Dnes je středa 17. září 2014, svátek slaví Naděžda zítra Kryštof

Spolek za staré Vrahovice letos slaví deset let

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • 1
  • 2

Vnímáte vzrůstající agresivitu čtyřnohých miláčků?

Předpověď počasí

Předpověď počasí
Fotbalový sumář
Basketbal
2014 hokej_banner

Narozená miminka

Narozená miminka

Speciály

Speciály Večerníku
Jak šel čas

TV POHODA

tv  pohoda

ARCHÍV VEČERNÍKU

Barometr

Olomoucká je volná!

Dopravě v Prostějově se výrazně ulehčilo. Přestože uzavírka Olomoucké ulice nepřinesla takové problémy, které se původně očekávaly, znovuotevření tolik frekventované komunikace je bezesporu událostí týdne. A co víc, součástí železničního přejezdu jsou tolik žádané závory!

Na lavici obžalovaných nikdo!

Minulé úterý poslala soudkyně Ivona Otrubová na patnáct měsíců do kriminálu mladého zloděje Lukáše Říhu. Problém je v tom, že v tuto chvíli již recidivista není k sehnání, policie po něm pátrá už více než půl roku. Mladík se přitom nezdráhal okrást ani vlastní kamarády!

Osobnost týdne

HANA a PETR ULRYCHOVI

37 osobnost tydne

Vyvrcholením Hanáckých slavností v Prostějově byl jednoznačně včerejší koncert sourozenců Hany a Petra Ulrychových se skupinou Javory. Nádherným písničkám inspirovanými moravským folklórem tleskalo v neděli odpoledne zaplněné náměstí.

Číslo týdne

5 333

Přesně tolik lidí je aktuálně na Prostějovsku bez práce. Potěšitelné alespoň je, že oproti stejné době předcházejícího měsíce se podařilo nezaměstnanost snížit o 122 klientů úřadu práce. Bohužel, volných míst je ale v prostějovském regionu jen něco přes pět stovek.

Výrok týdne

„NEMŮŽEME DO PRÁCE, VŽDYŤ NÁM ŠLOHLI KLIKU!“

Na první pohled zoufalí pracovníci katastrálníhoúřadu nevěřili v pondělí ráno při pohledu na vstupní dveře vlastním očím...

Copyright © 2004 - 2014 Prostějovský Večerník (Haná Press s.r.o.). Všechna práva vyhrazena. | Realizace a technická podpora Petr Coufal.