Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 23.1.2020
svátek slaví Zdeněk,
zítra Milena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V parném středečním poledni z prostějovského hlavního nádraží vyrazily děti z Dětského domova Plumlov ve společnosti svých tří vychovatelů. Tím se definitivně uzavřela naše oblíbená soutěž O nejoriginálnější tablo Prostějovského Večerníku.

V májové soutěži zvítězili studenti oktávy B Gymnázia Jiřího Wolkera, jejichž tablo bylo založené na sloganu „Život je takový, jaký si ho namaluješ”. Jednou z cen pro vítěze byl právě výlet na hrad Šternberk. Po předání všech cen se však ukázalo, že studenti vítězné třídy už po maturitě nebudou mít příležitost se sejít a vyrazit na společný výlet. Proto se nakonec rozhodli cenu předat právě do Plumlova. Vzhledem k nabitému prázdninovému programu, který děti mají, jsme na hrad nakonec společně vyrazili až v polovině srpna. „Na hrad se už těším, protože tam bude určitě chládek,” uvažoval už během cesty desetiletý Pavel, který vynikal jak svojí zvídavostí, tak i živostí. 

Přímo ve Šternberku si děti nejen prohlédly interiéry velmi zachovalé památky. Dostaly také možnost zazvonit na zvon, který nejprve svolával k obraně a později k obědu a dozvěděly se i to, proč se tu čas od času ozývalo ono známé „Dále od hradu dále, jinak vás stihne neštěstí nenadálé”. „Bylo to kvůli tomu, že obsah zdejšího záchodu stékal po hradbách, a proto nebylo radno se k němu přibližovat,” vysvětlila průvodkyně, která se zmínila i o speciálně vycvičených vojácích, jejichž úkolem bylo protáhnout se záchodovou šachtou, dostat se tak do hradu a napomoci tím k jeho dobytí. 

Při pohledu na „účastníky zájezdu” bylo jasně patrné, že v domově je o děti velmi dobře postaráno. Navíc žijí v krásném a rozlehlém domě, který po výstavbě v roce 1925 sloužil jako klášter a později jako sirotčinec. Díky své poloze na kopci se jedná o jednu z přirozených dominant města Plumlova s krásným výhledem do širokého okolí. Celkem osmnáct dětí tu v tuto chvíli má k dispozici velkou zahradu i vlastní bazén. Kromě toho zvláště přes prázdniny vyráží na celou řadu zajímavých táborů a pobytů. Klasickou rodinu a pozitivní vzory, které by si z ní mohly odnést, jim však nic nenahradí. „Maminka umřela a táta je ve vězení,” zmínil se o důvodech, proč žije v dětském domově jeden z kluků.

Přes nelehké životní podmínky při startu do života bylo na všech dětech jasně vidět, že si života užívat umí. A to se projevovalo i po celou dobu našeho výletu. „Už jsme s dětmi byli na různých hradech, ale ve Šternberku jsme letos měli premiéru. Bylo to moc fajn a jsme rádi, že se jsme se tam mohli podívat,” zhodnotil na závěr zástupce ředitele dětského domova Petr Antoníček.

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments