Příjemnou noc, dnes je sobota 6.2.2016
svátek slaví Vanda,
zítra Veronika
Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlas lidu...

Čtete knihy? Kdo je váš současný favorit?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
Ceník inzerce
Vítejte na světě
Speciály Večerníku
Stíny minulosti

2015 tv pohoda banner

Barometr

Pomoc v neštěstí.

Čtyřiapadesátiletý Pavel Jakubčík, oběť brutálního útoku romského mladíka z ubytovny v Olomoucké ulici, se dočkal první pomoci. Od pojišťovny dostal zdarma nový invalidní vozík a nedávné vánoční svátky mu zlepšila i prostějovská zastupitelka Milada Sokolová. 

Orli z kola ven.
Basketbalisté Prostějova triumf v Českém poháru neobhájí. Zatímco loni zvedli nad hlavy vysněnou trofej, letos se ze soutěže pakují již ve čtvrtfinále. Středeční porážka v Kolíně byla nečekaná, nepříjemná a hlavně nenávratně bolestivá...

Osobnost týdne

LUCIE ŠAFÁŘOVÁ


05 osobnost tydne safarovaProstějovská tenistka se uplynulý čtvrtek večer stala novou královnou sportovců Olomouckého kraje. Na pomyslném trůnu tak vystřídala svoji parťačku a kamarádku Petru Kvitovou. Při slavnostním vyhlášení ankety zadoufala, že snad nejde o její poslední triumf... 

Číslo týdne

4

Minulý týden prostějovští policisté zveřejnili otřesnou skutečnost ze statistiky tragických dopravních nehod, ke kterým došlo na silnicích Prostějovska během uplynulého roku. Ze šesti smrtelných havárií byli hned čtyři řidiči pod vlivem alkoholu nebo drog!  

Výrok týdne

„DNEŠNÍ MLADÍ ZAČÍNAJÍ PÍT UŽ VE TŘINÁCTI LETECH“

Dvaapadesátiletá Jaroslava Lysá je ženou, která si sama prošla utrpením závislosti. Dnes vede svépomocnou psychoterapeutickou skupinu

Twitter