Dnes je čtvrtek 02. duben 2015, svátek slaví Erika zítra Richard

Spolek za staré Vrahovice letos slaví deset let

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • 1
  • 2

Jak jste spokojeni se skončenou sezónou hokejových Jestřábů

Nechte si zasílat novinky na Váš e-mail

Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Předpověď počasí

Předpověď počasí
Fotbalový sumář
2014 basket banner
2014 hokej_banner

Narozená miminka

Narozená miminka

Speciály

Speciály Večerníku
Jak šel čas

TV POHODA

tv pohoda

ARCHÍV VEČERNÍKU

RSS kanál Prostějovského Večerníku

Barometr

Pozdě, ale přece.

Stejně jako před týdnem v případě náměstí, tak i nyní těsně před zahájením revitalizace Tylovy ulice, zveřejnil magistrát vizualizaci této lokality, jak bude vypadat po celkové úpravě. Snad se radní poučili a vizualizace budou občanům předkládat i před jinými investicemi.

To nemyslí vážně!
Originálním nápadům se nemá bránit, ovšem co navrhla studentka reálného gymnázia v případě využití areálu po zbouraných Jezdeckých kasárnách, z toho by jednoho trefil šlak! Dívka by si přála na pozemcích v hodnotě padesáti milionů korun zřídit psí loučku a nový rybník!

Osobnost týdne

LAĎA KERNDL

13 osobnost tydne kerndl

Prostějovské příznivce světových evergreenů, swingu, jazzu a filmových melodií přijela potěšit hvězda první velikosti. Laďa Kerndl ve středu na pódiu městského divadla se svým typicky chraplavým hlasem dokázal, že i ve svých sedmdesáti letech dokáže publikum rozpumpovat. 

Číslo týdne

23

Třiadvacet pedagogů z prostějovských mateřských, základních i středních škol bylo v pátek večer v divadelním sále Národního domu oceněno představiteli města u příležitosti Dne učitelů. Dostalo se jim nejenom díků za odbornou a zodpovědnou práci, ale také za trpělivost, kterou se současnými dětmi mají.

Výrok týdne

„JÁ MĚL V ŠESTÉ TŘÍDĚ DVOJKU Z CHOVÁNÍ, ALE GRÁZL JSEM FAKT NEBYL!“ 


Primátor Miroslav Pišťák se při učitelské slavnosti vrátil do svých školních let

Copyright © 2004 - 2015 Prostějovský Večerník (Haná Press s.r.o.). Všechna práva vyhrazena. | Realizace a technická podpora Petr Coufal.