Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 1.10.2020
svátek slaví Igor,
zítra Olívie a Oliver
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

AKTUALIZOVÁNO Třetí ročník ankety 7 divů Olomouckého kraje ovládl Mariánský sloup v Uničově. Z jedenadvaceti nominací však uspěly i hned obě dvě z Prostějovska! Konická největší sekera na světě skončila čtvrtá, prostějovská dominanta Národní dům pak pátá, čímž se mohou nově řadit mezi onu posvátnou sedmičku.

„Jedná se o anketu, o jejímž vítězi rozhoduje jen a pouze veřejnost. Letos hlasovalo 2199 lidí, což je podle mě slušné číslo,“ prozradil hlavní organizátor ankety Ivo Heger na pátečním slavnostním vyhlášení, které se konalo na výstavišti v Olomouci. A PROSTĚJOVSKÝ Večerník byl u toho! Zrod ankety, ve které se představují zajímavé přírodní, stavební či jiné úkazy, datuje rok 2011. „Pokračovali jsme ještě v roce 2012, ale pak se kraj rozhodl anketu dále nevyhlašovat. Vrátili jsme se tedy v loňském roce třetím ročníkem,“ informoval Ivo Heger. „Přišlo mi to vždycky jako zajímavý projekt. S tehdejším hejtmanem Tesaříkem jsme byli v Trenčínském kraji, kde jsme se inspirovali. Nechtěl jsem, aby to zapadlo,“ přidal.

Právě exhejtman a dnes senátor Martin Tesařík byl hlavním zaštiťovatelem obnovené tradice. „Když jsme s tím tehdy začali, inspirovali jsme se u našich sousedů a hodně se mi to líbilo. Pozitivní na anketě je, že o nominacích i vítězích rozhodují sami občané. Není to v kompetenci a řízení žádné samosprávy. Je to takový, řekněme, projekt všelidový,“ vysvětloval svůj vztah k anketě Martin Tesařík a pokračoval: „Navíc jsem přesvědčen, že anketa může pomoci i rozvoji cestovního ruchu. Spousta lidí jezdí do zahraničí, přitom nevědí, co mají za humny.“

Jasným lídrem celoročního hlasování byl Mariánský sloup v Uničově. Důvodem je podle Hegera zájem pana starosty. „Hlasování není jen o klikání, podmínky jsou trochu obtížnější. V jádru to znamená, že co hlas, to originální emailová adresa,“ vysvětloval pravidla Heger. „Že vyhrál Mariánský sloup, mě ale až tolik nepřekvapilo. Tamní starosta Dalibor Horák dělal kampaň na Facebooku a věnoval tomu mediální podporu. To samé platí o druhém i třetím postu, místní lidé tím žili,“ prozradil něco málo ze zákulisí.

Pro úplnost nutno dodat, že druhá skončila Tančírna v Račím údolí u Javorníku a třetí Poutní kostel v Dubu nad Moravou. Hned za touto trojicí se umístilo duo regionálních zástupců – čtvrtá byla Největší tesařská sekera na světě z Konice a pátý Národní dům v Prostějově.

Veřejnost by se tam měla polepšit a být více hrdá na své skvosty. Šanci budou mít hlasující i v letošním roce. „Anketa bude určitě pokračovat i v příštím roce. Lidé už nám mohou zasílat své návrhy. Rádi bychom rozšířili anketu i do dalších krajů. Prim však hraje náš Olomoucký, tady jsme doma,“ vzkazuje Ivo Heger.

V dosavadní historii zvítězila v prvním ročníku Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, ve druhém Rychlebské stezky, letos pak Mariánský sloup v Uničově. Bude se jméno vítěze za rok 2016 rekrutovat z Prostějovska? Hlasovat a posílat návrhy můžete výhradně prostřednictvím internetu na www.7divukraje.cz.

Total Comments

 • Ano
 • SPD
 • Vinotéka Hruška
 • ČSSD
 • Interforst
 • Bellis
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-