Dobrý večer, dnes je pátek 14.8.2020
svátek slaví Alan,
zítra Hana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V parném středečním poledni z prostějovského hlavního nádraží vyrazily děti z Dětského domova Plumlov ve společnosti svých tří vychovatelů. Tím se definitivně uzavřela naše oblíbená soutěž O nejoriginálnější tablo Prostějovského Večerníku.

V májové soutěži zvítězili studenti oktávy B Gymnázia Jiřího Wolkera, jejichž tablo bylo založené na sloganu „Život je takový, jaký si ho namaluješ”. Jednou z cen pro vítěze byl právě výlet na hrad Šternberk. Po předání všech cen se však ukázalo, že studenti vítězné třídy už po maturitě nebudou mít příležitost se sejít a vyrazit na společný výlet. Proto se nakonec rozhodli cenu předat právě do Plumlova. Vzhledem k nabitému prázdninovému programu, který děti mají, jsme na hrad nakonec společně vyrazili až v polovině srpna. „Na hrad se už těším, protože tam bude určitě chládek,” uvažoval už během cesty desetiletý Pavel, který vynikal jak svojí zvídavostí, tak i živostí. 

Přímo ve Šternberku si děti nejen prohlédly interiéry velmi zachovalé památky. Dostaly také možnost zazvonit na zvon, který nejprve svolával k obraně a později k obědu a dozvěděly se i to, proč se tu čas od času ozývalo ono známé „Dále od hradu dále, jinak vás stihne neštěstí nenadálé”. „Bylo to kvůli tomu, že obsah zdejšího záchodu stékal po hradbách, a proto nebylo radno se k němu přibližovat,” vysvětlila průvodkyně, která se zmínila i o speciálně vycvičených vojácích, jejichž úkolem bylo protáhnout se záchodovou šachtou, dostat se tak do hradu a napomoci tím k jeho dobytí. 

Při pohledu na „účastníky zájezdu” bylo jasně patrné, že v domově je o děti velmi dobře postaráno. Navíc žijí v krásném a rozlehlém domě, který po výstavbě v roce 1925 sloužil jako klášter a později jako sirotčinec. Díky své poloze na kopci se jedná o jednu z přirozených dominant města Plumlova s krásným výhledem do širokého okolí. Celkem osmnáct dětí tu v tuto chvíli má k dispozici velkou zahradu i vlastní bazén. Kromě toho zvláště přes prázdniny vyráží na celou řadu zajímavých táborů a pobytů. Klasickou rodinu a pozitivní vzory, které by si z ní mohly odnést, jim však nic nenahradí. „Maminka umřela a táta je ve vězení,” zmínil se o důvodech, proč žije v dětském domově jeden z kluků.

Přes nelehké životní podmínky při startu do života bylo na všech dětech jasně vidět, že si života užívat umí. A to se projevovalo i po celou dobu našeho výletu. „Už jsme s dětmi byli na různých hradech, ale ve Šternberku jsme letos měli premiéru. Bylo to moc fajn a jsme rádi, že se jsme se tam mohli podívat,” zhodnotil na závěr zástupce ředitele dětského domova Petr Antoníček.

Total Comments

  • Čechy pod Kosířem
  • prodej zveriny
  • Babi leto
  • Gulas Fest
  • Olympic
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se díváte na tzv. boj s chudobou?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zbrzdila.

Zatímco koronavirové číslo z předminulého týdne kdekoho vystrašilo, uplynulý týden by mohl zklidnit i ty největší pesimisty. Přírůstek jedenácti nakažených je sice nemilý, nicméně z celkového pohledu se nejedná o žádný citelný nárůst a tím pádem je vyloučeno, že bychom zde aktuálně měli nějaké ohnisko.

Chování policistů.
Pokud je pravda to, co tvrdí zaměstnanci krasického aquaparku, je tak na pováženou, proč si platíme státní složky. Poté, co se v „Koupelkách“ rozhořel konflikt se skupinkou Romů, přijela hlídka Policie ČR, avšak místo vyřešení problémů se s výtečníky jen přátelsky pozdravila! A tak si tady žijeme…

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Irena BLAŽKOVÁ

Po Faltýnkovi, Oklešťkovi a R. Fialovi se stala čtvrtou zástupkyní Prostějovska v Parlamentu Poslanecké sněmovny ČR. Dlouholetá starostka Vranovic-Kelčic nahradila přerovského kolegu Petra Vránu.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2,8

Prostějovsko si i ke konci července drží nejnižší podíl nezaměstnaných osob v Olomouckém kraji, přičemž oproti předchozímu měsíci číslo lidí bez práce dokonce mírně pokleslo.

Total Comments

Výrok týdne

„OPRAVOVAT CHCEME UŽ NA JAŘE“

Primátor Statutárního města Prostějov František Jura přivítal rozhodnutí Nejvyššího soudu, které zamítlo dovolání společnosti Manthellan.

Total Comments

-