Dnes je středa 03. září 2014, svátek slaví Bronislav zítra Jindřiška

Spolek za staré Vrahovice letos slaví deset let

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • 1
  • 2

Jestřábi na 1.ligu výrazně zdražili vstupné...

Předpověď počasí

Předpověď počasí
Fotbalový sumář
Basketbal
2014 hokej_banner

Narozená miminka

Narozená miminka

Speciály

Speciály Večerníku
Jak šel čas

TV POHODA

tv _pohoda

ARCHÍV VEČERNÍKU

Barometr

Chinaski váleli.

Parádní zážitek připravila uplynulý čtvrtek všem hudebním fajnšmekrům, ale i nahodile příchozím občanům k náměstí T.G. Masaryka populární skupina, která byla posledním hostem v rámci tradičního Prostějovského léta. A byla to skvělá volba!

Autaři opět na scéně!

V poslední době se znovu množí krádeže automobilů nejrůznějších značek, které mizí jak z Prostějova, tak i z přilehlého regionu. Že by „ztráty“ vozů souvisely s nedávnými návraty na svobodu šéfů zlodějského gangu v čele se Žouželkou a Rožičem?

Osobnost týdne

JOSEPH CALLEJA
35 CALEJJAAsi těžko vybrat jinou hvězdu, než tu, která včera večer rozzářila prostějovské náměstí T.G. Masaryka. Maltský zpěvák svým zvučným, pronikavým a hlavně nádherným hlasem plně potvrdil, že patří mezi TOP 5 nejlepších tenorů celého světa. Hanácké město se tak alespoň na chvíli stalo středobodem kulturního dění na této planetě!

Číslo týdne

4 000 000

Přesně takovou sumu si přeje „vytáhnout“ z kapes hokejových fanoušků boss LHK Jestřábi během nadcházejícího ročníku, v němž bude Prostějov nováčkem druhé nejvyšší soutěže. Jestli je devadesát korun - jakožto základní vstupné na zápas v základní části - tím správně zvoleným kompromisem pro obě strany, ukáže až samotná sezóna...

Výrok týdne

PRAVDOU JE, ŽE JSME ZA GARÁŽEMI NA MOČIDÝLKÁCH SPOLU SOULOŽILI!“

Údajný „násilník“ přiznal, že s Andreou S. styk měl, ale již kdysi a z obou stran šlo o zcela dobrovolný akt

Copyright © 2004 - 2014 Prostějovský Večerník (Haná Press s.r.o.). Všechna práva vyhrazena. | Realizace a technická podpora Petr Coufal.