Dobré ráno, dnes je pátek 23.10.2020
svátek slaví Teodor,
zítra Nina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

VIDEO+FOTOGALERIE Třináct statečných. Stínavské tůně byly v nedělním popoledni v obležení. Konal se zde totiž druhý ročník otužileckého plavání.

Třeskuté mrazy předchozích dnů sice trochu polevily, přesto bylo okolo šesti pod nulou. Vodní hladina tůní byla logicky pokryta silným ledem, který bylo třeba prořezat. „Vyřezával jsem to celé dopoledne,“ prozradil Večerník Andrej Dzuba, nestor zimního plavání z brněnského klubu Fides, jenž tradici stínavské akce před rokem založil. Naše redakce se zajela podívat.
Loni osm, letos už třináct. Tolik odvážlivců našlo kuráž ponořit se do ledových stínavských vod. Pro většinu normálních smrtelníků kuriózní zábava, pro zimní plavce neodmyslitelný životní styl. Jak se ale celá akce dostala do Stínavy? „Dcera si s přítelem koupila ve Stínavě domek, a já jako amatérský zedník jsem jim chodil pomáhat. Starosta Pavel Bokůvka se dozvěděl, že se otužuji. Slovo dalo slovo a loni jsme udělali první ročník,“ popisuje vznik prvotní myšlenky Andrej Dzuba a pokračuje: „Kamarády otužilce mám po celé republice. Je nás tu několik z Blanenska, většina je Prostějováků, protože jsou domácí. Jsem rád, že pozvání přijali. I když už nejsem nejstarší, Bobu Páclovi je o dva roky víc.“
Právě sedmasedmdesátiletý plavec z TJ Haná Prostějov byl nejstarším účastníkem. Mezi ekipou otužilců byla ale také například letošní mistryně světa Dana Zbořilová. Největší „šoumenkou“ se ale ukázala Gabriela Ježková, která v sobotu plavala závod v Polsku, ale pozvání neodmítla. Ještě předtím, než vstoupila do vody, předvedla četným divákům nový piercing v pupíku a pouze v plavkách si nasadila brusle a vysekla několik krasobruslařských čísel. „Koupel byla velmi příjemná. Jsme na tak chladnou vodu už zvyklí, letos jsme už byli v tak studené vodě několikrát. Na podzim to bývá horší, tělo ještě není tak zvyklé. Otužilci se musejí sžívat s teplotou postupně,“ pronesla s drkotajícími zuby plavkyně TJ Haná Prostějov. „Ve Stínavě se nám líbí, máme to zde rádi. Navíc Andrej Dzuba je dlouholetým nestorem zimního plavání. Přijeli jsme ho velmi rádi podpořit,“ dodala se zmrzlým úsměvem.
Otužování je pro všechny, kteří se mu věnují, neodmyslitelnou součástí života. „Člověk je více odolný, má lepší náladu, je více v psychické pohodě. Já bych to doporučila každému, kdo má zdravé srdce. Sama na sobě pozoruji nárůst imunity,“ potvrdila Gabriela Ježková.
S průběhem akce byl očividně spokojený i stínavský starosta Pavel Bokůvka. „Pěkně zamrzlo, dnes navíc svítí sluníčko. Oproti loňsku je více účastníků i diváků. Myslím, že se jim to líbilo. O rybníky se staráme, po letech se konečně i bruslí. Pravidelně uklízíme sníh a bruslíme i večer. Otužilci jsou letos podruhé a myslím, že už to bude tradice,“ ohlédl se za nedělním odpolednem.
Přestože samotná koupel trvala něco okolo patnácti minut, lidé se dobře bavili dál. V roztopené udírně se hřálo cigáro, z várnice voněla domácí čočková polévka, k dostání byl čaj. Kdo měl chuť na něco ostřejšího, také se dočkal. Stínavští hasiči jsou přece jenom za ty roky zkušenými organizátory, například letní Traktoriáda je akcí přesahující region.    

VIDEO Z AKCE ZDETotal Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Souhlasíte s vládními opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-