Dobré dopoledne, dnes je pondělí 30.3.2020
svátek slaví Arnošt,
zítra Kvido
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

03 palenikovaV neděli 20. ledna oslavila stovku nejstarší klientka prostějovského Domova důchodců v Nerudově ulici paní Stanislava Páleníková. Rodačce z Prostějova přišel kromě jejích dvou dcer, tří vnuků a sedmi pravnoučat pogratulovat i PROSTĚJOVSKÝ Večerník.

Stanislava Páleníková se v Prostějově narodila 20. ledna 1913, tedy v roce, kdy Thomas Alva Edison objevil způsob synchronizace zvuku a promítaného filmu. Světová premiéra prvního zvukového filmu se však konala až v době, kdy paní Stanislavě bylo čtrnáct let. V roce 1934 se paní Stanislava vdala za o čtyři staršího Josefa Páleníka. S ním prožila celkem třiašedesát let, až do jeho smrti... 

„Společně jsme měli obchod s obrazy na rohu Komenského a Netušilovy ulice. Ten nám ovšem komunisté zabavili a my se na deset let museli z Prostějova přestěhovat do Šubířova. Když jsme se vrátili, dostali jsme ve městě místo našeho velkého bytu jiný, který byl mnohem menší,“ zavzpomínala paní Stanislava.

Kromě záliby ve výtvarném umění byl její muž velký sportovec, léta například trénoval fotbalisty Agrostroje Prostějov. „Mě fotbal nebavil. „Když jsem jednou byla na zápase, celou dobu jsem se místo na hřiště dívala nahoru na hodiny, kdy už bude konec,“ pousmála se oslavenkyně, která se svým manželem vychovala tři dcery. „Bohužel ta nejmladší před týdnem zemřela. Kdybych si ke své stovce mohla něco přát, tak by to bylo to, aby byla stále naživu...,“ posmutněla při vzpomínce na nešťastnou rodinnou událost paní Stanislava, které podle jejích slov v Domově důchodců nic nechybí. „Jsem tu čtyři roky a sestřičky se o nás opravdu pěkně starají,“ reagovala. 

A jaký je její recept na to dožít se tak vysokého věku? „Tak ten vám nedám. Mohu vám říct jen to, že jsem vždycky žila skromně, za ničím se moc nehonila a nikdy se nepřejídala,“ naznačila sympatická oslavenkyně.

 

Total Comments

  • Komínek
  • Basic
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RYCHLÁ OBČERSTVENÍ V PROSTĚJOVĚ?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar