Dnes je středa 27. srpen 2014, svátek slaví Otakar zítra Augustýn

Spolek za staré Vrahovice letos slaví deset let

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • 1
  • 2

Jestřábi na 1.ligu výrazně zdražili vstupné...

Předpověď počasí

Předpověď počasí
Fotbalový sumář
Basketbal
2014 hokej_banner

Narozená miminka

Narozená miminka

Speciály

Speciály Večerníku
Jak šel čas

TV POHODA

tv _pohoda

ARCHÍV VEČERNÍKU

Barometr

V Olomoucké je klid.

Velmi příznivou zprávou je, že uzavírka Olomoucké ulice v Prostějově nepřinesla během uplynulého týdne takřka žádné komplikace v dopravě. Ve zmíněném úseku je klid, jako kdyby jej řidiči úplně ignorovali. A tak mají dělníci klid na práci.

Zase ti ciklisté!

S nehodami jezdců se v poslední době roztrhl doslova pytel. Hned během počátku uplynulého týdne došlo k další havárii přímo v samotném centru města. Sedmapadesátiletý muž na kole při srážce s jiným cyklistou přepadl přes řídítka a zranil se. Druhý rychle ujel...

Osobnost týdne

PETR ZAPLETAL
34 zapletal
Finalista prestižní soutěže MUŽ ROKU 2014 se při slavnostním galavečeru, který se uskutečnil minulý pátek v Náchodu zdaleka neztratil. Přestože nakonec prostějovský rodák na medailové pozice nedosáhl, odjížděl z východních Čech spokojen. Vždyť být mezi desítkou nejkrásnějších chlapů České republiky není k zahození.

Číslo týdne

20 000 000

Okolnosti zmizení majitelky prostějovské realitní kanceláře nabírají na intenzitě. Pohřešovaná Petra Sedlářová se ozvala dopisem médiím, ve kterém přiznává dluhy v astronomické výši dvaceti milionů korun. Navíc podnikatelka světu oznamuje, že odchází z tohoto života…

Výrok týdne

„JE MI TO LÍTO, ALE NEMŮŽU VÁS VZÍT. TU KORUNU SI PROSTĚ PŮJČTE!“

Řidič autobusu MHD byl naprosto neoblomný, žena měla ve šrajtofli jen osm korun na jízdenku...

Copyright © 2004 - 2014 Prostějovský Večerník (Haná Press s.r.o.). Všechna práva vyhrazena. | Realizace a technická podpora Petr Coufal.