Dobrý podvečer, dnes je neděle 26.1.2020
svátek slaví Zora,
zítra Ingrid
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Když výtvarnice, spisovatelka a psycholožka Lilian Amann psala knížky „Pohádky a povídání z dávné Hané“ či sbírku básniček „LovSlov“, určitě netušila, že se tyto publikace jednoho dne dostanou až do věhlasného Chicaga v USA. Zde si je čtou děti, které se sice narodily za velkou louží, ale mluví česky.

Knihy Lilian Amann se do knihovny za Atlantikem dostaly díky Kláře Moldové, která působí na škole T. G. Masaryka v Chicagu. Instituce pojmenovaná po prvním československém prezidentu byla založena již v roce 1921. Navštěvují ji děti i dospělí. Vyučuje se zde v sobotu, kdy se lidé s českými kořeny učí nejen jazyk, gramatiku a výslovnost, ale seznamují se také s českou kulturou. Dozvídají se tak o českém hudebním a výtvarném umění, o literatuře i politice. Školu navštěvuje kolem padesátky dětí a téměř všechny jsou narozené již v USA. Kromě nich projevují aktivní zájem o jazyk, kulturu a vědomosti o rodné zemi svých předků i dospělí. Vyučování probíhá výhradně česky!
Češi přitom mají v Chicagu svoji historii, což dokládá i fakt, že se v roce 1931 stal starostou města český rodák Antonín Čermák. V té době žilo v Chicagu kolem sta tisíc Čechů.
„Klára Moldová je okouzlující mladá dáma. Sešly jsme se pod Prašnou bránou v Praze a poseděly u kávy v secesním Obecním domě. Bylo to velmi milé setkání,“ zavzpomínala Lilian Amann.
Pohádková kniha, kterou její autorka věnovala žákům Školy TGM obsahuje deset pohádek a povídání o dávných dobách v Kostelci na Hané a dalších deset pohádek, které se odehrávají v prostředí tajemného zámku Plumlov. „LovSlov“ obsahuje krátké básničky s drobnými ilustracemi, které odhalují česky mluvícím Američanům možnosti, jak si lze s českými slovy pohrát.

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Pomáhající děti.

Hezkým činem začali rok 2020 na ZŠ E. Valenty v Prostějově, kde žákyně třídy 6. B zorganizovaly dobrovolnou sbírku na pomoc rodině z Mostkovic, které před nedávnými Vánocemi shořel dům. A vybralo se rovných dvacet tisíc korun! Tomu se rozhodně říká dobrý skutek s velkým „S“ hodný následování. Přidáte se?

Kanibalismus na Prostějovsku.

Pěstní souboje jsou vcelku běžným prostředkem k vyřizování sporů, ovšem aby se lidé navzájem pojídali, to jsme tu ještě neměli! V uplynulých dnech jsme zaznamenali dva případy, kdy jeden muž ukousl rivalovi při rvačce dolní ret, na druhého pak pořvávala tlupa spoluobčanů, že si „pochutnal“ na šestnáctileté slečně…

Total Comments

Osobnost týdne

PETR KOUKAL
04 koukal img 4104
Historicky nejlepší český badmintonista se musel porvat s diagnózou rakoviny varlat. Po konci kariéry založil Nadaci Petra Koukala, jejímž hlavním projektem je STK pro chlapy. Ten si klade za cíl, aby se o muži o své zdraví začali starat stejně jako o své auto. V Prostějově na plesu společnosti Koutný převzal šek na 250 tisíc korun, které vzešly z prodeje žiraf uháčkovaných zaměstnanci této oděvní firmy.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„V PROSTĚJOVĚ UŽ SE NETANČÍ, ALE JENOM SKÁČE“


Taneční mistr Jiří Šindler, známý z působení v Domě služeb v Olomoucké ulici, si v exkluzivním rozhovoru takto postěžoval na kvalitu a (ne)zájem nejen o kurzy.

Total Comments