Příjemnou noc, dnes je sobota 28.11.2015
svátek slaví René,
zítra Zina
Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlas lidu...

Těšíte se na otevření kluziště? A budete chodit bruslit?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
Vítejte na světě
Speciály Večerníku
Stíny minulosti

2015 tv pohoda banner

Barometr

Konečně někdo přišel.

Večerník byl zvědavý na to, kolik občanů sídliště Hloučela a okolí přijde na čtvrteční setkání s prostějovskými radními i pracovníky magistrátu. Vloni se dostavila pouze jedna seniorka, a to ještě k tomu byla maminka náměstka primátorky Jiřího Pospíšila. Letos přišlo osm lidí!

Zklamání z policistů.
Je velmi těžké popsat pocity nad výrokem vyšetřovatelů Policie ČR v Prostějově, kteří brutální přepadení pětasedmdesátileté seniorky ze strany dvou cikánů v Olomoucké ulici vyhodnotili pouze jako přestupek proti občanskému soužití. Nu což, budeme si pomáhat a chránit sami...

Osobnost týdne

MICHAL NESVADBA


47 nesvatba copyVčera, tj. v neděli 22. listopadu, dorazil do Prostějova snad nejznámější český bavič dětských srdcí. V Městském divadle proběhlo hravé a veselé setkání s Michalem Nesvadbou z populární televizní Kouzelné školky.

Číslo týdne

250 000 000

Vedení města plánuje v rozpočtu na rok 2016 rekordní stavební investice v celé historii Prostějova. Základem pro ně bude suma sto osmdesáti milionů korun. A když se k tomu ještě přidají očekávané dotace, může jít celkově až o čtvrt miliardy!

Výrok týdne

 „JÁ NEKRADU, JÁ PRACUJU!“

Nejspíš zfetovaný Rom takto křičel na strážníky, kteří jej zatkli po přepadení stařenky na chodníku v Olomoucké ulici

Twitter