Dnes je čtvrtek 30. říjen 2014, svátek slaví Tadeáš zítra Štěpánka

Spolek za staré Vrahovice letos slaví deset let

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • 1
  • 2

Vnímáte vzrůstající agresivitu čtyřnohých miláčků?

Předpověď počasí

Předpověď počasí
Fotbalový sumář
2014 basket banner
2014 hokej_banner

Narozená miminka

Narozená miminka

Speciály

Speciály Večerníku
Jak šel čas

TV POHODA

tv  pohoda

ARCHÍV VEČERNÍKU

Barometr

Jediná v ČR.

Přesnější vyšetření i nižší dávku radiační zátěže nabídne pacientům Nemocnice Prostějov, která je členem skupiny AGEL, nový počítačový tomograf. „CéTéčkem“ modelu Toshiba Aquilion Prime disponuje v současné chvíli jako jediný špitál v tuzemsku.

Londýn musí ještě počkat!

Po opojném triumfu ve Stockholmu přišla na prostějovského tenistu Tomáše Berdycha kocovina, když na turnaji ve Valencii vypadl hned v prvním kole. O definitivu startu na Turnaji mistrů v Londýně musí hráč TK Agrofert ještě bojovat v tomto týdnu.

Osobnost týdne

LADISLAV ŽUPANIČ

43 zupanic

Prostějovský rodák se představil v závěrečném třetím dílu festivalu Aplaus 2014, který obstarala adaptace veleúspěšné britské hry „Jistě pane premiére!“, s níž z Prahy přijelo Divadlo bez zábradlí. A byl to nejen oblíbený herec z Hané, kdo ve čtvrtek roztleskal zcela zaplněné Městské divadlo.

Číslo týdne

25

Po čtvrtstoletí se do vedení prostějovského úřadu vrací komunisté. Poprvé od pádu totality v roce 1989 budou hned tři členové této partaje součástí Rady Statutárního města Prostějov. Prostějovská KSČM totiž přijala nabídku na vytvoření trojkoalice s ČSSD a hnutím PéVéčko.

 

Výrok týdne

„NA DOVOLENOU K MOŘI BYCH V ŽIVOTĚ NEJEL. ČUNÍN MI STAČÍ!“

Námořní kapitán Pavel Kocian, který na lodích pracoval dlouhých šestatřicet let

Copyright © 2004 - 2014 Prostějovský Večerník (Haná Press s.r.o.). Všechna práva vyhrazena. | Realizace a technická podpora Petr Coufal.