Dobré ráno, dnes je sobota 8.8.2020
svátek slaví Soběslav,
zítra Roman
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

S radostí si domů kupujeme nový nábytek, provádíme rekonstrukce, avšak mnohdy nevíme, co se za krásným kouskem a použitým materiálem vlastně skrývá. Přesněji řečeno - z čeho je nábytek vyrobený. A tak na nás v našich domovech může číhat spousta nebezpečných látek, které mohou způsobit poměrně značné zdravotní potíže...

Jednou z hrozeb je PVC (polyvinylchlorid), což je plast, který se nachází v obrovském množství výrobků. Při jeho výrobě, používání, ale i zneškodňování se značně poškozuje životní prostředí a nejen to. K tomuto materiálu jsou však přidávány ještě další přísady včetně zdraví ohrožujících látek jako jsou třeba ftaláty, změkčovadla. V některých nábytcích najdete i obsah formaldehydu.

Tyto látky mohou do vzduchu unikat po několik let a obyvatelům místností tak způsobovat zdravotní potíže jako nevolnost, bolest hlavy, potíže podobné nachlazení a podobně. A kde všude PVC najdeme? Například v plastových okenních rámech, podlahových vinylových krytinách, ale také ve sprchových závěsech, vinylových tapetách, ale i na různých hračkách, pláštěnkách, koženkových potazích, psacích potřebách a v mnoha dalších výrobcích, se kterými se běžně setkáváme, a ani o jejich obsahu nevíme.

Nejlepší je tedy kupovat výrobky čistě z přírodních materiálů nebo je nahradit za jiné materiály, například okenní rámy z PVC lze nahradit dřevem, koženkové potahy můžeme vyměnit například za látkové potahy, vinylové podlahy za dlažbu, dřevo nebo pravé linoleum a dětské hračky s obsahem chemikálií rozhodně vyměníme za přírodní materiály či bioplasty. Je dobré se při výběru podlahy nebo nábytku poptat, čím je povrch ošetřen a zda neobsahuje formaldehyd. V případě poškození podlahy totiž formaldehyd uniká a zamořuje ovzduší. Pravdou ovšem je, že nebezpečí se dnes skrývá na každém rohu, když už si bude člověk dávat pozor na podlahu nebo nábytek, hrozbou mohou být lepidla, barvy, laky apod. Buďte obezřetní v tom, co a kde kupujete. Prodavači jsou vám k dispozici a měli by být proškoleni tak, aby věděli o složení či škodlivosti použitých materiálů. Jednoduchou obranou je ale zvolit takový nábytek, který nezatěžuje lidský organismus a lze jej i jednoduše udržovat. Takovou variantou může být masiv. U výroby masivu na zakázku výrobci většinou dbají na dodržení souladu s přírodou, ovšem i zde se poptejte, čím byl povrch ošetřen. Vhodné je vyhledávat výrobce s certifikátem FSC, což zajišťuje šetrný způsob pěstování dřevin i jejich následné zpracování. Dřevo je tedy zpracováno a ošetřeno tak, aby se zachovala jeho nezávadnost. A namísto chemických laků se zde používá například směs přírodních olejů, pryskyřic s vysokým obsahem včelího vosku, to vše bez syntetických látek.

Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-