Dobré ráno, dnes je středa 8.7.2015
svátek slaví Nora,
zítra Drahoslava
Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlas lidu...

Kam se chystáte na dovolenou?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
Vítejte na světě
Speciály Večerníku
Stíny minulosti

2015 tv pohoda banner

Barometr

Odpověď na vedra.

Kdo by se v současných úmorných pařácích cítil až tak úplně dobře a tak prostějovští konšelé zareagovali na to, že při teplotách nad třicet stupňů nejsou rozpálené silnice ve městě tím pravých ořechovým. Sáhli proto do městské kasy a objednali si u technických služeb mimořádná kropení komunikací.

Chodník ano, silnici ne!
Je to sice už neustále oprašované téma, ale v těchto dnech je opět aktuální. Zatímco v Havlíčkově ulici se opravuje jedna část chodníků za druhou, do rekonstrukce silnice plné hrbolů a děr se radním nechce. Je to těžké, musely by se pokácet všechny stoleté stromy...

Osobnost týdne

TOMÁŠ BERDYCH

27 osobnost tydne berdychProstějovský tenista a český daviscupový reprezentant aktuálně bojuje na trávě ve Wimbledonu, ovšem ještě před tímto nejprestižnějším turnajem se před fotografy svlékl pro Cosmopolitan v rámci kampaně časopisu na podporu výzkumu rakoviny ve Velké Británii.

Číslo týdne

625

Přesně tolik let je už Prostějov městem! Monstrózní sobotní oslavy tohoto výročí na náměstí T. G. Masaryka se skutečně vydařily, i když kvůli vedru dalo hodně Prostějovanů přednost koupališti. Přesto si souboje rytířů i práci kata nenechalo ujít několik stovek lidí.

Výrok týdne

„S TĚMA RUMUNAMA SE NEŠLO DOMLUVIT!“

Náměstek primátora Z. Fišer byl z exkurze ve Spitznerových sadech hodně rozladěný...

Facebook

Twitter