Dnes je pondělí 02. březen 2015, svátek slaví Anežka zítra Kamil

Spolek za staré Vrahovice letos slaví deset let

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • 1

Blíží se jarní prázdniny. Kam pojedete?

Předpověď počasí

Předpověď počasí
Fotbalový sumář
2014 basket banner
2014 hokej_banner

Narozená miminka

Narozená miminka

Speciály

Speciály Večerníku
Jak šel čas

TV POHODA

tv pohoda

ARCHÍV VEČERNÍKU

RSS kanál Prostějovského Večerníku

Barometr

A jsme v Evropě!

Prostějovským „Vítězným únorem“ lze nazvat výstavu ke 100. výročí prostějovské radnice v belgickém Bruselu. Možná to někteří nedocení, ale Evropa se tak blíže seznámila nejenom s naší stoletou dominantou, nýbrž i s celým regionem a jeho zvyky. A to není k zahození!

Řešil to pistolí.

Kolizi dvou osobních vozidel na parkovišti před obchodem ve Vrahovicích řešil ve středu jeden z řidičů opravdu svérázně. Na toho druhého totiž vytáhl pistoli, byť jen plynovou! V každém případě agresivita mezi lidmi roste, ale kdyby se takovým způsobem řešily všechny nehody, tak budiž nám nebe milostivo...

Osobnost týdne

ZDENĚK BALCAŘÍK

09 balcarik

Skromný patriot a organizátor oblíbených turistických akcí promítl minulý pátek ve smržické sokolovně videokroniku obce za rok 2014. Po dvaceti letech to byl ovšem dle jeho slov minimálně na nějaký čas poslední počin tohoto druhu v celém regionu.

Číslo týdne

411 000

Od pololetí loňského roku převzala otěže nad Společenským domem Domovní správa Prostějov. A podle dostupných informací tato organizace města hospodaří v „kulturáku“ lépe než předchozí vedení. Hospodářská ztráta za druhé pololetí letopočtu 2014 je totiž přesně o čtyřista jedenáct tisíc korun nižší než za stejné období roku předešlého.

Výrok týdne

JÁ CHTĚL JENOM TROCHU POLECHTAT NAŠE PÁNY RADNÍ!“ 


Bývalý ředitel Sportcentra Zdeněk Rajtr požaduje po radních satisfakci – chce být ředitelem ZŠ Palackého…!

Copyright © 2004 - 2015 Prostějovský Večerník (Haná Press s.r.o.). Všechna práva vyhrazena. | Realizace a technická podpora Petr Coufal.