Dobré dopoledne, dnes je sobota 30.4.2016
svátek slaví Blahoslav,
zítra Svátek práce
Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
14 teenegeri lista

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlas lidu...

Měli by tři zastupitelé, kteří vystoupili z hnutí ANO 2011, rezignovat na své mandáty?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
Ceník inzerce
Vítejte na světě
Speciály Večerníku
Stíny minulosti

2016 tv pohoda banner

Barometr

Záchytka už netáhne...

Prostějovští strážníci Večerníku prozradili, že na rozdíl od loňského roku nemají letos skoro vůbec koho vozit na záchytnou stanici. Jakoby opilci neschopní vlastního pohybu vymřeli. Letos strážníci odvezli na záchytku pouze šest lidí, což je zhruba pětkrát méně než vloni.

Tomu se říká podraz!
S velkou slávou vloni na podzim prostějovští radní ohlásili, že prostory Bašty ve Školní ulici pronajali Dámskému klubu. Ten zde plánoval zřídit kavárnu. Místo toho však historické prostory stále zejí prázdnotou. „Dámy“ totiž bez jakéhokoliv důvodu nájemní smlouvu nepodepsaly... 

Osobnost týdne

SLZA
Oblíbená popová kapela se k radosti stovek fanoušků a především fanynek představila včera večer při koncertu ve Společenském domě. A jelikož při vystoupení nechyběl ani největší hit skupiny Lhůta záruční, zcela zaplněný sál bouřil nadšením.

17 osobnost tydne slza

Číslo týdne

47

Primiční mše byla uplynulou sobotu pro Konici i okolí skutečně výjimečnou událostí. Jak večerníku prozradil konický místostarosta Jaroslav Procházka, takto prestižní záležitost poctila místní region po takřka necelém půlstoletí, konkrétně po sedmačtyřiceti letech!

Výrok týdne

„VYUŽILA JSEM PARALYZÉR, PO VÝPRASKU ZDRHNUL!“

Jedna z žen se svěřila na Facebooku, jak si poradila s úchylem, který ji v pravé poledne obtěžoval v centru města