Dnes je čtvrtek 29. leden 2015, svátek slaví Zdislava zítra Robin

Spolek za staré Vrahovice letos slaví deset let

06 vrahoviceV roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • 1
  • 2

Jaký bude podle Vás rok 2015?

Předpověď počasí

Předpověď počasí
Koutný
Fotbalový sumář
2014 basket banner
2014 hokej_banner

Narozená miminka

Narozená miminka

Speciály

Speciály Večerníku
Jak šel čas

TV POHODA

tv pohoda

ARCHÍV VEČERNÍKU

Barometr

Volno až do Žešova.

Církevní hodnostáři se po roce vyjednávání umoudřili a rozhodli se prodat městu pozemky nutné pro výstavbu cyklostezky do Žešova za navrženou cenu tří set korun za metr čtvereční. Původně chtěli pětistovku. Magistrát tak může začít stavět už letos.

Žaloba na úřad!

Toto snad už není možné, že ani státní úředníci nedodržují nařízení soudu. Společnost Sport Trend uplatnila na katastrálním úřadu zástavní právo na pozemky, které má vracet společně s pokutou městu, a to i přes soudní zákaz. Magistrát teď chystá žalobu i na samotný úřad....

Osobnost týdne

RUDOLF HRUŠÍNSKÝ

04 osobnost tydne

Beznadějně vyprodaný sál Městského divadla v Prostějově aplaudoval ve čtvrtek hercům pražského Divadla Bez zábradlí na čele s legendárním „Peškem“ ze seriálu Ulice. Hra plná žárlivých scén s názvem Kdes to byl(a) v noci měla obrovský úspěch.

Číslo týdne

180

To je pálka! Přesně tolik milionů korun je nyní v městské pokladně navíc. Jak se Večerník právě minulý týden exkluzivně dozvěděl, tímto přebytkem skončil rozpočet města za loňský rok. Jak je to možné v dnešní celosvětové finanční mizérii?

Výrok týdne

„JE MI LÍTO, ŽE SE MĚ LIDI TOLIK ŠTÍTÍ!“ 


Nejsledovanější prostějovský bezdomovec Zdeněk Herák ví, že trpí svrabem, léčit se ale nechce, raději zmrzne…

Copyright © 2004 - 2015 Prostějovský Večerník (Haná Press s.r.o.). Všechna práva vyhrazena. | Realizace a technická podpora Petr Coufal.