Dobrý podvečer, dnes je středa 18.9.2019
svátek slaví Kryštof,
zítra Zita
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
08 08_09_jakub_haluzaPřed necelými čtyřmi roky byl do zastupitelstva Výšovic zvolen učitel prostějovského Gymnázia Jiřího Wolkera Jakub Haluza. Do vedení obce, které se za posledních dvacet let téměř nezměnilo, přišel člověk s novým pohledem na věc, který se snaží hledat novou inspiraci v rozvoji vedlejších vesnic. „Velký problém vidím v tom, že obec nabízí málo stavebních parcel. Ty, které jsou k mání, navíc provází velký střet zájmů,“ zdůraznil mimo jiné Jakub Haluza. A co dále prozradil v rámci exkluzivním rozhovoru pro Večerník, který je dalším v řadě dlouhodobého seriálu s opozičními zastupiteli? 
V čem osobně vidíte hlavní problémy Výšovic?
„Podle mě zde neexistuje kolektivně přijatá koncepce rozvoje naší obce. Vedení se po dvacet let nezměnilo a už delší dobu chybí zapálenost i větší chuť k práci na nových věcech, kterou lze vidět v okolních obcích. Právě s nimi se musíme srovnávat a měřit, myslím v tom dobrém slova smyslu...“
Jak tedy hodnotíte dosavadní práci zastupitelstva obce?
„Ale celkem kladně...(úsměv) Konečně vedeme dialog, dáváme vedení obce podněty a hledáme řešení věcí, které naše občany trápí. Současná legislativa však dává zastupitelstvu velmi málo pravomocí, naopak starosta je na tak malé obci téměř ´neomezeným vládcem´. Mohu vyjmenovat spoustu věcí, které se navrhnou, většina zastupitelů je pro, ale je jen na vůli starosty, aby dal dané věci do pohybu.“
K čemu máte hlavní výhrady?
„Když jsem se před třemi a půl rokem stal zastupitelem, bylo mých výhrad snad méně než dnes. Ze současného úhlu pohledu byly spíš povrchní. Teď když vidím více do fungování obce, tak si myslím, že vše začíná hned u drobností, jako je organizace práce, evidence majetku a nakládání s ním. Velký problém vidím například v tom, že se obec nesnaží budovat stavební místa. Když se podívám do sousedních vesnic, tak se často sami snaží pozemky vykupovat, rozparcelovat a prodat. Ve Výšovicích některé potenciální stavebníky územní plán spíše omezil, než jim vyšel vstříc. Současnou nabídku stavebních parcel ve Výšovicích navíc provází velký střet zájmů.“
Co lze zlepšit hned a co je na dlouhodobější práci?
„Podle mě by to měla být již zmíněná organizace práce, její kontrola a evidence majetku. Jmenované věci jdou změnit ihned a nestojí žádné peníze, ale jen trochu úsilí. Co lze začít vylepšovat v nejbližší době je vzhled obce. Čeká nás rekonstrukce vozovky, což úzce souvisí s postupnou změnou samotné obce a jejího okolí. Dlouhodobější je pak změna územního plánu, aby byl nakloněn rozvoji jako celku, ne pouze vybraným jedincům. Velký problém také vidím v obrovské nemovitosti, kterou obec vlastní a to v zámku i přilehlém parku. To bude opravdu dlouhodobá a nákladná investice, která čeká na zastupitelstva na dlouhou dobu dopředu...“
Současný starosta Ladislav Okleštěk byl koncem loňského roku zvolen poslancem za hnutí ANO. Svoji funkci vykonává jako takzvaný neuvolněný starosta? Jak tuto situaci vnímáte?
„Ano, máte pravdu, současný starosta je poslancem parlamentu České republiky. Skutečnost, že opět pracuje jako neuvolněný starosta, mě celkem zaskočila. Veřejně jsem již kritizoval, že se mu uvolněná funkce za téměř pětatřicet tisíc korun stala na tři roky jakousi ´trafikou´. Nyní ji nepotřebuje, tak je opět starostou neuvolněným. Nechci však kritizovat uvolněnost či neuvolněnost starosty, důležitá je podle mě ta vzdálenost. Cestovat dvěstěpadesát kilometrů z Prahy do naší obce je dosti velké sousto. Jako zastupitelé máme pravidelné měsíční schůzky, kterých se už bohužel pan Okleštěk nemůže účastnit. Nepomohlo ani to, že se schůzky přesunuly na pondělí, kdy má pan Okleštěk svůj poslanecký den na práci v Olomouckém kraji. Schůzky tedy probíhají bez něj a myslím, že bych se s většinou zastupitelů shodl na jejich přátelštějším duchu, v nichž se nesly. Vyřešila se řada provozních věcí, za což patří díky místostarostovi Štěpánkovi, který slova zastupitelů bere vážně. Úkoly, které padly na lednové schůzce, byly do měsíce vyřešeny. Takže bych ironicky řekl, že vidím angažmá pana Oklešťka ve sněmovně i jako pozitivum pro obec...“
Myslíte, že obec hospodaří hospodárně? Pokud ne, proč? A máte nějaký konkrétní případ, kdy došlo ke špatnému využití obecních peněz?
„V každém zaměstnání musí být vidět odvedená práce. Když se ohlédnu za posledním obdobím, nevidím kromě finanční zátěže pro obec přínos ve funkci uvolněného starosty a musím konstatovat, že bylo nehospodárné mít uvolněného starostu, za kterým nebyla vidět odvedená práce. Na to bych navázal s efektivitou práce obecních zaměstnanců, kteří jsou terčem mé kritiky již delší dobu. Jinak v loňském roce obec využila možnosti zaměstnat spoluobčany z úřadu práce, kdy sice peníze nešly z obecního rozpočtu, ale dostával jsem opakovaně otázky ve smyslu, kdo tyto zaměstnance vede a proč nepracují na tom či onom... Vše bohužel souvisí s tím, že pravomoc má pouze starosta obce. Nelíbí se mi také pohledávky, které má obec za svými nájemníky. Řada z nich platí celá léta poctivě, ale jsou jedinci, kteří stojí za dluhem ve výši jedné desetiny rozpočtu obce. Jedná se o stotisícové částky.“
Jak tudíž hodnotíte komunikaci vedení obce s občany?
„Komunikace se musí zlepšit, ať už po stránce informovanosti vůbec, tak po stránce lidské. Řada občanů se nespokojí s vtipem a humorem starosty, jelikož chtějí svůj problém opravdu vyřešit. Na tak malé obci nemůže fungovat obecní úřad jako ÚŘAD, ale občané k němu musí mít důvěru, nesmí to být pouze instituce. Musí se jednat o místo, kam mohou lidé zajít pro radu, pro pomoc k řešení svých problémů. Komunikovat lépe by měl obecní úřad i v otázce velkých projektů. V dubnu se má započít s velkou investiční akcí, která se dotkne celé obce, ať se bude jednat o opravu vozovky, či budování nové dešťové kanalizace. Doposud nevím o tom, že by se občané mohli k těmto projektům na nějakém společném setkání vyjádřit, konzultovat je a připomínkovat, což je škoda.“
Co se naopak ve Výšovicích daří a co byste rád podporoval i nadále?
„Velkým úspěchem bylo vyjednání již zmíněné nové komunikace. Spouštěcím mechanismem byla petice pár jedinců v obci. A po letech slibů ze všech stran snad dojde k jejich realizaci. Dále se daří podporovat dva spolky, které se starají o kulturní a sportovní vyžití v obci, což vidím jako velký klad, a jistě by byla škoda od toho upouštět. Započalo se s rekonstrukcí chodníků, kterou je třeba dotáhnout do samého konce a chodníky tedy dokončit ve zbývajících částech obce.“

„Musí se zlepšit, ať už po stránce informovanosti, tak po stránce lidské. Řada občanů se nespokojí s vtipem a humorem starosty, jelikož chtějí  a potřebují svůj problém vyřešit....“
Výšovický zastupitel JAKUB HALUZA o tom,jak hodnotí komunikaci vedení obce s občany

Total Comments

 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments