Dobré dopoledne, dnes je úterý 29.9.2020
svátek slaví Michal,
zítra Jeroným
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE Je to vůbec možné? Při návštěvě služínského kulturního centra, kterým je už dva roky někdejší opuštěný statek číslo popisné devět, na vás dýchne historie. Spolek Hanáci Služín uspořádal ve svém domovském stánku Den otevřených dveří a byl opravdu dobře připraven.

„Scházíme se každým rokem. Cílem je ukázat lidem, jak postupujeme s budováním statku. Kvůli atraktivitě jsme současně uspořádali i soutěž o nejlepší domácí pálenku,“ prozradil František Vyhlídal, jednatel devatenáctičlenného spolku. Večerník byl letos u toho naživo!

K lahodné slivovici samozřejmě neodmyslitelně patří i něco dobrého na zub. Pravověrní Hanáci ze ‚Složéna´ to vědí moc dobře. „Připravili jsme i ochutnávku domácí zabijačky. Prase jsme ale nezabíjeli, nakoupili jsme maso a z něj nadělali jitrnice, tlačenku nebo polévku,“ informoval Vyhlídal. A ceny byly opravdu lidové a spíše symbolické. Například vepřová zabijačková polévka ‚Služíňačka´ přišla bratru na neuvěřitelných pět korun! „Každá akce, kterou pořádáme, je určena pro členy klubu a přátele spolku. O peníze vůbec nejde, placení je dobrovolné. Co kdo dá, tak dá,“ usmál se.

Do samotného koštu se nakonec přihlásilo třicet pálenek. „S tím jsme vůbec nepočítali, předpokládali jsme počet tak okolo patnácti. Přišly nám vzorky z Prostějova i Olomoucka. Převažuje hlavně meruňka a švestka, což je kupodivu. Zvláště meruňky jsou hodně chutné, nechybí jablka ani mirabelky.“

Pětičlenná degustační komise tak měla opravdu co dělat. „Komise dělala, co mohla! Dalo jim to zabrat, ale mohu říci, že se chlapi vyznají. Až do úplného konce poznávali druhy ovoce,“ se smíchem komentovala Martina Kolísková, jejíž funkce byla zapisovatelka.

Podle této dámy byla většina vzorků nadstandardní kvality. „Vyloženě špatná pálenka mezi vzorky nebyla. Hodně dramatické bylo i rozhodování, která bude vítězná. Do nejužšího finále - rozstřelu postoupily čtyři vzorky. Já bych ale řekla, že jich mohlo postoupit klidně dvacet, protože měly výtečné hodnocení. Myslím si, že nakonec vyhrál ten nejlepší,“ se smíchem uzavřela sympatická zapisovatelka.

Total Comments

 • Ano
 • SPD
 • Vinotéka Hruška
 • ČSSD
 • Interforst
 • Bellis
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-