Příjemnou noc, dnes je pátek 23.10.2020
svátek slaví Teodor,
zítra Nina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jak známo počasí na letošní Hanácké slavnosti vůbec nevyšlo, což poznamenalo plánovaný program, avšak na pozadí této významné společenské akce se navazovaly zajímavé kontakty s představiteli z měst okolních států. Málokdo z Prostějovanů vůbec ví, kdo že vůbec ti naši partneři jsou. U zprostředkování přímých kontaktů s městem Šróda v Polsku byla také radní Jana Halvadžievová, která byla dalším hostem našeho seriálu.

* Připomeňme obyvatelům Prostějova, která jsou naše partnerská města v zahraničí?
„Statutární město Prostějov v současné době udržuje kontakty se dvěma zahraničními městy, polskou Šródou a slovenským městem Vysoké Tatry. Dosud ovšem tento projekt zůstával víceméně na formální bázi, což chceme změnit. Potřebný obsah partnerství můžeme dát jedině tehdy, když do něj zapojíme obyvatele jednotlivých měst.“
* Na Hanácké slavnosti přijíždí tradičně řada hostů, jak jste této skutečnosti nedávno využili?
„Součástí delegace, která do Prostějova přijela, byl i zimní plavec ze Šródy Bartoloměj Krol a dvě zakládající členky spolku Amazonek, který v Polsku sdružuje ženy s onkologickým onemocněním. Bylo tedy logické, že jsme jim hledali v Prostějově protějšky. Nebylo to nijak těžké, protože u nás máme oddíl zimního a dálkového plavání, který našemu městu svými vynikajícími sportovními výsledky dělá dlouhodobě jen dobrou reklamu, i klub Onko Diana, který svou charitativní a dobrovolnickou činností dělá nám všem jen samou radost.“
* Jak proběhlo první setkání?
„Zástupci všech těchto klubů se společně poprvé setkali na radnici. Kluby si navzájem představily svou činnost, pochlubily se svými úspěchy i historií. Navzájem se obdarovaly tričky s logy, prohlédly si kroniky partnerů či zápisky z diářů, fotografie a plánovaly spolupráci na mezinárodním poli.“
* Jednalo se tedy o formální setkání nebo existují i nějaké konkrétní výstupy?
„Ty na sebe nenechaly dlouho čekat. Klub Onko Diana a Amazonky se budou účastnit společně na jaře v Polsku celostátní akce proti rakovině a budou působit hlavně cestou aktivit na preventivní bázi. Společné charitativní akce ještě doladí přes e-mail či skype, jazyková bariéra tu rozhodně nehrozí. I zimní a dálkoví plavci spolupráci nastartovali prakticky okamžitě. Naši sportovci pozvali na prvního října své polské kamarády do Punkevních jeskyní v Moravském krasu na každoroční zahájení otužilecké sezóny. Polští Mroži se tohoto závodu zúčastnili vůbec poprvé. Prostějovští zimní plavci zase pojedou v zimě k polskému moři na mezinárodní závody v zimním plavání.“  

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Souhlasíte s vládními opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-