Dobré odpoledne, dnes je sobota 26.9.2020
svátek slaví Andrea,
zítra Jonáš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Můžete dělat, že je nevidíte, neslyšíte. Můžete si říkat, že je to jejich věc, že takhle dopadli. Můžete si říkat, že o pomoc stejně nestojí. Ale nemůžete je vymazat ze světa, ani ze své mysli! O kom je řeč? O bezdomovcích. O lidech, se kterými se léta setkáváme i v Prostějově. O lidech, kteří se bez přístřeší ocitli nejen z vlastní viny, ale třeba souhrou nešťastných náhod. O lidech, kteří z nejrůznějších důvodů nemají sílu se znovu zvednout a začít žít „normální“ život...

A teď se našli jiní lidé, kteří se rozhodli pomáhat. Mladí Prostějované, které spojuje jedno - absence lhostejnosti k cizím osudům. Jejich věk se pohybuje kolem sedmnácti let a jsou studenty prostějovských škol. Odhodlání jim ale může závidět spousta z dospělých.
A nejen odhodlání. Také dobrá srdce.
„Proč jsme se do tohoto projektu pustili? Protože nám vadí, že těmto lidem skoro nikdo nepomáhá, které společnost naprosto odepsala. Není to správné,“ shodují se. Jejich cílem je pomoc prostějovským občanům bez domova, třeba darováním oblečení, jídla a jiných nezbytných věcí. „Chceme také sdělit těm lépe zajištěným, co se v jejich městě děje. Pomoci může kdokoli, třeba jen kusem starého oblečení,“ tvrdí.
Projekt se oficiálně rozjíždí právě dnes, tj. v pondělí 15. února. Aby byl úspěšný, hledají mladí nadšenci dobrovolníky. „Budeme vydávat lidem bez domova teplou polévku s chlebem. Po podrobném průzkumu jsme došli k závěru, že vhodnou lokalitou je okolí místního nádraží, kde se zdržuje početná komunita. Polévky se budou vydávat vždy v době od jedenácti do dvanácti hodin,“ vysvětlil Honza, který je jedním z hlavních organizátorů akce pomoci bezdomovcům. Rozdávání jídla by mělo trvat po dobu chladna, pokud bude ze strany lidí bez domova zájem.
Výzva studentů našla odezvu u zastupitelky Milady Sokolové, kterou tato aktivita velmi potěšila: „Jsem ráda, že v dnešní konzumní době existují mladí lidé, kterým není lhostejný osud těch méně šťastných. Nabídla jsem jim proto pomoc zejména v organizačních věcech. Poradila jsem se i s ředitelem Azylového domu Prostějov i ředitelem městské policie, zda rozdávání polévek je vhodnou pomocí pro lidi bez domova,“ uvedla Sokolová. Díky jejímu přístupu je zajištěn přísun polévek ze dvou prostějovských restaurací, stejně jako je proveden zábor prostranství, několikrát do týdne bude stát při výdeji jídla. Stále ale zůstává otevřenou otázka dobrovolníků. „Potřebujeme pár lidí, nejlépe s autem, kteří by byli ochotni věnovat zhruba hodinu a půl svého času, jídlo vyzvednout a rozdat. V našich silách to momentálně není,“ dodal Honza. „Je nutné udělat rozpis, kdy kdo bude mít čas se této aktivitě věnovat, zkuste nám pomoci,“ dodala Sokolová.
Zájemci se mohou hlásit na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Vydávání jídla ale nebude jedinou náplní. Při této činnosti chtějí studenti mapovat i potřeby a přání lidí bez domova. Chtějí jim pomoci třeba formou darování obuvi, oblečení, nádobí, ale i radou týkající se jednání na úřadech.
Rozdávání polévek potrvá po dobu několika chladnějších týdnů. Organizátoři si chtějí ověřit, zda o tuto službu budel mezi lidmi bez domova zájem.
Bližší informace najdete na www.pomocbezdomovcum.webnode.cz.

Total Comments

  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-