Dobré odpoledne, dnes je pátek 25.9.2020
svátek slaví Zlata,
zítra Andrea
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Třída 8. A z němčické základky si na nedostatek štěstí nemůže stěžovat. Na sklonku uplynulého školního roku totiž vyhrála exkurzi do továrny, kde se vyrábí Hořické trubičky. „Předseda třídy Marťa Kyselák nás přihlásil do soutěže vypsané v týdeníku Školství. Jaké bylo překvapení, když přišla informace z Prahy, že jsme vyhráli,“ informovala Lenka Literová, učitelka ZŠ Němčice nad Hanou.

Cílem výletu, jenž se uskutečnil počátkem září, se stal východočeský Miletín, tedy městečko, kde se nachází výrobna Hořických trubiček. „Miletín je rodištěm slavného českého spisovatele Karla Jaromíra Erbena, tvůrce Kytice a sběratele lidové slovesnosti. Kousek odtud je nádherné místo – Babiččino údolí, kde prožila své dětství autorka Babičky Božena Němcová. A tak se z naší exkurze stal projekt DO VÝCHODNÍCH ČECH ZA SPISOVATELI A HUDEBNÍMI SKLADATELI,“ popisuje Lenka Literová a dodává: „Místo k tomu stvořené, neboť se tu narodila a tvořila spousta umělců: kromě Erbena a Němcové, Alois Jirásek, Fráňa Šrámek, K. V. Rais, V. K. Klicpera, J. K Tyl, František Škroup, Kryštof Harant, Jaroslav Svěcený, Bedřich Smetana a další.“
Nevyužít takové možnosti by byla velká škoda, ztotožnila se s názorem i ředitelka němčické školy Hana Matušková. Třídenní školní exkurze tak dostala zelenou. „A jelikož to bylo v rámci školních soutěží, dostali jsme i finanční příspěvek od POŠ ZŠ Němčice nad Hanou na dopravu. Organizační plán včetně ubytování a po programové dohodě nám poskytla Cestovní kancelář Helena Brabcová. Vše bylo zajištěno, batohy nabaleny, tak jsme se ráno 8. září vydali vlakem směr Čechy krásné, Čechy mé,“ pokračovala Literová.
Program byl bohatý. V první řadě výpravu přivítali ve výrobně Hořických trubiček, kde se žáci seznámili s historií a technologií výroby. Poté si každý vyzkoušel „umotat“ několik svých trubiček a ochutnal různé výrobky firmy. „Bylo to pro všechny velmi zajímavé a chutné. S sebou jsme si odváželi firemní taštičky s nadílkou, aby mohli ochutnat i na Moravě,“ usmívala se Lenka Literová.
Školáci z Němčic prožili spoustu zajímavých věcí. Jmenujme alespoň procházku Erbenovou stezkou s baladami a výjevy z Kytice, náchodský zámeček s medvědy a písničkou, Babiččino údolí s Ratibořickým zámkem, Starým bělidlem, mlýnem i Viktorčiným splavem, dále krajské město Hradec Králové - salon republiky se všemi svými památkami a další.
Sobotní zpáteční cesta vlakem proběhla ve výtečné atmosféře. Vagónem zněla písnička Okolo Hradce.
Plno zážitků si odvezli i členové pedagogického dozoru. „Přišli jsme si také na své – každý ve svém oboru. Já v literatuře a hudební výchově a pan učitel Minář v zeměpisu (Orlické hory, Krkonoše, Sněžka, Labe, Orlice, Úpa, Kuks, Jičín atd.). To se nám to vzdělávalo! Na některá místa jsme už nemohli zajet, tak jsme se na ně podívali aspoň z ptačí perspektivy a to z Bílé věže v Hradci Králové. Ve škole jsme pak v projektu pokračovali. Nezapomněli jsme ani na dějepis (historické události a bitvy v této lokalitě),“ vyjmenovala Lenka Literová a uzavřela: „Akce byla úžasná, proto chceme poděkovat nejen vedení školy, ale i POŠ, CK Helena Brabcová, Martinu Kyselákovi, dále pak jedné nejmenované mamince za sponzorský dar a nápad a v neposlední řadě i žákům 8. A, že jsou za každého počasí skvělá parta!“

Mgr. Lenka Literová, tř. učitelka a Mgr. Miroslav Minář

Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-