Příjemnou noc, dnes je středa 5.8.2020
svátek slaví Kristián,
zítra Oldřiška
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Prvním krokem je samozřejmě kontrola pohledem, tu zvládne každý. Horší už to je s další fází, protože málokdo si troufne šplhat po střeše. A navíc všechny střechy nejsou pochozí...

K samotné kontrole je třeba si vybrat pokud možno bezvětrný a hlavně suchý den. Vlhkost nebo námraza nejsou dobrými průvodci vašeho případného šplhání po střeše. Nejjednodušší je tudíž se obrátit na profesionály, ale kvalitního pokrývače nebo tesaře je potřeba oslovovat s velkým předstihem. Právě probíhající podzim je totiž obdobím, kdy mají dobří řemeslníci nejvíce napilno.

Tašky praskají

U skládané střešní krytiny takzvaných tašek je nejdůležitější zkontrolovat, jestli nejsou prasklé nebo naštípnuté. Důležitá je i kontrola hřebenu střechy, zvláště jeho upevnění. Nejvíce bývá problémů ve styku krytiny s oplechováním - štítové lišty, střešní okna, olemování komínů. V případě, že narazíme na poškozenou tašku, nesnažíme se ji lepit, ale doporučujeme vyměnit komplet celou. U starších domů je nutné kontrolovat i nároží a různé lomy, kde bývá mnohdy vydrolená malta. 

Plech je téměř bezúdržbový

Plechové střechy, střešní tašky, šindele nebo šablony nevyžadují tolik pozornosti, tady obvykle stačí vizuální kontrola. I v tomto případě se zaměříme hlavně na úžlabí a obecně pak všechny spoje různě nakloněných ploch. V případě hliníkových falcových střech odpadá i riziko koroze. Naopak s příliš pečlivou kontrolou můžeme u některých plechových střech i narazit. Pokud se majitel nemovitosti rozhodne pro důkladnou revizi šroubů a jejich případné dotažení a vydá se na pochůzku po své plechové střeše, riskuje deformaci krytiny.

Vyčistěte okapy

Bedlivé vizuální kontrole samozřejmě podrobíme také celý okapový systém. U korodujících materiálů se zaměříme především na stopy po rzi a sledujeme, jestli někde nejsou prasklé spoje. Obecně si všímáme, zda okapy bez problémů odvádějí vodu od stavby. To nejmenší, co pro věc můžeme udělat, je okapy před zimou pořádně vyčistit, aby nebyly zanesené. V zanesených okapech totiž zůstává zbytečně dlouho voda z tajícího sněhu, má čas v nich zamrzat a žlaby se pak přetěžují a deformují. Nečistoty uvnitř okapů raději odstraňujeme pouze ručně, použijeme jen ochranné rukavice. U korodujících materiálů totiž hrozí riziko, že bychom je se zahradní lopatkou či jiným nářadím nechtěně poškrábali a tím si zbytečně zadělali na problém. Při práci postupujeme směrem od výtokového otvoru, aby nám do něj odstraňované nečistoty nepadaly. Neopomeneme zkontrolovat odtokovou rouru. Je-li zanesená, zkusíme ji pročistit proudem vody anebo perem na čištění odpadů.

Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-