předchozímu měsíci mírně poklesla, ale předpovědi na další období nejsou příznivé.

Total Comments

Výrok týdne

„Církev přestala být vidět, protože se lidé ani nesešli!“

V pořadí již dvanáctý evangelický farář v Prostějově Kamil Vystavěl takto popisoval těžkou dobu koronavirovou.

Total Comments

-