Dnes je neděle 19. duben 2015, svátek slaví Rostislav zítra Marcela
16 start new web2015

Spolek za staré Vrahovice letos slaví deset let

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • 1
  • 2

jak jste prožili velikonoční svátky?

Nechte si zasílat novinky na Váš e-mail

Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Předpověď počasí

Předpověď počasí
Fotbalový sumář
2014 basket banner
2014 hokej_banner

Narozená miminka

Narozená miminka

Speciály

Speciály Večerníku
Jak šel čas

TV POHODA

tv pohoda

ARCHÍV VEČERNÍKU

RSS kanál Prostějovského Večerníku

Barometr

Neexistuje už lepší.

O budoucnost Prostějova se bát nemusíme. Primátor Miroslav Pišťák převzal ve středu bezkonkurenční hodnocení ekonomického hospodaření města. Magistrát obdržel nejlepší rating v zemi, jako jediné město máme tři „áčka“. Navíc nedluží nikomu ani korunu!

Tragédie za humny.
Jen pár stovek metrů za hranicí prostějovského regionu došlo ve čtvrtek ráno k tragédii. Na dálnici mezi Ivanovicemi na Hané a Pustiměří zde v osobním autě zahynuli tři Ukrajinci, muž a dvě ženy. Řidič na rovném úseku nepochopitelně narazil do kamionu jedoucího před ním...

Osobnost týdne

JAKUB SMOLÍK

15 osobnost tydne smolík

Líbivé a poetické písně rozezněly ve čtvrtek večer sál Společenského domu v Prostějově. Hity jako „Až se ti jednou bude zdát“ nebo „Jen blázen žárlí“ byly jen zlomkem vynikajícího koncertu Jakuba Smolíka s doprovodnou skupinou. 

Číslo týdne

5 212

Přesně tolik lidí z Prostějovska je bez práce. Číslo je to pro někoho hrozivé, ale na rozdíl od dat ze začátku předcházejícího měsíce došlo k poklesu nezaměstnanosti o 428 osob. Navíc přímo v Prostějově nabídnou příští rok firmy v průmyslové zóně až 700 volných míst!

Výrok týdne

„KAŽDÝ SI VEZME DOVOLENOU, KDYŽ JE UNAVENÝ...“ 


Prostějovská tenistka Petra Kvitová o své neplánované měsíční pauze

Copyright © 2004 - 2015 Prostějovský Večerník (Haná Press s.r.o.). Všechna práva vyhrazena. | Realizace a technická podpora Petr Coufal.