Dobré odpoledne,
dnes je středa 27.5.2015
svátek slaví Valdemar, zítra Vilém
Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlas lidu...

Kterou ze stran či hnutí byste teď dosadili na prostějovskou radnici?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
Vítejte na světě
Speciály Večerníku
Stíny minulosti

2015 tv pohoda banner

Barometr

Dojemná solidarita.

Večerník v minulém čísle vyhlásil sbírku víček od PET lahví, jejichž prodej přinese potřebné peníze pro léčbu třináctiměsíčního Davídka Vítka ze Ptení. Prostějované nosili do naší redakce víčka jako o závod a dnes máme již tři velké pytle. Děkujeme za rodiče malého Davídka, a jen tak dál!

Miliarda je fuč?
Soud minulou středu rozhodl o neplatnosti smlouvy mezi městem a společností Manthellan o výstavbě Galerie Prostějov. V pořádku, že smlouvy nejsou úplně košer, to věděl každý. Výstavba obchodního centra za miliardu korun se ale tímto protáhne o další roky, nebo záměr vyšumí úplně...

Osobnost týdne

VLČÁK SALT

21 osobnost tydne salt
Do boje se zločinem se pustil i neodmyslitelný pomocník prostějovské policie. Vlčák Salt minulou středu v noci vyčenichal zloděje, který v okolí Stražiska vykradl hned tři chaty najednou. Bravo, chlupáči, zasloužíš si věnec buřtů!

Číslo týdne

167 711 398

Tohle „hausnumero“ neznamená počet obyvatel nějakého velkého státu, ale sumu v korunách, která se z loňského přebytkového rozpočtu města Prostějova převádí do fondu rezerv. Člověk si ani nedokáže domyslet, co za tyto peníze bude všechno možné pořídit...

Výrok týdne

„BYL TO INŽENÝR. NO CO, KAŽDÝ SE RÁD NAPIJE!“


Jeden ze záchranářů poté, co z rybníka v Drozdovicích byl vytažen totálně opilý muž