Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 6.8.2020
svátek slaví Oldřiška,
zítra Lada
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Ve středu ráno 30. března 1988 začínal pro většinu obyvatel Vrchoslavic docela obyčejný den. Slunce vyšlo v 6,35hod., bylo tři dny před úplňkem a ve světě ani v Československé socialistické republice se ten den nic zvláštního nestalo. Školáci vyrazili do škol, pracující odjeli většinou autobusy nebo vlaky do práce. Obec se vylidnila. Jen u požární zbrojnice nedočkavě postával velitel hasičů Vladimír Novotný, přezdívaný Komisař, společně s Bohumilem Svozílkem a oba očekávali návrat Františka Králíka z noční směny. Ten totiž u požárníků v Přerově dojednal odkup, pro ně už vysloužilého, vozidla CAS-25  (cisternová automobilová stříkačka) za částku 18 000 Kčs.

Jen pro představu - průměrná mzda v ČSSR byla tehdy 3 095 Kčs. Automobil československé výroby Škoda 120 L, určený pro pracující lid, byl v té době nedostatkové zboží. V prodejnách Mototechny na něj byly pořadníky a zájemci čekali i dlouhé měsíce, než na ně přišla řada. Řešením byly prodejny Tuzex. Tam se škodovka prodávala za 11 785 TK (tuzexových korun, lidově zvaných bony). Při přepočtu kurzem 5 Kčs/TK to bylo zhruba 59 tisíc Kčs, což v dnešních cenách činí asi 440 tisíc Kč.

Vraťme se ale zpět do roku 1988. To ráno Vladimír Novotný a Bohumil Svozílek provedli s cisternou první zkušební jízdu do sousedních Mořic. Auto si přes svůj špatný technický stav ihned získalo jejich srdce a hasiči se prakticky okamžitě dali do jeho generální opravy. Společnými silami z něj udělali funkční a spolehlivý vůz.

Od té doby auto, kterému místní hasiči začali říkat Matýsek, vyjelo nesčetněkrát k požárům, záplavám, haváriím, ale taky na závody v požárním sportu. Už generace hasičů se v tomto autě povozily a přivezly si četné vavříny z hasičských soutěží. Matýsek slouží nejen hasičům a obyvatelům, ale i okolní.

Proto se SDH Vrchoslavice rozhodlo uspořádat v sobotu 24. září 2016 v areálu Zamlýní oslavu jeho 50. narozenin. 

Oslavy začaly tradičním požárním útokem různých kategorií. Přes drobné stávkování techniky se nakonec vždy podařilo proudem vody zasáhnout terč. Dospělí se utkali i v netradičních soutěžích, pro děti byly připraveny soutěže o věcné ceny nebo skákací hrad. Kdo nechtěl soutěžit, ochutnal hasičský guláš nebo speciality z udírny, nechybělo ani pivo. Účast hasičů a jejich příznivců byla hojná a počasí jako malované. Nechyběla ani výstava kronik, fotek, pohárů a dokumentů z historie i současnosti sboru.

Naleštěného a slavnostně vyzdobeného Matýska si bylo možné po celou dobu oslavy nejen prohlédnout, ale si v něm i posedět. To využily hlavně děti. Vždyť SDH Vrchoslavice jich má ve své členské základně na tři desítky.

Nezbývá než popřát oslavenci Matýskovi do dalších let hodně najetých kilometrů bez závad a hasičům z Vrchoslavic stále rozšiřující se členskou základnu.

Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-