Dnes je čtvrtek 23. říjen 2014, svátek slaví Teodor zítra Nina

Spolek za staré Vrahovice letos slaví deset let

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • 1
  • 2

Vnímáte vzrůstající agresivitu čtyřnohých miláčků?

Předpověď počasí

Předpověď počasí
Fotbalový sumář
2014 basket banner
2014 hokej_banner

Narozená miminka

Narozená miminka

Speciály

Speciály Večerníku
Jak šel čas

TV POHODA

tv  pohoda

ARCHÍV VEČERNÍKU

Barometr

Spadla klec! 

Prostějovská kriminálka učinila přítrž řádění šestadvacetiletého mladíka, který vykrádal kolárny a chodby domů na nejrůznějších místech Prostějova. Šestadvacetiletému muži teď za krádeže v ulicích Jana Zrzavého, Esperantské, B. Pecky aj. teď hrozí tříletý kriminál.

Jenom „kecy“!

Během uplynulého týdne přišla na adresu Večerníku spousta rozvášněných reakcí na výsledky komunálních voleb. Mnozí si stěžovali na to, že politická reprezentace se příliš nezměnila. Na zpětný dotaz, zda stěžovatelé u voleb byli, jsme obdrželi zápornou odpověď...

Osobnost týdne

MIROSLAV PIŠŤÁK

42 osobnost tydne

Ač tomu někteří Prostějované nevěřili, nestor komunální politiky to i ve svých pětasedmdesáti letech ustál. A tak mohl začít skládat koalici a je zřejmé, že primátorské křeslo nejspíše uhájí i pro příští čtyři roky. Exkluzivně Večerníku pak již prozradil další plány.

Číslo týdne

2

Konečně se po delším čase v prostějovské porodnici narodila dvojčátka! Ve středu měl Večerník možnost pořídit snímek Tobiáše a Zity Formánkových. Není třeba zdůrazňovat., že maminka Lucie Krchňáková má z dvojnásobného rodinného přírůstku dvojnásobnou radost. Blahopřejeme!

Výrok týdne

„STADION MÁ BÝT PRO EXTRALIGU,  ALE CHODIT BUDEME ZAS TAK NA JIČÍN!“

Fanoušek prostějovského hokeje si povzdechl nad současnou mizérií prvoligových Jestřábů
Copyright © 2004 - 2014 Prostějovský Večerník (Haná Press s.r.o.). Všechna práva vyhrazena. | Realizace a technická podpora Petr Coufal.