Dobré ráno, dnes je sobota 14.12.2019
svátek slaví Lýdie,
zítra Radana a Radan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE Tohle se skutečně povedlo! Sobotní oslavy 800 let Lešan v sobě měly vše potřebné: patriotismus, důstojnost, pokoru, ohlédnutí za životem předků a spoustu vzpomínání, stejně jako zábavu, smích, hudbu, tanec či výtečný myslivecký guláš. A to vše tvořilo jedinečnou kulisu pro to hlavní - pro nečekaná setkání lidí, které spojuje jejich rodiště, přesto by se však za jiných okolností asi hned tak nesetkali. Večerník byl celé akci pořádně na blízku...

Na organizaci nesmírně náročné a různorodé akce se podílelo vedení obce ve spolupráci s místními hasiči, myslivci a řadou občanů. Díky nim se už dopoledne do Lešan sjely desítky rodáků z celé republiky. A nejen z ní. „Na zimu jezdím do Kanady, kam jsem v éře komunistické totality emigroval. Do Lešan se však vždy velice rád vracím, a nemohl jsem si nechat ujít ani tuto výjimečnou událost,“ nechal se slyšet velký lešanský patriot Vlastimil Chytil, do jehož meruňkového sadu se po léta sjížděli lidé ze širokého okolí.

Nesmírně různorodý a bohatý program začal koncertem mysliveckých trubačů na návsi. Od té doby vše klapalo jako na drátkách. Na přednášce Pavla Fojtíka o archeologických nálezech v okolí Lešan bylo plno, svoje kouzlo měla mše svatá i svěcení obecního praporu konané pod širým nebem. K důstojnosti následného průvodu obcí přispěla nejen početná účast rodáků, ale i přítomnost prostějovského primátora Miroslava Pišťáka.

Všichni se pak přesunuli do areálu Rybníček, kde jedno zajímavé vystoupení střídalo druhé. Kus pravé Hané představil soubor Kosíř z Kostelce na Hané, mráz běhal po zádech při vystoupení šermířů ze skupiny Valmont, velký zájem ze strany přítomných vzbudily ukázky požárního útoku v podání dvou osmičlenných družstev nejmenších lešanských hasičů. Druhý tým přitom kromě uhašení lesa zvládl i řádně opláchnout opodál zaparkovaná auta. Salvy smíchu pak vyvolalo vystoupení ženského hasičského družstva ze sousedního Zdětína a o zábavu bylo postaráno i při ukázce historické stříkačky z roku 1924, se kterou do Lešan dorazili hasiči z Pěnčína. Mezery mezi jednotlivými vystoupeními velmi pohotově vyplňovala Holóbkova mozeka z Protivanova, kterou na úplný závěr vystřídala zábavová kapela Kreyn.

To hlavní, tedy setkávání a vzpomínání se však odehrávalo mimo pódium. „Potkal jsem tu svoji první dětskou lásku. Dodnes si pamatuji, jak jsem dívku někdy na konci mateřské školky pronásledoval po poli a toužil jen po tom, aby si se mnou hrála na doktora. (úsměv) Později začala chodit do jiné školy a desítky let jsme se neviděli, navíc jsme se oba z Lešan odstěhovali. Opět jsem ji potkal až dnes, a to jako pohlednou maminkou dvou kluků, kdy ten starší je ve věku, kdy už jsem prožíval tuto svou první lásku,“ svěřil se jeden z účastníků akce. 

Zatímco všichni přítomní se skvěle bavili, organizátoři toho už ke konci dne měli skutečně ´plné brejle´. „Jsem nesmírně unavený, vůbec si nedokážu představit, že bych se do něčeho podobného ještě někdy pustil. Ale myslím, že si tu každý přišel na své a že to za to prostě stálo,“ uzavřel lešanský starosta Stanislav Faltýnek.

Total Comments

  • Soledo
  • Lázně Slatinice
  • Zima PV
  • Kendrion
  • Praktik
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Máme rozpočet i vyhlášky.

Důležité úterní jednání prostějovského zastupitelstva se nijak neprodlužovalo. Komunální politici celkem racionálně projednali a schválili nejdůležitější dokument města. Na světě je tak nejen rozpočet města Prostějov na rok 2020, ale i nové vyhlášky o hazardu, odpadu či psech.

I tak se dá vydělávat!

Nová móda se rozšiřuje mezi prostějovskými dívkami, které hodlají využívat nejen své přirozené krásy, ale i tvrdé povahy. Jak jinak než přes internet si našly přivýdělek, který je hodně za hranou mravního chování, nicméně nese to. A tak mladé holky poroučí mužům a inkasují „lehce“ vydělané peníze...

Total Comments

Osobnost týdne

ONDŘEJ HAVELKA

49 havelkaFenomenální zpěvák, herec a tanečník se ve čtvrtek představil se svým Melody Makers prostějovským fanouškům na prknech divadla. A jak jinak než především swingovou hudbou z třicátých let.

Total Comments

Číslo týdne

 3 528

Výtěžek z prodeje vlastnoručně vyrobených pamlsků při nedávném Restaurant Day věnoval PROSTĚJOVSKÝ Večerník psímu útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. Odměnou byl ve čtvrtek veselý psí štěkot.

Total Comments

Výrok týdne

„JDU SI ZAKOUŘIT, TO SE NEDÁ POSLOUCHAT!“

První náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil si od výtek opozice musel dát během zastupitelstva nejednu „rauchpauzu“

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments