Dobré odpoledne, dnes je neděle 20.9.2020
svátek slaví Oleg,
zítra Matouš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Když výtvarnice, spisovatelka a psycholožka Lilian Amann psala knížky „Pohádky a povídání z dávné Hané“ či sbírku básniček „LovSlov“, určitě netušila, že se tyto publikace jednoho dne dostanou až do věhlasného Chicaga v USA. Zde si je čtou děti, které se sice narodily za velkou louží, ale mluví česky.

Knihy Lilian Amann se do knihovny za Atlantikem dostaly díky Kláře Moldové, která působí na škole T. G. Masaryka v Chicagu. Instituce pojmenovaná po prvním československém prezidentu byla založena již v roce 1921. Navštěvují ji děti i dospělí. Vyučuje se zde v sobotu, kdy se lidé s českými kořeny učí nejen jazyk, gramatiku a výslovnost, ale seznamují se také s českou kulturou. Dozvídají se tak o českém hudebním a výtvarném umění, o literatuře i politice. Školu navštěvuje kolem padesátky dětí a téměř všechny jsou narozené již v USA. Kromě nich projevují aktivní zájem o jazyk, kulturu a vědomosti o rodné zemi svých předků i dospělí. Vyučování probíhá výhradně česky!
Češi přitom mají v Chicagu svoji historii, což dokládá i fakt, že se v roce 1931 stal starostou města český rodák Antonín Čermák. V té době žilo v Chicagu kolem sta tisíc Čechů.
„Klára Moldová je okouzlující mladá dáma. Sešly jsme se pod Prašnou bránou v Praze a poseděly u kávy v secesním Obecním domě. Bylo to velmi milé setkání,“ zavzpomínala Lilian Amann.
Pohádková kniha, kterou její autorka věnovala žákům Školy TGM obsahuje deset pohádek a povídání o dávných dobách v Kostelci na Hané a dalších deset pohádek, které se odehrávají v prostředí tajemného zámku Plumlov. „LovSlov“ obsahuje krátké básničky s drobnými ilustracemi, které odhalují česky mluvícím Američanům možnosti, jak si lze s českými slovy pohrát.

Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Byli jste na prostějovských hodech? A jak se vám slavnosti líbily?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Nástupce Berdycha?

Skvělé představení odehrál v uplynulém týdnu osmnáctiletý talent TK Agrofert Prostějov Jiří Lehečka, který zazářil na letošním ročníku Moneta Czech Open a díky semifinále se může těšit na posun ze šesté stovky světového žebříčku. Pochvalu zaslouží i organizátoři z TK PLUS, kteří přes všechny koronavirové nástrahy uspořádali turnaj na jedničku. Ostatně jako vždycky.

Manko v Národním domě!
Postupně ale přece jen unikají informace o tom, co předcházelo odvolání Jiřího Hlocha z funkce ředitele Národního domu. Audit nařízený magistrátem odhaluje nesrovnalosti v účetnictví. Dle kusých zpráv vyplývá, že po bývalém šéfovi zbyly finanční i materiální nesrovnalosti v řádu statisíců korun. Radní nevylučují trestní oznámení.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

KATARÍNA KNECHTOVÁ

Vystoupení vynikající prešovské zpěvačky, kytaristky a skladatelky společně se skupinou Peha bylo zlatým hřebem letošních Hanáckých slavností v Prostějově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

6

Ač se na základě dlouhého programu nepředpokládal hladký průběh úterního jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějov, komunální politici stihli vše projednat v rekordním čase šesti hodin...

33

Total Comments

Výrok týdne

„PANÍ NAICLEROVOU BERU JAKO ZNEUZNANOU POLITIČKU, KTERÁ TRPÍ FRUSTRACÍ!“

Prostějovský radní Miloš Sklenka takto reagoval na osobní útoky opoziční zastupitelky.

Total Comments

-