Příjemnou noc, dnes je sobota 11.7.2020
svátek slaví Olga,
zítra Bořek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Můžete dělat, že je nevidíte, neslyšíte. Můžete si říkat, že je to jejich věc, že takhle dopadli. Můžete si říkat, že o pomoc stejně nestojí. Ale nemůžete je vymazat ze světa, ani ze své mysli! O kom je řeč? O bezdomovcích. O lidech, se kterými se léta setkáváme i v Prostějově. O lidech, kteří se bez přístřeší ocitli nejen z vlastní viny, ale třeba souhrou nešťastných náhod. O lidech, kteří z nejrůznějších důvodů nemají sílu se znovu zvednout a začít žít „normální“ život...

A teď se našli jiní lidé, kteří se rozhodli pomáhat. Mladí Prostějované, které spojuje jedno - absence lhostejnosti k cizím osudům. Jejich věk se pohybuje kolem sedmnácti let a jsou studenty prostějovských škol. Odhodlání jim ale může závidět spousta z dospělých.
A nejen odhodlání. Také dobrá srdce.
„Proč jsme se do tohoto projektu pustili? Protože nám vadí, že těmto lidem skoro nikdo nepomáhá, které společnost naprosto odepsala. Není to správné,“ shodují se. Jejich cílem je pomoc prostějovským občanům bez domova, třeba darováním oblečení, jídla a jiných nezbytných věcí. „Chceme také sdělit těm lépe zajištěným, co se v jejich městě děje. Pomoci může kdokoli, třeba jen kusem starého oblečení,“ tvrdí.
Projekt se oficiálně rozjíždí právě dnes, tj. v pondělí 15. února. Aby byl úspěšný, hledají mladí nadšenci dobrovolníky. „Budeme vydávat lidem bez domova teplou polévku s chlebem. Po podrobném průzkumu jsme došli k závěru, že vhodnou lokalitou je okolí místního nádraží, kde se zdržuje početná komunita. Polévky se budou vydávat vždy v době od jedenácti do dvanácti hodin,“ vysvětlil Honza, který je jedním z hlavních organizátorů akce pomoci bezdomovcům. Rozdávání jídla by mělo trvat po dobu chladna, pokud bude ze strany lidí bez domova zájem.
Výzva studentů našla odezvu u zastupitelky Milady Sokolové, kterou tato aktivita velmi potěšila: „Jsem ráda, že v dnešní konzumní době existují mladí lidé, kterým není lhostejný osud těch méně šťastných. Nabídla jsem jim proto pomoc zejména v organizačních věcech. Poradila jsem se i s ředitelem Azylového domu Prostějov i ředitelem městské policie, zda rozdávání polévek je vhodnou pomocí pro lidi bez domova,“ uvedla Sokolová. Díky jejímu přístupu je zajištěn přísun polévek ze dvou prostějovských restaurací, stejně jako je proveden zábor prostranství, několikrát do týdne bude stát při výdeji jídla. Stále ale zůstává otevřenou otázka dobrovolníků. „Potřebujeme pár lidí, nejlépe s autem, kteří by byli ochotni věnovat zhruba hodinu a půl svého času, jídlo vyzvednout a rozdat. V našich silách to momentálně není,“ dodal Honza. „Je nutné udělat rozpis, kdy kdo bude mít čas se této aktivitě věnovat, zkuste nám pomoci,“ dodala Sokolová.
Zájemci se mohou hlásit na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Vydávání jídla ale nebude jedinou náplní. Při této činnosti chtějí studenti mapovat i potřeby a přání lidí bez domova. Chtějí jim pomoci třeba formou darování obuvi, oblečení, nádobí, ale i radou týkající se jednání na úřadech.
Rozdávání polévek potrvá po dobu několika chladnějších týdnů. Organizátoři si chtějí ověřit, zda o tuto službu budel mezi lidmi bez domova zájem.
Bližší informace najdete na www.pomocbezdomovcum.webnode.cz.

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-