Dnes je sobota 26. červenec 2014, svátek slaví Anna zítra Věroslav

Spolek za staré Vrahovice letos slaví deset let

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kam jedete o prázdninách?

Předpověď počasí

Předpověď počasí
Fotbalový sumář
Basketbal
Hokejový servis 2. ligy - LHK Jestřábi Prostějov

Narozená miminka

Narozená miminka

Speciály

Speciály Večerníku
Jak šel čas

TV POHODA

tv _pohoda

ARCHÍV VEČERNÍKU

Barometr

Opravují se výmoly.

Město se pustilo do rozsáhlé plošné opravy výmolů na silnicích i chodnících, které jsou způsobeny dřívějšími výkopy při opravách plynového či elektrického vedení nebo kanalizace. Opravy propadlých částí komunikací zatím bude platit město.

Napadl policajty.

Palec dolů za uplynulý týden patří jednoznačně pětatřicetiletému muži, který na silnici mezi Nezamyslicemi a Těšicemi brutálně napadl policejní hlídku. Opilý rabiát jednoho ze strážců zákona kopl a vyhrožoval mu zabitím. Hrozí mu tříletý kriminál.

Osobnost týdne

PETRA KVITOVÁ a LUCIE ŠAFÁŘOVÁ

29-kvitova safarova


Úspěšné tenistky se po neskutečném wimbledonském tažení konečně objevily v Prostějově. Šampionka z londýnské trávy i překvapivá semifinalistka se nestačily podepisovat svým fanouškům.

Číslo týdne

150

Přesně tolik kilogramů vážil lup, který si ze smržické zemědělské firmy odnesl v noci z pondělí na úterý zatím nedopadený pachatel. O co šlo? Zloděj má teď zřejmě doživotně postaráno o hlavní ingredienci do bramboráků, protože čmajznul česnek!

Výrok týdne

„KDYBY BYL STŘÍZLIVÝ, TAK BY TÉ ŽENSKÉ JENOM NAFACKOVAL!“
Drsné vyjádření muže, který s vrahem z Žižkova náměstí popíjel v hospodách

Copyright © 2004 - 2014 Prostějovský Večerník (Haná Press s.r.o.). Všechna práva vyhrazena. | Realizace a technická podpora Petr Coufal.