Dobrý večer, dnes je pátek 24.1.2020
svátek slaví Milena,
zítra Miloš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Můžete dělat, že je nevidíte, neslyšíte. Můžete si říkat, že je to jejich věc, že takhle dopadli. Můžete si říkat, že o pomoc stejně nestojí. Ale nemůžete je vymazat ze světa, ani ze své mysli! O kom je řeč? O bezdomovcích. O lidech, se kterými se léta setkáváme i v Prostějově. O lidech, kteří se bez přístřeší ocitli nejen z vlastní viny, ale třeba souhrou nešťastných náhod. O lidech, kteří z nejrůznějších důvodů nemají sílu se znovu zvednout a začít žít „normální“ život...

A teď se našli jiní lidé, kteří se rozhodli pomáhat. Mladí Prostějované, které spojuje jedno - absence lhostejnosti k cizím osudům. Jejich věk se pohybuje kolem sedmnácti let a jsou studenty prostějovských škol. Odhodlání jim ale může závidět spousta z dospělých.
A nejen odhodlání. Také dobrá srdce.
„Proč jsme se do tohoto projektu pustili? Protože nám vadí, že těmto lidem skoro nikdo nepomáhá, které společnost naprosto odepsala. Není to správné,“ shodují se. Jejich cílem je pomoc prostějovským občanům bez domova, třeba darováním oblečení, jídla a jiných nezbytných věcí. „Chceme také sdělit těm lépe zajištěným, co se v jejich městě děje. Pomoci může kdokoli, třeba jen kusem starého oblečení,“ tvrdí.
Projekt se oficiálně rozjíždí právě dnes, tj. v pondělí 15. února. Aby byl úspěšný, hledají mladí nadšenci dobrovolníky. „Budeme vydávat lidem bez domova teplou polévku s chlebem. Po podrobném průzkumu jsme došli k závěru, že vhodnou lokalitou je okolí místního nádraží, kde se zdržuje početná komunita. Polévky se budou vydávat vždy v době od jedenácti do dvanácti hodin,“ vysvětlil Honza, který je jedním z hlavních organizátorů akce pomoci bezdomovcům. Rozdávání jídla by mělo trvat po dobu chladna, pokud bude ze strany lidí bez domova zájem.
Výzva studentů našla odezvu u zastupitelky Milady Sokolové, kterou tato aktivita velmi potěšila: „Jsem ráda, že v dnešní konzumní době existují mladí lidé, kterým není lhostejný osud těch méně šťastných. Nabídla jsem jim proto pomoc zejména v organizačních věcech. Poradila jsem se i s ředitelem Azylového domu Prostějov i ředitelem městské policie, zda rozdávání polévek je vhodnou pomocí pro lidi bez domova,“ uvedla Sokolová. Díky jejímu přístupu je zajištěn přísun polévek ze dvou prostějovských restaurací, stejně jako je proveden zábor prostranství, několikrát do týdne bude stát při výdeji jídla. Stále ale zůstává otevřenou otázka dobrovolníků. „Potřebujeme pár lidí, nejlépe s autem, kteří by byli ochotni věnovat zhruba hodinu a půl svého času, jídlo vyzvednout a rozdat. V našich silách to momentálně není,“ dodal Honza. „Je nutné udělat rozpis, kdy kdo bude mít čas se této aktivitě věnovat, zkuste nám pomoci,“ dodala Sokolová.
Zájemci se mohou hlásit na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Vydávání jídla ale nebude jedinou náplní. Při této činnosti chtějí studenti mapovat i potřeby a přání lidí bez domova. Chtějí jim pomoci třeba formou darování obuvi, oblečení, nádobí, ale i radou týkající se jednání na úřadech.
Rozdávání polévek potrvá po dobu několika chladnějších týdnů. Organizátoři si chtějí ověřit, zda o tuto službu budel mezi lidmi bez domova zájem.
Bližší informace najdete na www.pomocbezdomovcum.webnode.cz.

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments