Příjemnou noc, dnes je středa 29.7.2015
svátek slaví Marta,
zítra Bořivoj
Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlas lidu...

Kam se chystáte na dovolenou?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
Vítejte na světě
Speciály Večerníku
Stíny minulosti

2015 tv pohoda banner

Barometr

Zatím bez kolapsu.

V pondělí 20. července byla zahájena výstavba rondelu na Přikrylově náměstí. Uzavírka této důležité dopravní tepny na vnitřním okruhu města naštěstí zatím nepřinesla žádné komplikace. Olomoucká ulice je sice zahlcena auty, ale provoz je plynulý. Štěstí, že jsou prázdniny…

Co se děje s rybníkem?
Nekončících veder a hlavně sucha má už každý z nás plné zuby. Trpí ale také ryby v drozdovickém rybníku. Vyschlý mlýnský náhon a tmavě zelená voda v nádrži nevěstí nic dobrého. Rybáři sice ještě nevyhlásili poplach, ale jestli vydatně nezaprší, můžeme se dočkat přírodní katastrofy…

Osobnost týdne

MICHAL MRÁZEK

30 mrazekVečerníku se podařilo minulý týden pořídit exkluzivní rozhovor s mladým prostějovským policistou, který společně s kolegou Daliborem Peterkou zachránil život muži ze Smržic. V poslední chvíli ho vytáhli z hořícího domu. Oběma patří nejen pochvala.

Číslo týdne

400

To je hodně smutné číslo! Minulý týden přistihli prostějovští policisté „jubilejního“ čtyřstého řidiče pod vlivem alkoholu v tomto roce. Je až neuvěřitelné, že motoristé podstupují tato rizika a usedají za volant i poté, co si dají v hospodě pivo a tři panáky…

Výrok týdne

„Kupuj si PV Večerník, tam máš úplně všechno!“

Tuto radu udílel muž kamarádovi na olomouckém Horním náměstí. Až takové oblibě se těší naše zpravodajské a společenské noviny!

Facebook

Twitter