Příjemnou noc, dnes je sobota 4.7.2020
svátek slaví Prokop,
zítra Státní svátek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE Tohle se skutečně povedlo! Sobotní oslavy 800 let Lešan v sobě měly vše potřebné: patriotismus, důstojnost, pokoru, ohlédnutí za životem předků a spoustu vzpomínání, stejně jako zábavu, smích, hudbu, tanec či výtečný myslivecký guláš. A to vše tvořilo jedinečnou kulisu pro to hlavní - pro nečekaná setkání lidí, které spojuje jejich rodiště, přesto by se však za jiných okolností asi hned tak nesetkali. Večerník byl celé akci pořádně na blízku...

Na organizaci nesmírně náročné a různorodé akce se podílelo vedení obce ve spolupráci s místními hasiči, myslivci a řadou občanů. Díky nim se už dopoledne do Lešan sjely desítky rodáků z celé republiky. A nejen z ní. „Na zimu jezdím do Kanady, kam jsem v éře komunistické totality emigroval. Do Lešan se však vždy velice rád vracím, a nemohl jsem si nechat ujít ani tuto výjimečnou událost,“ nechal se slyšet velký lešanský patriot Vlastimil Chytil, do jehož meruňkového sadu se po léta sjížděli lidé ze širokého okolí.

Nesmírně různorodý a bohatý program začal koncertem mysliveckých trubačů na návsi. Od té doby vše klapalo jako na drátkách. Na přednášce Pavla Fojtíka o archeologických nálezech v okolí Lešan bylo plno, svoje kouzlo měla mše svatá i svěcení obecního praporu konané pod širým nebem. K důstojnosti následného průvodu obcí přispěla nejen početná účast rodáků, ale i přítomnost prostějovského primátora Miroslava Pišťáka.

Všichni se pak přesunuli do areálu Rybníček, kde jedno zajímavé vystoupení střídalo druhé. Kus pravé Hané představil soubor Kosíř z Kostelce na Hané, mráz běhal po zádech při vystoupení šermířů ze skupiny Valmont, velký zájem ze strany přítomných vzbudily ukázky požárního útoku v podání dvou osmičlenných družstev nejmenších lešanských hasičů. Druhý tým přitom kromě uhašení lesa zvládl i řádně opláchnout opodál zaparkovaná auta. Salvy smíchu pak vyvolalo vystoupení ženského hasičského družstva ze sousedního Zdětína a o zábavu bylo postaráno i při ukázce historické stříkačky z roku 1924, se kterou do Lešan dorazili hasiči z Pěnčína. Mezery mezi jednotlivými vystoupeními velmi pohotově vyplňovala Holóbkova mozeka z Protivanova, kterou na úplný závěr vystřídala zábavová kapela Kreyn.

To hlavní, tedy setkávání a vzpomínání se však odehrávalo mimo pódium. „Potkal jsem tu svoji první dětskou lásku. Dodnes si pamatuji, jak jsem dívku někdy na konci mateřské školky pronásledoval po poli a toužil jen po tom, aby si se mnou hrála na doktora. (úsměv) Později začala chodit do jiné školy a desítky let jsme se neviděli, navíc jsme se oba z Lešan odstěhovali. Opět jsem ji potkal až dnes, a to jako pohlednou maminkou dvou kluků, kdy ten starší je ve věku, kdy už jsem prožíval tuto svou první lásku,“ svěřil se jeden z účastníků akce. 

Zatímco všichni přítomní se skvěle bavili, organizátoři toho už ke konci dne měli skutečně ´plné brejle´. „Jsem nesmírně unavený, vůbec si nedokážu představit, že bych se do něčeho podobného ještě někdy pustil. Ale myslím, že si tu každý přišel na své a že to za to prostě stálo,“ uzavřel lešanský starosta Stanislav Faltýnek.

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-