Dnes je neděle 21. prosinec 2014, svátek slaví Natálie zítra Šimon

Spolek za staré Vrahovice letos slaví deset let

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Co říkáte výměně trenéra u prostějovských Jestřábů?

Předpověď počasí

Předpověď počasí
Zbraně a střelivo Plumlov
Fotbalový sumář
2014 basket banner
2014 hokej_banner

Narozená miminka

Narozená miminka

Speciály

Speciály Večerníku
Jak šel čas

TV POHODA

tv pohoda

ARCHÍV VEČERNÍKU

Barometr

Konec smogu.

Vlivem zlepšení rozptylových podmínek došlo už v pondělí 8. prosince k poklesu koncentrací znečišťujících látek v ovzduší. Odbor životního prostředí magistrátu tak rozhodl o ukončení smogové situace. Jak ale zároveň upozorňuje, vyhráno zdaleka není!


Nevděk vládne radnicí? 

Za posledních osm let ušetřila komise informatiky rady města miliony korun díky tomu, že díky bdělosti členů přišla na nevýhodné zakázky, které byly následně zrušeny. Jenomže nyní se páni konšelé rozhodli, že stejná komise už nebude zapotřebí...

Osobnost týdne

SVĚTLANA NÁLEPKOVÁ

50 osobnost tydne

K příjemné předvánoční atmosféře v Prostějově výrazně přispěla známá herečka a zpěvačka, která byla uplynulou sobotu hlavní tváří odpoledne plného her, soutěží a zpívání pro děti. Celebritě pomáhal i pohádkový skřítek Buměj. Nebylo tak divu, že smíchu bylo víc než dost.

Číslo týdne

5 218

S přesně tolika lidmi, kteří zatím marně hledají zaměstnání, vstupuje prostějovský Úřad práce ve své databázi do posledního měsíce roku. Volných míst je přitom pouze 522, takže o každé z nich se „pere“ deset nezaměstnaných...

 

Výrok týdne

„PUNČ NA NÁMĚSTÍ? RADŠI ŠKOPEK PIVA PĚKNĚ V TEPLOUČKU!“

Štamgast hospůdky u centra města má o úrovni vánočního jarmarku úplně jasno…

Copyright © 2004 - 2014 Prostějovský Večerník (Haná Press s.r.o.). Všechna práva vyhrazena. | Realizace a technická podpora Petr Coufal.