Dnes je pondělí 28. červenec 2014, svátek slaví Viktor zítra Marta

Spolek za staré Vrahovice letos slaví deset let

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam jedete o prázdninách?

Předpověď počasí

Předpověď počasí
Fotbalový sumář
Basketbal
Hokejový servis 2. ligy - LHK Jestřábi Prostějov

Narozená miminka

Narozená miminka

Speciály

Speciály Večerníku
Jak šel čas

TV POHODA

tv _pohoda

ARCHÍV VEČERNÍKU

Barometr

Můžete projet!

Palec nahoru patří opatření, které velmi zjednodušuje situaci řidičům aut a hlavně cyklistům. Ti už nově mohou z obchodní zóny okolo prodejny OBI vyjet do Říční ulice. Jednosměrka byla zrušena, při výjezdu na Olomouckou ale můžete odbočit jen doprava.

Havaroval pod drogami.

O tom, že drogy za volant nepatří, se v úterý přesvědčil na vlastní kůži čtyřiadvacetiletý řidič škodovky. Ten nezvládl řízení a na silnici mezi Ohrozimí a Vícovem těžce havaroval. Před policisty mu nepomohl ani útěk a skrýš v kukuřičném poli.

Osobnost týdne

TOMÁŠ SOMR


Duchovní otec tradičního festivalu Keltská noc opět dokázal, že akce si rok od roku získává stále víc příznivců. Keltský víkend v kempu Žralok u Plumlovské přehrady si užily stovky naprosto spokojených návštěvníků.

Číslo týdne

231

Uplynulé pololetí mají sečteno i dopravní policisté. Jak je z jejich statistik patrné, na Prostějovsku došlo za prvních šest měsíců tohoto roku k 231 dopravním nehodám. Je to o 63 případů méně než vloni.

Výrok týdne

„Peníze si vezmu, ale ten dopis s pruhem ze soudu nechcu!
Mladou dámu Večerník přistihl na poště ve chvíli, kdy si přebírala sociální dávky. Víc nechtěla…

Copyright © 2004 - 2014 Prostějovský Večerník (Haná Press s.r.o.). Všechna práva vyhrazena. | Realizace a technická podpora Petr Coufal.