Dnes je pátek 21. listopad 2014, svátek slaví Albert zítra Cecílie

Spolek za staré Vrahovice letos slaví deset let

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Co říkáte výměně trenéra u prostějovských Jestřábů?

Předpověď počasí

Předpověď počasí
Fotbalový sumář
2014 basket banner
2014 hokej_banner

Narozená miminka

Narozená miminka

Speciály

Speciály Večerníku
Jak šel čas

TV POHODA

tv  pohoda

ARCHÍV VEČERNÍKU

Barometr

Afričan je už doma.

Občan Nigérie, kterého hospitalizovali v prostějovské nemocnici s podezřením na zákeřnou ebolu, byl propuštěn do domácího léčení. Ze zákeřné nemoci se nakonec vyklubala běžná střevní chřipka, panika tak byla zbytečná. Zbytečný ale rozhodně nebyl zásah hasičů a policistů.


Předčasné oslavy. 

Předčasné oslavy. Terčem kritiky ze všech stran se stal páteční termín oficiálních oslav 25. výročí listopadových událostí na prostějovském náměstí. Popravdě řečeno, připomínat si něco tři dny předem, není příliš obvyklé. Nebo že by se radním nechtělo o svátečním pondělí do „práce“?

Osobnost týdne

RADŮZA

46 osobnost tydne

Velká dáma českého písničkářství a trojnásobná držitelka prestižní hudební ceny Anděl uplynulou středu zcela zaplnila sál Městského divadla v Prostějově. Kromě songů z jejího nového alba divákům předvedla i svoji „klasiku“, za což si vysloužila mohutný potlesk.

Číslo týdne

5 226

Přesně tolik je nyní na Prostějovsku lidí bez zaměstnání. Je to stále dost, i když  statistika Úřadu práce říká, že je to zase o osmašedesát osob méně, než tomu bylo před měsícem. Očekává se však, že již v prosinci dojde k mírnému nárůstu nezaměstnanosti s ohledem na ukončení sezónních prací. 

Výrok týdne

„CO TEN MŮŽE VĚDĚT, V ROCE 1989 TAHAL KAČERA!“

Čtenářka Večerníku nelibě nese kritiku T. Blumensteina na účast KSČM v radě města

Copyright © 2004 - 2014 Prostějovský Večerník (Haná Press s.r.o.). Všechna práva vyhrazena. | Realizace a technická podpora Petr Coufal.