Dobrý podvečer, dnes je úterý 1.9.2015
svátek slaví Linda a Samuel,
zítra Adéla
Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlas lidu...

Co vás o letošních prázdninách nejvíce potěšilo?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
Vítejte na světě
Speciály Večerníku
Stíny minulosti

2015 tv pohoda banner

Barometr

Amerika je naše!

Prostějovské tenistky Lucie Šafářová a Petra Kvitová vytvořily finálovou dvojici turnaje v New Hawenu, který byl generálkou před posledním grandslamovým podnikem roku US Open. Především výkony české jedničky slibují, že by se Petra mohla pomalu vracet do své pohody. A letošní výkony Lucky? Jednička s hvězdičkou!

Výdělek na cizím.
Není nic divného, že dnes si každý z nás hledá příležitost, jak si přivydělat nějakou tu korunu navíc. Ale za špatný konec to vzala manželská dvojice, která v Bulharské ulici začala rvát ze stromů patřících městu jeřabiny. Než stačili přijet strážníci, měli v krabicích už patnáct kilo těchto plodů, které jim nepatřily..

Osobnost týdne

MICHAL HRŮZA

34 hruzaProstějovské léto přijel ve čtvrtek uzavřít zpěvák Michal Hrůza. Zaplněné náměstí T. G. Masaryka tleskalo jeho nejznámějším hitům, včetně v rádiích neustále hraného Zakázaného uvolnění. Pořadatelé uvědoměle kvůli očekávanému náporu fanoušků přemístili pódium od Zlaté brány k radnici.

Číslo týdne

60

Houbaři, pomalu si jděte do sklepa pro košíky, které jste tam během letních prázdnin ve vzteku odhodili! Že konečně začínají po době sucha znovu růst houby, přesvědčili Večerník Prostějované Marian Lenďák a Marie Bíbová. Ta dokonce v lese našla ve středu šedesát křemenáčů!    

Výrok týdne

„JÁ SI TEDY SNAD SEBERU KUFŘÍK A VYPLÍŽÍM SE Z RADNICE!“

Primátor Miroslav Pišťák takto reagoval na facebookovou poznámku občana, že současné hospodaření města ničí Prostějov…

Facebook

Twitter